Köşlerden Bir Demet (67)- Cavlı Çulfaz

Harun Karadeniz, çok zorlu, meşakkatli, sürekli bedel ödeyerek olsa da onurlu, güzel bir hayat yaşadı. Dolu dolu. Onca kasırgaya, onca kavgaya, ölüm kalım mücadelesine karşın, hep dingin, sakin, kararlı.  Önceden gördüğü ölümü, dünyayı değiştirme zorunluluğunun da ölçüsünü sunuyordu. Önceden gördüğü bu ölümün ona sağladığı yetkiyledir ki bir insana yaraşan onurla yaşayabildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/08/30/oluyle-ders-verme/

 

“Arkadaşlar sizden ayrıldıktan sonra Reşat Nuri’nin Çalıkuşu’ romanını okudum, tavsiye ederim, çok etkileyeci!..” Gece saat 23.00 ile 03.00 arasında roman mı okumuş? Bir ulusun varlığının ölüm kalım savaşının verileceği günün sabahında ve gece yarısı roman okuyor!.. Masasının üstünde savaş planlarını yeniden ve tek başına gözden geçirirken… Mustafa Kemal bunu hep yapıyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/tarih-benzerini-bir-daha-yazmaz,27841

 

Erdoğan anketleri görse; “Bütün partilere sesleniyorum: Gelin Türkiye’yi 2023’te yeni, sivil bir anayasaya kavuşturalım” dese; “Madem siz bu sistemi istemediniz; parlamenter sisteme de dönüyoruz” çağrısı yapıp destek istese; muhalefet partilerinin elindeki bütün itiraz kozları boşa düşmüş olmayacak mı?

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/deniz-yildirim/otoriter-rejimin-iki-secenegi-1761859

 

Özellikle sol liberaller, Cumhuriyet’e yönelik ilerici ve devrimci eleştiri ile gerici ve İslamcı eleştiriyi bir ve aynı şey saydı. Ülkenin sağlı sollu liberalleri ve kimi alık demokratları şimdi büyük bir şaşkınlık yaşıyor.

https://www.birgun.net/haber/islamci-hareketin-iktidarin-acmazi-313792

 

Yeni Türkiye’yi haklı olarak yererken eski Türkiye’yi övenlerin aklına Koçağılı ve Kuşkonar köylerindeki katliam gelsin. Bugün de devletin her hatasını hararetle savunanların, örtbas etmeye çalışanların, bu örtbaslarda rol alanların bu 26 yıllık hikâyeden çıkaracağı büyük ibretler olmalı.

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/devletin-38-vatandasini-jetlerle-vurdugu-bunu-inkar-icin-de-26-yil-boyunca-yalan-soyledigi,27837

 

Çağdaş emperyalizm “tam bağımsızlık” hayallerini çoktan ortadan kaldırdı ve tüm ülkeleri birbirine bağımlı kıldı. Ne yazık ki, halklar, yalana dolana kanmayıp, finans çarklarının altında nasıl ezildiklerini görene kadar da bu karşı-devrim dalgası devam edecektir.

https://www.birgun.net/haber/joe-biden-kuresel-koy-ve-bagimsizlik-313782

 

Türkiye’nin geleceğini inşa edecek yeni siyasetin muhalefetten çıkacağı kesinleşti. Muhalefetin bir araya gelip Türkiye’yi bir toplumsal sözleşmeye çağırması hayati bir ihtiyacı karşılayacaktır.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/08/30/cihangir-islam/

 

Normal bir sosyal-demokrat partide değişim talebi tabandan gelir. Fakat CHP normal bir sosyal demokrat parti değil, o nedenle de değişim aşağıdan yukarıya değil yukarıdan aşağıya oluyor. Yani devrimci değil evrimci bir değişim bu.

https://serbestiyet.com/featured/chp-tabani-2010dan-bu-yana-ne-kadar-yol-aldi-40067/

 

Bu nedenle üç farklı intihar türünü tanımlayan Durkheim’in, dip notlarda kalan bir dördüncü olarak gösterdiği fatalistik intihar biçimine dikkat çekmek istiyorum. Otoritenin, özneyi çaresiz bıraktığı, seçeneksiz bir yaşamın dayatıldığı durumlarda, bireyin bu seçeneksizlik ve çaresizliğe yaşamına son vererek karşılık verdiği bir durumdur söz konusu olan!

https://www.birgun.net/haber/olum-ve-sucluluk-313675

 

“Devletin topyekün duyarsızlığının izah edilebilecek hiçbir makul nedeni yoktur. Onun için bu ölüm, yargı tarihi için bir utanç olarak tescil edilecektir.”

http://www.diken.com.tr/istanbul-barosu-timtikin-olumu-yargi-tarihi-icin-bir-utanctir/

 

Onlar minik elleri ile pamuk topluyor, çöp ayırıyor, bilet satıyor, ayakkabı boyuyor, çekiç sallıyor, zehirli yapışkanlarla ayakkabı üretiyor… Kocaman çocuk gözleri ile anlayamadıkları dünyaya korkuyla bakıyor.

https://www.birgun.net/haber/genclerin-gocu-ii-313788

 

Vedat Türkali 29 Ağustos 2016’da aramızdan ayrıldı. O sadece bir sanatçı olarak yaşamadı. Aynı zamanda devrimci bir siyasetçi idi. Sonuna kadar devrimcilerle ilişkisini sürdürdü.

https://yeniyasamgazetesi1.com/vedat-turkali-sanatin-devrimci-ruhu/

 

James Suzman’s ‘Work: A History of How We Spend Our Time’ – As the pollster Gallup showed in its momentous survey of working life in 155 countries published in 2017, only one in 10 western Europeans described themselves as engaged by their jobs. In another survey 2015, 37 per cent of working British adults said their jobs were not making any meaningful contribution to the world.

https://www.ft.com/content/8dd71dc3-4566-48e0-a1d9-3e8bd2b3f60f?shareType=nongift

 

Nazım Hikmet Zafer Bayramı’yla ilgili 30 Ağustos 1961’de Budapeşte Radyosu’nda yaptığı konuşmada, Gün Benderli’nin sorularını yanıtlıyor:

https://www.youtube.com/watch?v=fFlHrj8OYNA

 

Ve 1954 senesinde – Nazım Hikmet Budapeşte Radyosunda konuşuyor:

https://www.youtube.com/watch?v=m4LQOQkCJ28

Attachments area

Preview YouTube video Nazım Hikmet 30 Ağustos

Nazım Hikmet 30 Ağustos

Preview YouTube video Nazim Hikmet- Turk Milletini Yok Edemezler. 1954 Budapeste Radyosu

Nazim Hikmet- Turk Milletini Yok Edemezler. 1954 Budapeste Radyosu

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

Buzkıran gemisi olarak Büyük Özgürlük Yürüyüşü İktidarın beynini besleyen otobanvari ve hortum gibi şah damarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com