Köşelerden Bir Demet (64)-Cavlı Çulfaz

Zap suyuna köprü yapılmasında da öncülerdendir, yüksek inşaat mühendisi Harun. Sinop Gerze’de sömürülen tütün üreticilerinin yanında da o vardır, Derby fabrikasındaki işçilerin yanında da.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/deniz-yildirim/harun-ve-karadeniz-1761059

Örgütsüz halk her türden despot (ya da iyi niyetli yönetici, lider) karşısında yalnız ve korunmasızdır. Onun gerçek anlamda birey ve halk olması örgütlü olmasıyla gerçekleşir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ataol-behramoglu/halk-1761046

Muzaffer İlhan Erdost ve İlhan Erdost’un 12 Eylül 1980 Darbesi sonrasında birlikte gözaltına alındığı 7 Kasım günü İlhan Erdost’un öldürülmesini anlatan belgesel.

https://twitter.com/tarihvakfi_/status/1296396317837725696

 Bu koşullarda muhalefet partilerinin stratejilerini değiştirmesi şart. Nedir o şart: “Yüzde 30 oranındaki ve hatta devamındaki kitleye birebir dokunmak gerek. Onlarla birebir yüz yüze gelmek gerek. Ankara’da haftada birkaç basın toplantısı ya da salıdan salıya kendi parti grubunda iktidar eleştirisiyle olacak iş değil”.

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/fatih-portakal-medyada-post-modern-darbe-mi,27792

 “Bu olay Türkiye’de gazeteciliğin ne hâle düştüğünün nişanesidir… Ben 2.5 senedir basın kartımın yenilenmesini bekliyorum. Fotoğrafımı çalan kişinin basın kartı var mı bilmiyorum ama eğer varsa demokratik bir ülkede o kart bu olay nedeniyle iptal edilirdi.”

https://journo.com.tr/tgc-en-iyi-fotograf-bulent-kilic

 Hukuk alanında Paşukanis dışında bu konuda kafa yormuş bir Marksist tanıyor musunuz? Peki, yani Komünistler, Marksistler insan haklarına, sivil haklara karşı mı? Kadın özgürleşmesine karşı mı? Ya ırkçılığı destekliyor mu? Hayır, böyle düşünecek bir tek “Marksist” olacağına ihtimal vermem, verilmez. Peki niye Marksist bir Martin Luther King ya da Marksist bir Pankhurst çıkmıyor?

https://t24.com.tr/yazarlar/murat-belge/liberaller,27788

 Komkar kurucularından Mehmet Elbistan hakkında bir kitap yayımlandı. Komkar, Almanya’da faaliyet yürüten bir işçi derneği. Kitap, Doğan Ceren’in Mehmet Elbistan’la yaptığı uzun bir söyleşiyi içeriyor.

Yorulmaz Bir Düş Yolcusu Mehmet Elbistan, Deng Yayınları, Haziran 2020, İstanbul

http://www.kovaradeng.com/detay/dergiyazi/82/mehmet-elbistan

 Ekonomik göstergelerin hiçbirinde dünya vasatını geçemeyen Türkiye inşaatta başı çekiyor. Dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firmasından 44’ü Türkiye’den. Listeye giren firma sayısı itibariyle Türkiye 2’nci oldu.

https://www.birgun.net/haber/turkiye-muteahhidi-meshur-ulke-oldu-313327

 Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesiinde Karacadağ Caddesi’ndeki bekçiler, gözaltına almak istedikleri bir kişiyi yolun ortasına yatırıp diziyle boynuna bastı. Olay yerine gelen polis yerdeki kişinin yüzüne tekme attı. Olaya tepki gösteren 4 kişi de gözaltına alındı.

https://www.facebook.com/mezopotamyaturkce/videos/638060603788641/UzpfSTEwMDAxMzIxMDY2NzEzMjpWSzoxMjkyOTQ1OTQxMDQxNzcy/

Ruhi Su’nun oğlu konuşuyor: “Babam 1912 doğumlu. Ağaca bağlayıp babamı -Ermeni dölü- diyerek döverlermiş. Babam bunu hiç unutmaz.”

https://www.facebook.com/AnatolianArmenians/videos/255156122138717/UzpfSTEwMDAxMzQ3OTA5NzU3MjpWSzoxMjkyOTU4MjY0MzczODcz/

John Berger bir süre sonra bizi susturdu ve sordu: “Bu Can Yücel, kendini sansür eden biri midir?” Can Yücel’i tanıyan kimsenin aklından böyle bir soru geçmemiştir: Can Yücel ve kendini sansür!

https://www.birikimdergisi.com/dergiler/birikim/1/sayi-125-126-eylul-ekim-1999/2319/sonuna-kadar-insandi/5426

Türkiye’nin en çok izlenen haber bültenini sunan gazeteci, üstelik mesleğinin zirvesindeyken neden “kendi isteğiyle” emekliye ayrılsın ki?

https://www.youtube.com/watch?v=Zju4GAmp48M

Bu koşullarda muhalefet partilerinin stratejilerini değiştirmesi şart. Nedir o şart: “Yüzde 30 oranındaki ve hatta devamındaki kitleye birebir dokunmak gerek. Onlarla birebir yüz yüze gelmek gerek. Ankara’da haftada birkaç basın toplantısı ya da salıdan salıya kendi parti grubunda iktidar eleştirisiyle olacak iş değil”.

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/fatih-portakal-medyada-post-modern-darbe-mi,27792

İngiliz yönetmen Ken Loach, Ben, Daniel Blake (2016) filminde sistem karşıtlığını sert biçimde dile getirmiş.  Adım Daniel Blake, bir insanım köpek değilim. Sadakaya ihtiyacım yok kabul etmiyorum da. Ben Daniel Blake. Bir vatandaşım ne bir eksik ne bir fazla.”

https://www.karar.com/vatandas-daniel-blake-1582080

İstanbul Destanı – Bedri Rahmi Eyüboğlu – İstanbul deyince aklıma stadyum gelir. Ben de bağırırım birlikte, Avazım çıktığı kadar. Göğsümü gere gere. Ver Lefter`e yaz deftere…

https://www.youtube.com/watch?v=EUCTClHjLpQ

Genco Erkal’ın Tülay Günal’la birlikte, Nazım Hikmet’in “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar” adlı oyunu 27 Ağustos’ta Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosunda – Maçka-İstanbul

https://twitter.com/DOSTLARTIYATRO/status/1298175474242387970/photo/1

Attachments area

Preview YouTube video Can Dündar ile #GününYorumu – Erdoğan, Portakal’ı yedi!

Can Dündar ile #GününYorumu – Erdoğan, Portakal’ı yedi!

Preview YouTube video İstanbul Destanı Bedri Rahmi Eyüboğlu – Savaş Ay

İstanbul Destanı Bedri Rahmi Eyüboğlu – Savaş Ay

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com