Köşelerden Bir Demet (48)-Cavlı Çulfaz

Canan Kaftancıoğlu, “Güçsüz kadın asla yok, güçsüzleştirilmiş kadın var. Kadın örgütlenmesi modelinde her türlü katkıyı vermeye hazırım. Sizlerle birlikte Türkiye’deki kadın örgütlenmesi nasıl olurmuş, hep birlikte Türkiye’ye değil dünyaya göstermek isterim” diye konuştu.

https://www.siyasetcafe.com/aylin-nazliaka-chp-kadin-kollari-genel-baskani-oldu-73450h.htm

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/08/09/chp-kadin-kollari-kurultayi-uc-adayli-yaris/

Seçim yapılır, yapılmaz, önümüzdeki süreçte asıl mücadele (sadece seçimler için değil) partiler arasında olmayacak, cepheler, ittifaklar arasında olacak. Sol Parti de ancak böyle bir ihtiyacın karşılanmasında mızrak başı olduğu ölçüde, partileşme sürecinde nitelik sıçraması yapabilecek.

https://www.birgun.net/haber/sol-partilesme-sureci-ve-sol-parti-311371

Kargaşa (kaos) ve karmaşık (kompleks/ girift) kavramları sıklıkla yanlış olarak eş anlamlı sanılırlar. İki kavram farklıdır. Karmaşa elimizdeki bilgilerle anlaşılabilecek bağlantılar ağını tanımlar. Kargaşa ise ancak “yeni bir bakma biçimi” (teori) ile hakkında fikir sahibi olunabilen bir “bilinmezlik, kestirilemezlik”tir.

https://www.birgun.net/haber/sol-parti-kargasaya-bir-yanit-311368

Facia sonrası ‘renkli devrim’ manzaraları, bakanlıkların basılıp bir polisin asansör boşluğundan atılması, Britanya istihbaratının Suriye için kurduğu Beyaz Miğferlerin Beyrut’ta belirmesi, tehlikeli bir kokteyl. Buradan bir renkli devrim umuluyorsa, sonuçları Beyrut faciasından kat be kat feci olabilir.

https://www.birgun.net/haber/beyrut-faciasi-ve-renkli-devrim-311366

Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın hâlâ içerde olmalarının hukuksal bir gerekçesi yok.

Barış Pehlivan, Müyesser Yıldız, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel için de durum farklı değil.

https://www.birgun.net/haber/adalet-araniyor-311374

Dürüst olsak, devlet mallarını sattık, kamu mülkiyetini yandaşlarımıza yağmalattık, millete ait varlığı kendimiz için kullandık, üretime dayanmayan bir ekonomiyle sürekli tükettik diyeceğiz. Ama “ah şu dış güçler” ya da “bize operasyon yapıyorlar” diye anlatmak işimize geliyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/erdoganin-sorumluyum-dedigi-ihanet-1757279

Gelişmiş ülkelerde, iktidara gelmeden önce tarih okunurmuş. Bizde ise iktidardan düştükten sonra.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/sikismanin-sicili-nusret-erturk-1756636

Histeri krizleri geçirirken “fahişeler” diyen Dilipak’a AKP’li kadınlar dava üstüne dava açıyorlar. İlk kez bir direniş, kadın hareketi, rejimin saflarında delik açtı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/rejim-yine-duvara-carpti-1757299

‘Vesayetle’ mücadele diye çıkılan yol, yargısal ve siyasal darbelerle hakimiyet altına alınan bürokratik aygıtın, bir zümreye hunharca pay edilmesine vardı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/08/04/akp-en-cok-nerelerde-kadrolasiyor/

İnce, aday olduğu cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir muhalefet blokunun adayı olarak değil de, bağımsız bir aday olarak girmiş olsaydı acaba ne kadar oy alabilirdi?

https://www.evrensel.net/yazi/86915/incenin-cikisi-ihtimaller-ve-sorular

Doların yükselmesiyle ekonominin kötüleşeceği ve ‘varoşlardan gelen gücün’ AKP’yi yıkacağı düşüncesini benimseyenlere eleştireren Aydın Engin “Buna çocukluk hastalığı denemez. Marksizmi bu kadar rezil eden zavallı beyinler filan dense bile yetmez.” dedi.

https://artigercek.com/haberler/aydin-engin-dolar-ciksin-ki-akp-gitsin-diyen-ahmaklar

Tagore gibi söyleyeceğim: “Aleve aydınlığı için teşekkür et. Ama tükenmeyen bir sabırla gölgede durarak lambayı tutanı da unutma!” Mesleğimizi ayakta tutmaya çalışan o isimsiz kahramanlara selam olsun!

