Köşelerden Bir Demet (62)-Cavlı Culfaz

Solculuk, erdemli olmak da demek, herkes sola kızarken, herkes sol bitti derken sinirlenmeden, ne haliniz varsa görün demeden, yanlış yapanlar dahil herkese sabırla, sevgiyle doğrudan, iyi olandan, insanlıktan, doğadan yana olmayı anlatmaya, göstermeye çalışmak demek.

https://www.birgun.net/haber/sola-ihtiyac-var-313037

 ‘Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Korkmaz Karaca’nın büyük başarısı.’ Peki, kim bu Korkmaz Karaca? Henüz 42 yaşında ama siyasi hayatı, 1990’ların ‘Fırıldak Kubilay’ lakaplı milletvekiline rahmet okutur.

https://www.birgun.net/haber/sahsim-sistemi-nde-bir-sahsiyet-313052

Çin’in dünya ekonomisi içinde ağırlığı hızla artarken, teknolojik gelişmelerin kimi alanlarında ABD’yi yakaladığını, kimilerinde geçmeye başladığını örnekliyordu. Çin, tüm bu olanaklarından yararlanarak, “kurallara dayalı uluslararası düzeni (ABD hegemonyasını-E.Y) içinden yıkıyor”.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/kaleydoskop-yine-donmeye-basladi-1760548

Atasözleri, toplumların yaşam deneyimlerinden damıtılmış özlü sözlerdir. Bunlar bilgece öğütler içerir ama büyük ölçüde çağlarının ahlak anlayışını yansıtırlar. Çağlar değiştikçe toplumların ahlak anlayışları da değişir. Bu değişimle uyumlu olmayan atasözleri geçerliliğini yitirir…

https://www.birgun.net/haber/atasozlerinden-anlam-cikarmak-313047

[Dün Amerikalı gazeteci  Clarence K. Streit’in “Bilinmeyen Türkler” adlı kitabıyla ilgili olarak Ataol Behramoğlu’nun Cumhuriyet gazetesindeki yazısına yer vermiştim. 1961 girişli sınıf arkadaşım Savaş Sönmez de, Behramoğlu’nun  dikkati çektiği kitabı Ankara Kulübü Derneği’nin  çıkardığı “Başkent Ankara Dergisi”nin Ekim-Aralık 2018 sayısında tanıttığını söyledi. – C.Ç.]

https://blogs.voanews.com/turkish/gokkusagi/2012/03/16/heath-lowry%E2%80%99den-%E2%80%9Cbilinmeyen-turkler%E2%80%9D/

[Alttaki bağlantıyı 1961 SBF girişli sınıf arkadaşım Profesör Ercan Eyüboğlu gönderdi. – C.Ç.] Kanuni Sultan Süleyman’ın bu mektubu halen Topkapı Sarayı’nda sergilenmektedir. Bir devlet ne zaman çöker? Vali bey Turgut Özal’a der ki: Vali çökmez, vali çömelmez. Vali çökerse devlet çökmüş olur. İzin verirseniz ben aşağıya ineyim…”

https://www.istiklal.com.tr/kose-yazisi/devlet-nasil-coker/387955

Türkiye’de devlet-yurttaş ilişkilerinden bakıldığında 17 Ağustos’un bir milat olduğunu savunanlar belki abartıyorlar; ama sert bir dönemeç yaşadığını kabul etmemiz gerekiyor. Dileyenler “bir eşik aşıldı” da diyebilir…

https://www.birikimdergisi.com/dergiler/birikim/1/sayi-125-126-eylul-ekim-1999/2319/kahhar-ve-kerim-devlet/5415

Akira Kurosawa, sadece adları geçtiğinde bile sinemaseverleri huşu içinde bırakan Rashomon (1950), Yedi Samuray (1954), Dersu Uzala (1975), Kagemusha (1980) gibi inanılmaz filmler yapmıştır.

https://www.birgun.net/haber/buyuk-kurosawa-buyusu-313075

Çünkü artık iktidara yakın bazı kesimleri birlikte sevinmek değil, karşıt görüştekilerin kötülüğünü, hainliğini teşhir etmek heyecanlandırıyor. Neredeyse bazı insanların sevinememelerine seviniyor gibiler.Belki de insanların sevinememesinin sebebi de tam olarak budur.

https://www.karar.com/sevinmiyorlar-diye-sevinmek-1581640

Türkiye’nin tartışmasız temel sorunu otoriter rejimin aşılması ve demokratikleşmenin sağlanmasıdır. Bu nedenle; ana aktör olarak CHP’nin, HDP’nin yanı sıra, İslami köklerden gelen oluşumlardan “sağcı” olarak kodlanacak hareketlere kadar her yapıyla işbirliğine açık olması; bunu zorlaması, muhafazakâr kesimlerin duyarlılıklarına saygı duyması, onlara güven vermesi hayati önemdedir.

https://serbestiyet.com/featured/sagcilasma-meselesi-39454/

Yıl 1973. Salvador Allende devrilir Pinochet tarafından. 11 eylül 1973 ile 7 kasım 1973 tarihleri arasında binlerce insan estadio nacional’de tutulmuş, işkence edilmiş ve öldürülmüştür. İki hafta sonra eski stad, yeni toplama kampında futbol oynatılmak istense de, Sovyetler Birliği buna alet olmaz ve hükmen mağlubiyeti tercih eder. Şili’nin süperstarı carlos caszely‘nin de sahaya çıkmak istemediğini de ayrıca ekleyelim. Futbol asla futbol değildir.

https://seyler.eksisozluk.com/dunya-futbol-tarihinin-en-onursuz-golune-sahit-olan-mac-21-kasim-1973-sili-sscb-maci

Yedi yıl ölümün karşısında gülerek durdular. Elektrikli iskemleye kadife bir koltukmuş gibi oturdular.

https://ozgurdenizli.com/sacco-ve-vanzetti/

TKP’nin 100. kuruluş yılı, Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı (TÜSTAV) tarafından bu yıl her ay yayınlanan bir kitapla selamlanıyor. 2020 yılı başında başlatılan bu kampanyanın, 2021 yılı Haziran ayına kadar sürdürülmesi amaçlanıyor. Çünkü gelecek yıl da, Mustafa Suphilerin öldürülmesinin 100. yıldönümü.

http://yeniyasamgazetesi1.com/tkpye-100-yil-selami/

24 Ağustos akşamı Bir Delinin Hatıra Defteri’ni İzmir’de Karşıyaka’daki Tiyatroya getirip ibreti alem için millete göstereceklermiş, aman dikkat sonu böyle oluyor diyerek. – Bir Delinin Hatıra Defteri’ni üç yıl önce Karşıyaka’da izlemiştim. Meraklı kedi sahneye tırmanmış sizi izliyordu. Monologda doğaçlayarak ona da işaret etmiştiniz.

https://twitter.com/DOSTLARTIYATRO/status/1297081170459594752

Genco Erkal – Bir Delinin Hatıra Defteri

https://www.youtube.com/watch?v=rZMA1sOGNQ8

Attachments area

Preview YouTube video Usta Oyuncu Genco Erkal, “Bir Delinin Hatıra Defteri” isiml oyunu ile ikinci kez Bozcaada’da

Usta Oyuncu Genco Erkal, “Bir Delinin Hatıra Defteri” isiml oyunu ile ikinci kez Bozcaada’da

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com