Köşelerden Bir Demet (65)- Cavlı Çulfaz

Selahattin Demirtaş’ın güçlendirilmiş parlamentarizm önerisi ve Murat Sevinç’in hükümet sistemleri yazı dizisini temsil ve demokrasi tartışması ile genişletmek niyetindeyim. Demirtaş, partilerin ittifakının demokratik kitle örgütleri, sendikalar, siyasal ve sosyal hareketler, sanatçılar ve kendini hiçbir yere bağlı hissetmeyen bireylere kadar genişlemesi gereğinden söz ediyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/08/27/hukumet-sistemi-ve-ittifak-tartismasinin-otesinde/

Cem Eroğul torunuyla sohbetini şu umutlu cümleyle bitiriyor: “…Bütün bunları başarmış olan bir canlı türünün, kendi kendini insan gibi yönetmeyi asla başaramayacağı nasıl savunulabilir ki? Kuzeyciğim, nasıl ki insan geçmişte hep kendi mimarı olmuşsa, gelecekte de kendisini yaratmasını bilecektir.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/08/27/insana-insan-ve-yurttas-olmayi-anlatabilmek/

Ebru ve Aytaç’a destek için Bakırköy Sadi Konuk Devlet Hastanesinin önünde gerçekleştirilen basın açıklaması. Ses bizim sesimiz, talep bizim talebimiz.

https://twitter.com/musaproglu

Yazılıp çizilenlerin çoğunluğu “askerlik anısı” misali nostalji kokan yazılar. Kötü değil. Bunun da olması gerekir. Yazan arkadaşların veya eski yoldaşlarımızın önemli bir çoğunluğu partimiz TKP’yi “tarihsel” kategorisine kaldırmışlardır. Biz öncelikle “tarihsel TKP” nitelemesine itiraz ediyoruz.

http://www.tkp-online.org/?q=author/ismail-hakk%C4%B1-yorulmaz

MI5 spied on leading British historians for decades, secret files reveal.  Eric Hobsbawm and Christopher Hill, two of Britain’s leading historians who were both once members of the Communist party, had phones tapped, correspondence intercepted and friends and wives monitored/

https://www.theguardian.com/world/2014/oct/24/mi5-spied-historians-eric-hobsbawm-christopher-hill-secret-files

In 2012, she warned news media outlets that their coverage of school shootings could inspire more. In 2013, she argued that Facebook could fuel ethnic cleansing. In 2017, she warned that YouTube’s recommendation algorithm could be used as a tool of radicalization. And when it came to the pandemic, she sounded the alarm early while also fighting to keep parks and beaches open.

https://www.nytimes.com/2020/08/23/business/media/how-zeynep-tufekci-keeps-getting-the-big-things-right.html

[Alttaki bağlantıyı 1961 Mülkiye (SBF) girişli sınıf arkadaşım Günel Başer yolladı. – C.Ç.-]

We’re building a dystopia just to make people click on ads | Zeynep Tüfekçi

https://www.youtube.com/watch?v=iFTWM7HV2UI&feature=youtu.be

Nazım Hikmet & Genco Erkal – 26 Ağustos Gecesinde Saatler & Büyük Taarruz (Kuvayi Milliye Destanı) – Gelecek günler için gökten ayet inmedi bize. Onu biz kendimiz vaadettik kendimize.

https://www.youtube.com/watch?v=BWzpDpmRD3k

Salkım Söğüt de okurlardı, Bahr-i Hazer de.. Ama biz en çok “Saatler“i severdik. Dinleye dinleye biz de ezberlemiştik.. Ben heyecanla beklerdim… “Nurettin Eşfak baktı saatına : – Beş otuz… Ve başladı topçu ateşiyleve fecirle birlikte büyük taarruz…” satırlarını..

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/uluc/2020/08/26/bandirmada-unutulmaz-saatler

Genco Erkal’ın Tülay Günal’la birlikte, Nazım Hikmet’in “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar” adlı oyunu 27 Ağustos’ta Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosunda – Maçka-İstanbul

https://twitter.com/DOSTLARTIYATRO/status/1298175474242387970/photo/1

Attachments area

Preview YouTube video We’re building a dystopia just to make people click on ads | Zeynep Tufekci

We’re building a dystopia just to make people click on ads | Zeynep Tufekci

Preview YouTube video Nazım Hikmet & Genco Erkal – 26 Ağustos Gecesinde Saatler & Büyük Taarruz (Kuvayi Milliye Destanı)

Nazım Hikmet & Genco Erkal – 26 Ağustos Gecesinde Saatler & Büyük Taarruz (Kuvayi Milliye Destanı)

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

Yeşilin vandalizm tonu Hazırlayan: Gülşah Görücü Londra’daki Finsbury Park yakınlarında bir binanın yan cephesinde bir gece …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com