Köşlerden Bir Demet (54)-Cavlı Çulfaz

Eski İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı, toplumbilimci, şair ve yazar Prof. Dr. Cahit Tanyol Kadıköy Moda’da bulunan evinde, 106 yaşında vefat etti.

https://kronos34.news/tr/cahit-tanyol-hayatini-kaybetti/

 Nâzım Hikmet Doğu Berlin’de Ahmet Say’a söylüyor bunları. Say, Cezayir Ulusal Bağımsızlık Savaşı için Cezayir’e gitmek istediğini söylüyor Nâzım Hikmet’e. Nâzım ‘olmaz! Yanlış’ diye itiraz ediyor.

https://www.gercekedebiyat.com/haber-detay/nazim-hikmetin-ahmet-saya-ogudu-halit-payza/2454https://www.evrensel.net/yazi/86863/n-zim-ile-bir-aksam

 Türk Sosyolojisinde Üç Bilim İnsanı: Cahit Tanyol / Mübeccel B. Kıray / Şerif Mardin

https://mnergiz.blogspot.com/2019/01/turk-sosyolojisinde-uc-bilim-insani-cahit-tanyol-mubeccel-b-kiray-serif-mardin.html

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/814013

Tam tersine bu kültür, Batılı toplumların kilisenin egemenliğine karşı yüzlerce yıl yürüttüğü sert ve kanlı mücadelelerin sonucu, teokratik düzenin yıkılmasının bir ürünü olarak gelişmiştir. Bu kültür kilisenin ve papalığın egemenliği yıkılarak ortaya çıkmıştır.

https://www.birgun.net/haber/islamci-hareketin-uc-hipotezi-ii-312118

Kapı çalıyordu, uyandım, postacıydı; elektrik, doğalgaz, internet faturalarını tutuşturdu elime. Param yok ki benim, televizyonum var, onu açtım.

https://www.birgun.net/haber/caresizlik-tuzagi-312105

Ama yazın bir kenara: Yeni dediğiniz bu hikâyeler Türkiye’yi çıkmaza itiyor. Türkiye’nin krizini derinleştiriyor. Ekonomide, siyasette Türkiye’nin istikrarsızlığını büyütüyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/turkiye-nin-sizi-o-yeni-hikayeleri-nizle-birlikte-tarihe-gomecek-gucu-vardir,27685

Ahmet Güryüz Ketenci, 12 Mart’ta, Madanoğlu davası ile siyasal, toplumsal düzenin hangi aşamaya getirilmesinin amaçlandığının analizinin yapılmasının zorunlu olduğunu düşünüyor. Ajan provokatör olarak kullanılan Mahir Kaynak’ın sonunda deşifre edilmesi bile göze alınarak “Başta ABD, Batı emperyalizminin etkisinde açılmış bir dava ile sonuç alınamadığının” altını çiziyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ketenci-madanoglu-davasiyla-demokratiklesmenin-hizi-kesildi-1758560

George Soros, a 90-year-old billionaire, after all, sent a pipe bomb by a Trump superfan in 2018, and Open Society has been forced out of Russia and Turkey, and decided to move its office from Hungary. Yet the person at greatest threat isn’t Soros, with his $8.3bn net worth.

https://www.newstatesman.com/world/north-america/2020/08/man-vs-myth-george-soros-90

Internette “sosyal medya”da dolaşan “Can Yücel” imzalı ancak Can Yücel’in ne üslubunu ne ince alayını barındırmayan sahte metinler -şiir demiyoruz- aşağıda sıralanmıştır

https://www.gercekedebiyat.com/haber-detay/sahte-canyucel-siirlerinin-tam-listesi/1104

Bir siyasi partiden kopanların oluşturduğu partiler içinde başarı kazanmış şu anda kadar tek parti var; o da pek çok kez adını değiştiren HDP.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/miyase-ilknur/siyasette-zamanlama-1758545

Harun Karadeniz Devrimci Gençliğin Gönlünde Yaşıyor (1942-15 Ağustos 1975) – Altıncı Filo Defol!

https://dehabertr.blogspot.com/2013/10/hucresindeyken-somuru-duzenini.html

1 Mayıs 1977 günü İşçi Bayramı’nı kutlamak üzere toplanan kalabalık, DİSK başkanı Kemal Türkler’in konuşması sırasında açılan ateş ile büyük bir panik yaşadı. Panzerlerin de kalabalığın arasına doğru girmeye başlaması sonucu 34 kişi hayatını kaybetti, 130 kişi de yaralandı

https://www.youtube.com/watch?v=BV1KfjdAtHg

1 Mayıs 1977’de Neler Yaşandı? | Kanlı 1 Mayıs

https://www.youtube.com/watch?v=c2YdLxNjqXg

1970 yılında gerçekleşen 15-16 Haziran direnişinin 50 yılı. Dönemin tanığı olan Vahit Tulis’in değerlendirmelerinde öne çıkan bölümler şöyle:

https://www.evrensel.net/haber/381302/15-16-haziran-1970-direnisini-donemin-tanigi-vahit-tulis-ile-konustuk?a=fb517

Tarihe ”Kanlı Pazar” olarak geçen pazar günü gerilim içinde başladı. Gerilimin gerekçesi yine boğazda boy gösteren Amerikan 6. Filosu’ydu. Sirkeci’den başlayan yürüyüşe katılanların sayısı 30 bini buluyordu.Dillerde hep bağımsızlık marşları vardı…

https://www.youtube.com/watch?v=IM597KzVCac

Attachments area

Preview YouTube video 1 Mayıs 1977 | 32.Gün Arşivi

1 Mayıs 1977 | 32.Gün Arşivi

Preview YouTube video 1 Mayıs 1977’de Neler Yaşandı? | Kanlı 1 Mayıs | 32. Gün Arşivi

1 Mayıs 1977’de Neler Yaşandı? | Kanlı 1 Mayıs | 32. Gün Arşivi

Preview YouTube video Kanlı Pazar Nasıl Yaşandı? | 16 Şubat 1969 | 32. Gün Arşivi

Kanlı Pazar Nasıl Yaşandı? | 16 Şubat 1969 | 32. Gün Arşivi

 

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com