Köşelerden Bir Demet (73)- Cavlı Çulfaz

Tabii, gelecekte Ruhban Okulu’nun da Diyanet’e devredilmesi bir yurttaş olarak en büyük beklentim. Oranın arazisi de hayli büyük. Çok güzel eğitim verilebilir. Şehirlerin yayasızlaştırılması, yayasız kaldırımlar, yayasız deniz kenarları neden Diyanet’in kullanımına açılmasın?

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/09/08/kendimin-diyanete-devrini-talep-ediyorum/

 Giresun’u sel basıyor mesela…  Asrın liderimiz “keyif çayı” dağıtıyor! Boğulan insanlarımız yerine, keyifli sohbet ortamında keyifle yudumlanan keyif çayı fotoğrafları yayınlanıyor.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/yilmaz-ozdil-instagramdaki-tuzagi-ortaya-cikardi-dikkatli-bakmayinca-anlasilmiyor-299996h.htm

 AK Parti Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut, Yeni Akit Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Karahasanoğlu’nun Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah’un cinsel istismardan tutuklanmasına ilişkin yazısında, aileyi ve 12 yaşındaki çocuğu suçlayıcı ifadeler kullanmasına tepki gösterdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/09/08/ak-partili-vekilden-akite-pacavranin-yazari/

 Milliyetçi şoven basıncın etkisine yenik düşmeden, savaş tamtamlarının tesirine girmez, bu evrensel ilkesinden ödün vermez. Sol, Akdeniz’in bir barış gölü/havzası olmasını savunur. Buradaki her türlü zenginliğin toplumların, halkların yararına kullanılacağı eşit bir bölüşümünden yana olur. 

https://www.birgun.net/haber/sol-dogu-akdeniz-deki-gerilime-nasil-yaklasmali-314800

 Gazeteciliğin belki yüzde 50’sinin arşiv olduğunu bilenlerden. Kocaman şeffaf plastik kutular almış, bütün arşivini özenle onlara yerleştirmişti. TAKSAV’a bıraktığı o arşivi geleceği taşımak da bir borç artık.

https://www.birgun.net/haber/zor-yazi-314799

 Cuntacı Tahsin Şahinkaya’nın Hava Kuvvetleri müteahhitlerden aldığı rüşvet bulgusu ülkede bomba gibi patlamıştı. Bülent Şemiler/Anadolu Bank ve K. Horzum olayını irdelemişti. Onu Unutmayacağız…

Aklımızda ve kalbimizde daima yaşatacağız!

https://www.birgun.net/haber/erbil-tusalp-314801

Kitabım genç sanatçılara tavsiyeler, sanatseverlere bilgilendirmeler gibi anlaşılabilir. Aslında ben kendimle konuşuyorum, kendime tavsiyelerde bulunuyorum.  Şiirin müzikle olan bütünleşmesinden aldığım haz çok büyük. Türkiye’deki sanat ortamında birbirini yemeceler, kuyu kazmacalar dünyadakinden daha sert ve vahşi oluyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kendimle-konusuyorum-1764297

Eğer Bahçeli’nin önerisi kabul edilirse, Türkiye 21. yüzyılda idam cezasını yeniden canlandıran tek ülke olacaktır. Ortaçağ İngilteresi’nde yankesiciliğin cezası ölümdü. Ama gelin görün ki yankesicilik suçunun en fazla işlendiği yerler ise yankesicilerin cezalarının halkın önünde infaz edildiği meydanlardı ve suçlar infaz törenleri sırasında doruğa çıkmaktaydı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ali-sirmen/yine-idam-1764252

 Sosyalist solun kurşun askerlere, robot üyelere değil; araştıran, sorgulayan, tartışan, öneren, üreten beyinlere gereksinimi var.

https://gazetemanifesto.com/2020/tarihsel-tkp-mk-uyesi-attila-asut-sosyalist-solun-kursun-askerlere-robot-uyelere-degil-arastiran-sorgulayan-tartisan-oneren-ureten-beyinlere-gereksinimi-var-382975/

 [1961 Mülkiye (Siyasal Bilgiler Fakültesi) girişli sınıf arkadaşım Bülent Ardanıç alttaki  şu bağlantıyı gönderdi. – C. Ç.- ] Beş kişiydiler… Biri öğrenci, biri patron, biri gazeteci, biri kaymakam, biri asker… Beş farklı insan… Biri öğrenci, biri patron, biri gazeteci, biri kaymakam, biri asker.

http://www.rupelanu.org/6-7-eylul-olaylari-bes-kisiydiler-1471h.htm

 1917 Rus devrimi, kapitalizmi kendini reforme etmeye ve “serbest piyasa ortodoksisinden vazgeçmeye” teşvik etmişti. Savaş sonrasının altın yıllarında, sosyal harcamalar (sağlık, eğitim, devlet yardımları vb.) toplam kamu harcamalarının ağırlıklı kısmını oluşturmuştu. Ancak 1990’ların başında reel sosyalizmin çöküşü sonrasında, sistemin geriye doğru dönüşümü ne sosyal ne çevresel, ne de etik hiçbir sınır tanımadı.

https://gercegingunlugu.blogspot.com/2020/09/raul-zibechi-insanlga-kars-savass-acms.html

Kefere’nin Sessiz Çığlıkları – İsabella Öztaşçıyan’ın bulunduğu evin hemen yakınındaki Hamam Sokakta Lefter Küçükandonyadis oturuyordu… Çok yoksul bir lağımcının oğluydu, Lefter..

https://www.facebook.com/groups/573804475990055/permalink/1127058803997950/

https://www.facebook.com/DurDe.Platformu/videos/vb.42113030774/10152705641285775/?type=2&theater

Varsayalım ki dünya ve Suriye’deki dengeler gelecekte değişmiş olsun. Ve bundan 10-15 yıl sonra Türkiye ile Suriye futbol milli takımları bir eleme maçında karşı karşıya gelsin.

https://www.evrensel.net/yazi/87056/10-yil-sonra-turkiye-suriye-futbol-macinda

 

Öyle sıcaktı ki çöpcülerin elleri / Çöpçülerin elleriyle okşardım seni / Yalnızlığım benim süpürge saçlım / Ne kadar kötü kokarsak o kadar iyi

https://www.youtube.com/watch?v=3lLn520tG2w

 

     
Elif Şafak – Multiculturalism, the power of stories and making the political personal    

 

http://www.elifsafak.com.tr/home#

Attachments area

Preview YouTube video Can Yücel’den Şiirler / Genco Erkal

Can Yücel’den Şiirler / Genco Erkal

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com