Köşelerden Bir Demet(24)-Cavlı Çulfaz

Aziz Nesin Söyleşisi – Zeynep Oral

https://www.youtube.com/watch?v=dusWvvXprvs&t=6s

Murat Sevinç – Yarın ölsem, mutlak olarak içimde kalacak şeylerden biri, kaldırıma park etmiş araçlardan birini ellerimle kavrayıp yolun ortasına fırlatamamak olurdu! Çünkü ön silecek hemen görülüyor. Oysa arka sileceğin kaldırıldığını yoldayken fark ederse canı iyice sıkılabilir!

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/07/16/hicbir-seye-meraki-ozendirmeyen-egitim-ve-kaldirimlar-uzerine/

Can Dündar – 15 Temmuz’un sır kutusu: MİT

Sonra ne olduğunu eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan öğrendik: Bu istihbarat sonucu hazırlanan tasfiye listesinden en önemli isim, son gece çıkarılmış. Nedeni hala açıklanmadı.

https://artigercek.com/haberler/15-temmuz-un-sir-kutusu-mit

Alper Görmüş – 15 Temmuz’un hâlâ cevabını bekleyen soruları (1)

Birinci soru: Hulusi Akar darbe girişiminden üç gün sonra, 18 Temmuz 2016’da tanık olarak verdiği ifadede darbe günü akşam saatlerinde Hakan Fidan’la karargâhta buluştuğundan hiç söz etmemişti. Neden?

https://serbestiyet.com/featured/15-temmuzun-hala-cevabini-bekleyen-sorulari-1-37382/

Veysi Sarısözen – Libya’da Rusya’yla, Akdeniz’de Yunanistan’la yaşanan gerginliğin tehlikeli şekilde tırmanıyor olmasıyla…Gerginlik savaşa dönüşür mü, dönüşmez mi, bilemem. Ama bu bir ihtimaldir ve böyle bir savaşa “petrol için cihad” bayrağı ile girilemez. “Haçlıya karşı Hilal için cihad” bayrağı ile daha kolay girilir.

http://yeniyasamgazetesi1.com/ayasofya-bahane-petrol-sahane/

“Rektörler, siyasetin üniversitelerdeki derebeyleri haline geldi” – ODTÜ’ye ilk kez seçim yapılmadan rektör atanacak. Eğitim Sen 5 No’lu Şube ODTÜ İşyeri Temsilcisi Araştırma Görevlisi Burcu Sarı, 4 yıl boyunca birçok yasak, soruşturma ve mobbingle karşılaştıklarını belirtti. “Fakat iktidar bilmelidir ki; zulmün olduğu yerde mücadele de yeşerir. Ülkemiz ve üniversiteler konusunda hiç ümitsiz değiliz” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/409384/rektorler-siyasetin-universitelerdeki-derebeyleri-haline-geldi

 91 yaşında yaşamını yitiren Türk edebiyatının önemli isimlerinden yazar Adalet Ağaoğlu, Ankara Kocatepe Camii’nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

https://www.birgun.net/haber/adalet-agaoglu-son-yolculuguna-ugurlandi-308438

 Alp Altınörs – SOSYALİZMİN NÜVELERİ: TEKELLER BÜNYESİNDE PLANLI EKONOMİ –  David Harvey’in U dönüşü

http://www.abstraktdergi.net/sosyalizmin-nuveleri-tekeller-bunyesinde-planli-ekonomi/

The People’s Republic of Walmart: How the World’ Biggest Corporations are Laying the Foundation for Socialism (Verso, 2019).

https://www.youtube.com/watch?v=AyoB60ZmZtk

Özgür Narin – SSCB’DE BİLGİSAYAR AĞLARI İLE PLANLAMA

http://www.abstraktdergi.net/sscbde-bilgisayar-aglari-ile-planlama/

Halil Berktay – Osmanlının modernliği (9) Marx ne biliyor, ne bilmiyordu? – AÜT şablonculuğunun alıp yürüdüğü bir dönemde, pek kimsenin yapmadığı bir şey yaptı Eric Hobsbawm: Marx ne biliyordu, kimleri okuyordu, fikirlerini hangi kaynaklardan hareketle oluşturuyordu sorusunu sordu. Bundan 56 yıl önce, Marx’ı ve Marx’ın bilgi dağarcığını tarihselleştirdi.

https://serbestiyet.com/yazarlar/osmanlinin-modernligi-9-marx-ne-biliyor-ne-bilmiyordu-37110/

Doğan Özgüden – Türkiye sol tarihini titiz bir çalışmayla belgeleyip arşivleyen Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı (TÜSTAV), son zamanlarda Şefik Hüsnü Deymer, Reşat Fuat Baraner ve Zeki Baştımar üzerine üç kitap yayınladığı gibi, Hikmet Kıvılcımlı’nın tüm eserlerini de arşivlemiş bulunuyor. Onlar uzakta kalan bir dönemin Selahattin Demirtaş’larıydı, Figen Yüksekdağ’larıydı…

https://artigercek.com/yazarlar/doganozguden/siyasette-boyle-liderler-de-vardi

Yusuf Zamir yoldaşın Köşelerden Bir Demet bölümünde duyurmamı istediği Marksist Tartışma Platformu bağlantısını ilişikte bilginize sunuyorum. Burada sunduğum bağlantıların hiçbiri, söz konusu görüşlere bütünüyle katıldığım anlamına gelmiyor (C.Ç.) – Lenin, mevcut insana aykırı dünyadaki tahakküm ilişkilerini komünist topluma taşıyan bu tahrifatla zihinleri bulandırmıştır.

https://www.facebook.com/pg/MarksistTartismaPlatformu/notes/?ref=page_internal

BINOY KAMPMARK – Mosques, Museums and Politics: the Fate of Hagia Sophia – To keep matters interesting, the Turkish president is remaining oblique on what will happen to the tourist trade.  (Last year, 3.7 million ventured to the edifice.)  Spokesman İbrahim Kalın has told the Turkish news agency Anadolu that, “Opening up Hagia Sophia to worship won’t keep local or foreign tourists from visiting the site.” Capitalism and finance are often near neighbours of holiness and spirituality.

https://www.counterpunch.org/2020/07/14/mosques-museums-and-politics-the-fate-of-hagia-sophia/

Karlı Kayın Ormanında – Nâzım’a Armağan / Tasarlayan – Yöneten : Genco Erkal

https://www.youtube.com/watch?v=pbi5ITlVsfQ

Attachments area

Preview YouTube video Aziz Nesin Söyleşisi – Zeynep Oral

Aziz Nesin Söyleşisi – Zeynep Oral

Preview YouTube video Book launch: The People’s Republic of Walmart w/Phillips, Rozworski

Book launch: The People’s Republic of Walmart w/Phillips, Rozworski

Preview YouTube video Karlı Kayın Ormanında – Nâzım’a Armağan / Tasarlayan – Yöneten : Genco Erkal

Karlı Kayın Ormanında – Nâzım’a Armağan / Tasarlayan – Yöneten : Genco Erkal

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com