Köşelerden Bir Demet (35)- Cavlı Çulfaz

Emre Kongar – Acıklı bir kurultay öyküsü: Beş kriz, beş atılım – Demokrasiyi kurtarma ve koruma görevi yine CHP’ye düşüyor: 25 Temmuz’da toplanan 37. CHP Kurultay’ı 13 Maddelik “İkinci Yüzyıla Çağrı Bildirisi” yayımlıyor:

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/acikli-bir-kurultay-oykusu-bes-kriz-bes-atilim-1754416

 İbrahim Varlı – Son sözü yine Robespierre’e bırakalım; “Halk baskı altındaysa, kendine kendinden başka bir şey kalmamışsa, ona ayaklan demeyen alçaktır. Ancak bütün yasalar çiğnenir, zorbalık gemi azıya alır, iyi niyet ve edep, haya ayaklar altına alınırsa, işte o zaman halk ayaklanmalıdır. O an gelip çatmıştır… Halkı, satılmış mebuslara karşı ayaklanmaya çağırıyorum.”

https://www.birgun.net/haber/robespierre-olmak-309839

 Bahadır Özgür – Ayasofya’da kılıç, Taksim’de pala, Kadıköy’de sopa – Taksim’de şu an sadece vatanına milletine bağlı esnaflar var. Taksim’i temizlemek 5 yılımızı aldı. Burayı da temizleyeceğiz” sözleriydi. Peki ‘palalı Sabri’ye ne oldu?

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/07/28/ayasofyada-kilic-taksimde-pala-kadikoyde-sopa/

Mustafa Yalçıner – Artık iktidarın güçle korunması devrindeyiz. Dayatmalar bunun için. Baro Yasası bunun için çıktı. Ve AYM’ye gitmek de kâr etmedi! İstanbul Sözleşmesi bunun için kaldırılıyor. Sosyal medya değişikliği de öyle. Ali Bey neden elinde kılıçla minbere çıktı sanılıyor? Neden M. Kemal’e lanet okuyor? Fetih vurgusu neden? Neden Suriye’nin üstüne, Libya çöllerine gidildi?

https://www.evrensel.net/yazi/86828/capakliyla-cavuscugol-ayasofya-ve-iktidarla-muhalefet

Doğan Tılıç – Kuşa bak, kuşa! Tekrar uçmaya başladıklarında ilk buldukları sürüye katılıyorlar. Hiçbir sürü kendilerine böyle katılan bir kuşu reddetmiyor. Biliyorlar ki, kurtuluş yok tek başına!

Ne dersiniz, kuş beyinli mi kuşlar?

https://www.birgun.net/haber/kusa-bak-kusa-309838

 Aydın Engin – Bin birinci gün – Yazdığın yazı, yükselttiğin ses, haykırdığın itiraz Selahattin Demirtaş‘a, Ahmet Altan‘a, Selçuk Kozağaçlı’ya, Gültan Kışanak’a, Selçuk Mızraklı‘ya, Abdullah Zeydan‘a, adlarını buraya sığdıramayacağım Türk ve Kürt gazetecilere “Yalnız değilsin. Ben senin yanındayım ve senin sesinim” desin… Bunu hep desin. Her gün inatla bu ses, senin “itiraz sesin” yedi iklim dört bucakta yankılansın. Ta ki…

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/binbirinci-gun,27500

 Metin Çulhaoğlu – Daha nelerle ve kimlerle barışacağız? Hepsi, gene Cumhuriyet öncesinde dünyaya gelip Cumhuriyet’i gören, onunla yetişen insanlardır: Şefik Hüsnü Değmer, Reşat Fuat Baraner, Hikmet Kıvılcımlı, İsmail Bilen, Zeki Baştımar, Nazım Hikmet, Mehmet Ali Aybar, Behice Boran ve Mihri Belli… Tercih, sizin, bizim, hepimizindir…

https://ilerihaber.org/yazar/daha-nelerle-ve-kimlerle-barisacagiz-115645.html

Fikret Başkaya – Eğer Ayasofya bir dünya mirasıysa, onunla iç ve dış politika mülahazalarıyla istediğiniz gibi oynayamazsınız… Oynayabiliyorlar zira, Politik İslamcı bağnazlığın kitabında evrensel değerlerin esamesi okunmaz… Oynayabiliyorlar zira, ortada bu saçmalığa dur diyecek bir muhalefet yok…

http://yeniyasamgazetesi1.com/ayasofya-i-kebir-cami-i-serefi/

Taha Akyol – Sultan Abdülaziz’in kendisinin kurduğu Sayıştay’ı 11 Mayıs 1868’de ziyaretindeki şu sözlerine bakın:  “Geçen asırlarda halkın ve memleketin çıkarları konusunda yapılmış olan şeylerden çağımızda artık istifade kabil değildir. Geçmişte konulan usul ve kanunlar memleketimizin ve halkımızın ihtiyaçlarına yeterli olmuş olsaydı bugün Avrupa’nın en medeni ve en muntazam devletleri arasında olmamız gerekirdi.”

https://www.karar.com/sira-hilafette-mi–1577196

Ahmet Taşgetiren – “HİLAFET: Şimdi değilse ne zaman sen değilse kim?” diye bir kapak sözü ile çıkan bir derginin yayın yönetmeni bu mesajın sadece “Biz Müslümanların birliğinden bahsediyorduk” şeklindeki bir izahla “Provokasyon” iddialarını durduracağını sanıyorsa ya çok saftır, ya da dünyayı çok saf zannediyordur. İkisi de değilse, o zaman başka bir şeyin peşindedir.

https://www.karar.com/hilafet-gundemi-provokasyon-mu-1577195

Yanis Varufakis – Progressive International  Council member on capitalism and crisis.

https://twitter.com/yanisvaroufakis?lang=de

China Signs Series Of Deals To Develop Supergiant Oilfield In Iran – In exchange for at least US$400 billion from China, Chinese companies will be given the first option to bid on any new – or uncompleted – oil, gas, and petrochemicals projects in Iran.

https://oilprice.com/Energy/Crude-Oil/China-Signs-Series-Of-Deals-To-Develop-Supergiant-Oilfield-In-Iran.html

12 Eylül Dönemi Sürgündeki Sanatçılar – Veysi Sarısözen, Oya Baydar, Melike Demirağ, Cem Karaca, Selda Bağcan, Ataol Behramoğlu

https://www.youtube.com/watch?v=s0MAmIxjIYw

Mustafa Cansız Hoca – Cansız Hoca’ya yerli yersiz herkes dini sorular soruyormuş. – Hocam, yeryüzünün her tarafına Kuran sayfaları serilse ve büyük abdest ihtiyacın gelse bu ihtiyacı nerede gidereceksin?

https://eksisozluk.com/mustafa-cansiz–1668588

Attachments area

Preview YouTube video 12 Eylül Dönemi Sürgündeki Sanatçılar | 32.Gün Arşivi

12 Eylül Dönemi Sürgündeki Sanatçılar | 32.Gün Arşivi

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com