Köşelerden Bir Demet (66)- Cavlı Çulfaz

Mayıs sonunda Georg Floyd bir polis tarafından öldürülüyor. Protestolar günlerce sürüyor, Amerika’ya yayılıyor. “Black Lives Matter…” “Siyah Hayatlar Önemlidir.” – Peki Ebru Timtik’in ölümü Georg Floyd’un ölümüne benzemiyor mu? – Bu kötülük bitecek elbette ama o gün geldiğinde bugünlerin sessizliği nedeniyle birbirimizin yüzüne bakamayacağız.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yakın çekim

http://bianet.org/bianet/insan-haklari/229816-ebru-timtik-in-olumune-tepkiler

https://twitter.com/zeynokuray

Av. Fikret İlkiz Bianet’te yayımlanan “Elveda Demek ve Son Vermek” başlıklı yazısında şunları kaleme almıştı: “… Ölüm orucundaki avukatları, var gücümüzle dertlerini, derdimizi, istediklerini, taleplerimizi; bir kelimeyle bile olsa, bir virgülle dahi ‘Heyyy orda kimse var mı? Sesimizi duyuyor musunuz?’ diye seslenerek anlatalım herkese…

http://bianet.org/bianet/hukuk/224427-sagolun-demek-ve-son-vermek

Eğer ki boyun eğersek, susarsak; dilimiz lâl olsun! Meslektaşlarımızı Baro’da yapılacak anma törenine ve Gazi Cemevi’ne cübbeleriyle çağırıyoruz. Ebru’yu canıyla koruduğu cübbesiyle uğurlayacağız.

https://twitter.com/halkinhukuk_?lang=bn

Erdoğan’a bir saat bile yeter. Kimin kazandığının, kimin kaybettiğinin asla belli olmayacağı bir askeri çatışma! Elindeki muazzam propaganda makinesini harekete geçirip, en kötü olasılığı bile zafere çevirme yeteneğini de ihmal etmeyelim.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/erdogan-a-bir-saatlik-savas-bile-yeter,27815

Cumhuriyet modernleşmesinin üç eksiği ve bir hatası – “Cumhuriyeti Demokrasiyle Taçlandırmak” için, “Cumhuriyet Modernleşmesini Tamamlamak” adına, “ÇOK PARTİLİ DÜZENE” ERKEN GEÇTİ…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/cumhuriyet-modernlesmesinin-uc-eksigi-ve-bir-hatasi-%E2%80%93-3-1761597

Ortaçağda yakılan cadılarla bugün ahlak anlayışının yaktığı kadınlar arasındaki köprüyü devamlı tamir ederek sağlam tutarsanız… İnançları ve gelenekleri sansürsüzce sorgulamazsanız… Meselenin gerçek hukukuna ve adaletine asla kafa yormazsanız… Belki bugün tutuksuz yargılanan o suçlu, sosyal medya baskısıyla yarın yine tutuklanır ama tecavüze uğradığı için kendini öldüren her kadının kanı hep yerde kalır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/bir-kadinin-irzi-kime-aittir-1761612

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Giresun’daki sel faleketiyle ilgili olarak tarihe altın harflerle geçecek bir demeç vermiş: Ancak “Vallahi billahi iki gözüm önüme aksın ki” diye yemin etmemiş.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/dis-guc-olarak-doga-1761605

Devasa makinalar artık yapay zekâ gibi uygulamaları da kullandıkları için diğer yatırımcıların nasıl davranacağını tahmin edebiliyor, onların nasıl davranması gerektiğini de fiyatları, yaptıkları işlemler ile farklılaştırarak belirleyebiliyorlar. Eğer “şansınız” yaver giderse para kazanırsınız. Ya gitmezse? E, o zaman soralım; borsa bir oyun mudur?

https://www.birgun.net/haber/borsa-bir-oyun-mudur-313559

AKP’li Mahir Ünal, ‘FETÖ ile geçmişte işbirliği yaptınız mı?’ sorusuna yanıt verdi: Asla!

https://www.birgun.net/haber/mahir-unal-feto-ile-gecmiste-isbirligi-yaptiniz-mi-sorusuna-yanit-verdi-asla-313599

Zamanda kımıltısız olmalı şiir / Ayın tırmanışı gibi,|Geceye takılan ağaçları dal dal / Özgür bırakır ya ay, / Zamanda kımıltısız olmalı şiir/ Ayın tırmanışı gibi. / Bir şey anlatmamalı şiir / Olmalı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/adnan-binyazar/siir-cevirileri-1761629

Nazım Hikmet & Genco Erkal – Arhavili İsmail’in Hikayesi (Kuvayi Milliye Destanı) – Arhavili İsmail Batum‘dan askeri birliklere kaçak mermi ve silah taşımaktadır. Mitralyözlerle dolu bir takada seyahat eden İsmail, denizin aniden dalgalanmasıyla fırtınaya yakalanır.

https://www.youtube.com/watch?v=ilha78z5-EQ

Nâzım Hikmet’in Açlık Grevi (Millete Verdiğim Açık İstidaya Canımı Pul Yerine Kullanıyorum)

http://nazimhikmetmerkezi.com/entelektuel-tarihimizde-kirilma-noktasi-nazim-hikmetin-aclik-grevi-sergisini-15-ocaka-kadar-ziyaret-edebilirsiniz/

Attachments area

Preview YouTube video Nazım Hikmet & Genco Erkal – Arhaveli İsmail’in Hikayesi (Kuvayi Milliye Destanı)

Nazım Hikmet & Genco Erkal – Arhaveli İsmail’in Hikayesi (Kuvayi Milliye Destanı)

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com