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/benim-oglum-bina-okur,27643

Kadın Yok Savaşın Yüzünde’de Aleksiyeviç; tarihin en kanlı savaşını vererek faşizmin yenilgiye uğratılmasında büyük pay sahibi olan ve bu uğurda en az yirmi milyon insanını kaybeden SSCB’de, kadınların – kadın piyadelerin, sıhhiyecilerin, keskin nişancıların, çamaşırcıların, kadın cerrahların, pilotların, keşif erlerinin, partizanların – Nazi işgalini nasıl göğüslediklerini, böylesi bir savaşta kadın olmanın zorluklarını nasıl deneyimlediklerini Sovyet ülkesinin dört bir yanından bir araya getirdiği tanıklıklarla belgeliyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kadin-yok-savasin-yuzunde-1757093

https://www.youtube.com/watch?v=-_kbmlbved0

https://www.artfulliving.com.tr/edebiyat/senfonik-edebiyatin-son-temsilcisi-svetlana-aleksiyevic-i-11555

[Aşağıdaki yazıyı 1961-65 dönemi Siyasal Bilgiler Fakültesinden sınıf arkadaşım Profesör Ercan Eyüboğlu iletti – C.Ç.] – Milli Savunma Bakanlığı teşkilatı içinde Türk Silahlı Kuvvetleri Din Hizmetleri Başkanlığı resmen kuruldu. Milli Savunma Bakanlığı Din Hizmetleri Başkanlığı teşkilatındaki personel Türk ordusunun hiyerarşik yapısı içinde muadili başkanlık, şube müdürlükleri ve birimlerindeki personel gibi rütbeli bir personeldir

https://www.siyasetcafe.com/tskda-din-hizmetleri-baskanligi-resmen-kuruldu-73310h.htm

[Aşağıdaki yazıyı İrvem Keskinoğlu yoldaş önerdi – [C.Ç] – “Greater Israel”: The Zionist Plan for the Middle East – The Infamous “Oded Yinon Plan”. Lebanon is part of the “Greater Israel” project.

https://www.globalresearch.ca/greater-israel-the-zionist-plan-for-the-middle-east/5324815

Lenin’in teorisindeki Marx dün olduğu gibi bugün de kapitalizmi ve elbette emperyalizmi anlamamız için olmazsa olmazdır.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/07/22/alti-ustu-emperyalizm-turkiye-dunyanin-neresinde/

Simone de Beauvoir, Albert Camus’nun kitabı Başkaldıran İnsan hakkında şu satırları yazıyor: “Kitabı (Başkaldıran İnsan) okumaya bile kalkma. Bütün sağcılar kitabı çok seviyor.”

https://www.birgun.net/haber/simone-de-beauvoir-nin-diger-mektuplari-311398

‘’Bu tabloya kendisinin de dediği gibi, hayatı şiirine dâhil, Türkiye’nin en tanınmış şairlerinden biri olarak, âşık olduğu kadınların ağzını gözünü patlatan Cemal Süreya’nın hiç katkısı yok mudur?” diyerek hiç tanımadığı Cemal Süreya’yı hedef göstermiştir. Ayrıca “(…) şairin Tomris Uyar’ı dövdüğünü öğrendiğimizde, genç kadınlar olarak büyük hayal kırıklığı yaşamıştık” demektedir.

https://www.birgun.net/haber/cemal-sureya-nin-kiz-kardesi-agabeyine-yoneltilen-elestirileri-yanitladi-ruhunu-incitmeyin-310920

Aziz Nesin’e göre cimrilik

https://www.youtube.com/watch?v=BRsovhSBygM

Attachments area

Preview YouTube video Kadın Yok Savaşın Yüzünde

Kadın Yok Savaşın Yüzünde

Preview YouTube video Aziz Nesin’e göre cimrilik

Aziz Nesin’e göre cimrilik

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com