Köşelerden Bir Demet (60)- Cavlı Çulfaz

Bill Gates Warns Of Epidemic That Could Kill Over 30 Million People.

https://www.forbes.com/sites/brucelee/2017/02/19/bill-gates-warns-of-epidemic-that-will-kill-over-30-million-people/#17b8511d282f

Kadıköy’de maskesi burnunu kapatmadığı iddiasıyla polisler tarafından durdurulan, ceza kesilmek istenen ve ardından tacize maruz bırakılan iki kadın gözaltına alındı. Erkeklikten beslenen konumunu kullanarak şiddeti meşrulaştırmaya çalışanlardan hesap soracağız!

https://twitter.com/FeminAmfi/status/1296221025743642626

Ankara’nın ardından İstanbul’da da ‘Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü’ kuruldu. İstanbul’da Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

https://halktv.com.tr/ankaranin-ardindan-istanbulda-da-takviye-hazir-kuvvet-mudurlugu-kuruldu-432431h

Ege Biyogaz Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Çapaklı Mahallesinde 34 bin metrekare alan üzerine yapılması planlanan Biyogaz Enerji Santrali Gübre Üretim Tesisine karşı çıkan mahalleli ile jandarma arasında yaşanan gerginlikte çok sayıda kişi göz altına alındı.

http://m.salihlisektorgazetesi.com/41402/haber/Capakli-Mahallesi-nde-gergin-gun-Cok-sayida-yarali-ve-gozalti

Bir aylık maaş alacağının olduğunu öne süren işçi, istifa etti; ancak kıdem tazminatını alamadı. İşçiyle işveren mahkemelik oldu. Davaya son noktayı koyan Yargıtay; işçinin maaş, prim, fazla mesai ücretinin ödenmemesi halinde haklı fesih yoluyla istifa edebileceğini ve kıdem tazminatı alabileceğine hükmetti.

https://www.ntv.com.tr/ekonomi/yargitaydan-onemli-karar-alacakli-olan-isci-istifa-etse-bile-tazminat-alabilir,Vyrh1XpxikKYLTup-MKfng

 Erdoğan ve partisi, yerel yönetimler alanında bu karşı reform girişimiyle artık; İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin, Mardin, Diyarbakır, Van gibi büyükşehirleri geri almak bir yana Gaziantep, Konya, Kayseri gibi illeri de kaybedeceğini kabul etmektedir. Eğer AKP, bugün yerel yönetimlerde 31 Mart seçimi öncesindeki gücüne sahip olsa, böyle bir karşı reform girişiminde bulunmazdı.

https://www.evrensel.net/yazi/86992/akp-yerel-yonetimleri-de-tek-adama-baglama-hazirligi-yapiyor

Amerikalıların derdi neydi de, ‘başkanlık’ sistemini tercih etti? Parlamenter sistem, başkanlık ve yarı başkanlık sistemleri gibi, bir ‘hükümet biçimi’dir. ‘Cumhuriyet’ ya da ‘monarşi’ gibi kavramlar hükümet değil, ‘devlet biçimine’ dairdir.

http://www.diken.com.tr/amerikalilarin-derdi-neydi-de-baskanlik-sistemini-tercih-etti/

Sıklıkla, müphemlik muğlaklıkla karıştırılabiliyor. Muğlak, anlaşılmaz olandır, anlaşılmaz derecede kapalı ve belirsiz olandır. Müphem, kesinlikten uzak olanı, farklı anlamlara çekilebilecek olanı anlatır.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/08/22/tanil-bora-muphemlik-insani-ozgur-kilar-dusunceyi-dinamiklestirir/

Olumsuz bir İslam imajına sahip olan aydınlar daima mevcut olmuştur. 1973 yılında SPIEGEL dergisinin kapak sayfasında yabancı karşıtı bir başlık yayımlandı: “Türkler geliyor – Kaçabilen kendini kurtarsın.” Başlığın konusu misafir işçiler ve şehirlerin harap edileceği kanısıydı.

https://www.sabahulkesi.com/2017/03/10/thomas-bauer-ile-arap-siiri-belirsizlik-kueltuerue-ve-guenuemuez-uezerine-ali-mete/

Tutarlılık, ilke, dürüstlük, samimiyet gibi kavramların yerini stratejinin, başarılı taktiklerin, etkili hamlelerin, oyun kurmanın aldığı bir zemin, siyasi alanı zenginleştirmiyor. Utanma duygusundan arınmak da, aslında kimseyi daha güçlü yapmıyor, belki geçici olarak zayıflığını örtüyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/08/28/utanma-duygusu-geri-gelir-mi/

“Çin etkisi Amerikan toplumunun tüm katmanlarına nüfuz etti…” Prof. Kishore Mahbubani’nin : 29 Temmuz 2020 tarihinde https://nationalinterest.org sitesinde yayınlanan “The Great Paradox of Donald Trump’s Plan to Combat China” başlıklı yazısının çevirisidir.

https://kamuranindergahi.blogspot.com/

Bakınız Nâzım Hikmet 1936 yılında Akşam gazetesinde Orhan Selim adıyla yazdığı bir yazısında Ayasofya’nın müze yapılışıyla ilgili olarak ne diyor: Bu sefer de Salihli’nin Çapaklı Mahallesi’nde yine Nâzım’ın dediği gibi “köylü jandarmalara dövdürülüyor köylüler.”

https://www.birgun.net/haber/mujde-312884

Bülent Uluer’i Ölüm Yıldönümünde Saygıyla Anıyoruz..

https://www.facebook.com/tkpninsesi/photos/a.1420055658260611/2376900329242801/?type=3&theater&ifg=1

Gerici sendikalarda çalışmamak demek, gerektiği kadar gelişmemiş olan ya da henüz geri olan işçi yığınlarını, gerici liderlerin etkisine, burjuvazi ajanlarının, aristokrat işçilerin ya da “burjuvalaşmış işçilerin” etkisine terketmek demektir.

http://kutuphane.halkcephesi.net/Lenin/Sol%20Komunizm/sol%20komunizm_6.htm

Can Yücel’e sorarlar: – Efendim nedir bizim memleketteki bu sağcılık solculuk davaları? Can Yücel:
– Bu ülkede sabah kalktığında malafat eğer sağ tarafa kaymışsa sağcısındır, yok eğer sol taraftaysa solcu… – Peki sizinki ne tarafta ? – İleride daima ileride…

https://www.facebook.com/groups/DemBirDay/permalink/1290267607976272/

GIRGIR – KENDİ HALİNDE BİR MİZAH DERGİSİDİR  – Turgut Özal: İşte Böylece Zenginden Alıp Fakire Vereceğiz.

https://www.nadirkitap.com/girgir-kendi-halinde-bir-mizah-dergisidir-6-temmuz-1986-sayi-722-ozal-fakir_fukara_fonu-adi-takilan-sosyal-yardim-kanununu-acikladi-haldun-simavi-dergi13553255.html

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com