Köşelerden Bir Demet (99)-Cavlı Çulfaz

“Herkes avukatların biat etmediğini bilecek!” / “Direneceğiz…” / “Direne direne kazanacağız…” DİRENMEK, bırakınız anayasal ve yasal hak olmayı, en doğal insanlık hakkıdır!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/umutsuzluk-demokratik-direnisin-en-buyuk-dusmanidir-1772200

Tıpkı düne kadar evlerimizde, işyerlerimizde üç kuruşa çalışan Moldovalı, Rus, Kazak, Filipinli vb. insanlar gibi para biriktirip Türkiye’de kalan akrabalarımıza gönderebiliriz. Şu anda bu ülkede asgari ücretin üçte biri ediyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/sen-istiyor-duj-verecek-100-dolar-1772208

Gazeteci tweet attı: Asıl üzücü olan, büyük evimize, yani ülkemize el konmuş olması… Onu karanlığın elinden kurtardığımızda sadece biz değil, hepimiz evimize kavuşacağız. 

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/ben-demokrasiye-hukuka-ozgurluklere-saygili-bir-turkiye-de-yasamak-istiyorum,28278

Toplantıya yazar, müzisyen Zülfü Livaneli ve gazeteci Oya Baydar’ın da aralarında olduğu pek çok isim de online destek verdiler. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski yargıcı Rıza Türmen mesaj gönderdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/berlinde-101-aksacliya-destek-toplantisi-haber-1501199

Bu makalede yer alan yazarları, kamuoyuna ve bilim dünyasına tatmin edici bir açıklama vermeye, aksi taktirde Sağlık Bakanı ve Yardımcısını derhal istifaya davet ediyorum.

https://t24.com.tr/yazarlar/talat-kiris/makaledeki-yanlis-yanlislikla-yapilmis-ozru-kabahatinden-buyuk,28288

Rapora göre geçtiğimiz ay 238 kişinin “yaşam hakkı ihlal” edilirken, 5’i çocuk 150 kişi işkence gördü. Cezaevinde kötü muamele ve işkence görenlerin sayısı da105 oldu.

https://www.birgun.net/haber/chp-li-tanrikulu-ndan-eylul-2020-hak-ihlalleri-raporu-sadece-bir-ayda-5-i-cocuk-150-kisi-iskence-gordu-318519

Ecevit ayağa kalktı: “Mademki siz ABD yardımları ile bu uçuşlar arasında bir ilişki kuruyorsunuz, bana da bu görüşmeyi kesmekten başka bir şey kalmıyor” dedi. Brzezinski, “Bu adam ne yapmak istediğini bilmiyor, gidip düşmanlardan izin alındığı görülmüş müdür?” diyerek ABD’nin tepkisini dile getirdi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cokusun-baslangici-1979-3-turkiyenin-zor-yili-1979-1771920

Önce Barış’ların hâkim karşısına çıktığı dava, ardından muhalif televizyonların ekranlarının karartılması, şimdi de “neden gazetecilik yaptın” sorusunun yöneltildiği Müyesser Yıldız’ın yargılanacağı dosya.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/hedefteki-gazetecilik-av-huseyin-ersoz-1772225

 “Şiir yazarken duygulardan bu kadar yararlanıp, herkes için değişebilecek duyguları tartışma yazılarınızda bir kenara bırakmanız gerçekten çok önemli dersler taşıyor. Bu gerçekten çok zor bir şey. Bunu yapabileceğini sanmakla yapabilmenin ne kadar ayrı şeyler olduğunu bir kez daha anladım yazılarınızı okuyunca.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/mevsimsiz-yazilar-hakkinda–1772209

Bilimi reddeden siyaset, bilimi kötü amaçlarla kullanan siyaset daima vardı ve var olmayı sürdürecek. Önemli olan kötü ile mücadele edebilmek…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozlem-yuzak/insanligi-gelecege-bilim-tasir-asla-unutmayalim-1772220

 Müminin görevi varlıkta şımarmamak, yoklukta sabretmektir. Gerçek mümin acıyı bal eyleyendir.” İşsiz kaldım diye, maaşım / ücretim yetmiyor diye, çocuğumu iyi bir okula gönderemiyorum diye, kıdem tazminatı hakkımı deve etmeye çalışıyorlar diye isyan etmeyin ey müminler!

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/ey-muminler-issiziz-diye-isyan-etmeyin,28279

Demokratik Özerklik, demokratik bir hak ancak benim Marksist olarak eleştirdiğim bir fikir. Ama Demokratik Özerkliği eleştiren biri olarak böyle bir çizginin temsilcisi olmakla suçlanıyorum.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yusuf-karatas-sosyalistlere-kurtlerin-yaninda-durmayin-deniyor-haber-1501137

Rüzgârlı Sokak, yani Pazar Postası’nın yuvası, birçok dostluğa şahitlik etmiş, birçok şairin ilk adımlarını izlemiş. “Beyaz bir karanlıkta mıyız, Siyah bir aydınlıkta mı?”

https://www.gazeteduvar.com.tr/devrimci-bir-aydinin-portresi-muzaffer-ilhan-erdost-haber-1500371

Türkiye’nin en eski partisinin yüzüncü yaşı için, belgeler arasında yapılan bir yolculuk bu. Geçmişten bugüne düşürülen eşitlik ve özgürlük ışığıyla günümüzü ve geleceğimizi aydınlatan bir tarih yolculuğu…

https://www.yordamkitap.com/turkiye-komunist-partisi-nin-kurulusu-1919-1925

https://www.tustav.org/sosyal-tarih-yayinlari/

Nicolas Guillen, Pablo Neruda and Nazim Hikmet together at the International Youth Festival, Berlin 1951.

https://twitter.com/id_communism/status/1003150617035137024

https://twitter.com/envergezmiss/status/1312862180451266561/photo/1

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com