Köşelerden Bir Demet(21)-Cavlı Çulfaz

Genco Erkal CAN YÜCEL’i anlatıyor: ŞİİRİM YAŞAMIMDIR

https://www.youtube.com/watch?v=Qtj2cLIagu8

Nâzım’a Armağan / İstanbul Tiyatro Festivali

https://www.youtube.com/watch?v=rkAtA2y6pBA

Ergin Yıldızoğlu – Böylece Türkiye’de, siyasal İslamın yaklaşık 17 yıldır ilerleyen “pasif karşıdevrimle restorasyon” sürecinde önemli bir eşik daha aşıldı. Romalı senatör Cato senatodaki her konuşmasına “Carthago delenda est” (Kartaca yıkılmalıdır) sözleriyle başlarmış. Bugün gelinen noktada geriye bakarak siyasal İslamın iktidarının attığı her adımın arkasında “Res publica delenda est!” (Cumhuriyet yıkılmalıdır) ilkesinin yattığını söyleyebiliriz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/onemli-bir-esik-asildi-1751158

Barış Terkoğlu  – Geçen yıl 15 Mart’ta, Yeni Zelanda’da iki camiyi basarak tüfeklerle rastgele ateş açan saldırgan, 51 Müslümanı öldürdü. Failin bize de çok uzaktan bir mesajı vardı: “Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hıristiyan şehri olacak”. Katil Brenton Tarrant’ın canlı yayımlanan eylemi Haçlı sembolleriyle doluydu. Öyle ki Kosova Savaşı’nda Sultan Murat’ı öldüren Miloş Obiliç’in adını silahının şarjörüne kazımıştı. Bakmayın “II. Fetih” dediklerine… Bir tarihsel eylemi zamanından sonra tekrarlamak aslına karşı yapılmış en esaslı eylemdir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/erdogan-ii-fatih-olabilir-mi-1751134

Tarihçi-Yazar Erdoğan Aydın: Ayasofya iktidarın düşüşünü engelleyemeyecek

İktidarın mevcut düşme eğrisi kaçınılmaz olarak devam edecektir. Görülen o ki muhalefet bu oyunu görmüş ve buradan hareketle bir tutum takınmamayı tercih etmiştir” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/409197/tarihci-yazar-erdogan-aydin-ayasofya-iktidarin-dususunu-engelleyemeyecek

Orhan Bursalı – Bakıyorum, CHP’ye yüklenmeler aldı başını gidiyor: İlkelerine uygun davran, Atatürkün mirasına sahip çık, yürü iktidarın üzerine önerileri gırla… Sonuç alamayacağımız konularda söz söylemeyelim mi, savunmayalım mı, görüşlerimizi açıklamayalım mı, sorusu haklıdır. Ben sadece “kaybedip üstüne dayak yiyeceğiniz” konularda (cephe) taraf olmayın derim. Muhalefetin ikincil kalemleri, yazarları, konuşmacıları bu konuda “tarihi gerçeği” savunmalı; zaten savunuyorlar. Ama bunu partinin ilkesel bir politikasına dönüştürerek suçlamalara girişmek, sırtında yumurta küfesi olmayanların davranışıdır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/orhan-bursali/siyaset-ve-iktidar-mumkunlerin-oyunudur-ayasofya-ve-muhalefet-1751146

Attila Aşut – Cemal Süreya’nın 555K şiiri Biz şimdi yan yana geliyoruz ve çoğalıyoruz
Ama bir ağızdan tutturduğumuz gün hürlüğün havasını
İşte o gün sizi tanrılar bile kurtaramaz. 
(Papirüs, Ağustos 1960)

https://www.birgun.net/haber/cemal-sureya-nin-555k-siiri-308052

Ceyda Karan – “Güneş doğuyor, taştan adam eriyor. Elhamdülillah” diyenlerin, Atatürk’e ‘hain’ demeye cüret edenlerin rövanşizmi altında artık ‘üstüne soğuk su içtiğimiz Cumhuriyet’ dönemindeyiz. Mesele gerçekten de dünyadan çok bizi ilgilendiriyor.

https://www.birgun.net/haber/ayasofya-ve-ustune-soguk-su-ictigimiz-cumhuriyet-308047

Melih Pekdemir – Bir yıl kadar önce CB partisinin mitinginde konuşurken ona “Ayasofya’yı cami yap!” diye bağırmışlardı. O da şöyle demişti: “Siz gidin önce Sultanahmet Camisi’ni doldurun da, sıra Ayasofya’yı cami yapmaya ondan sonra gelsin.” Sahi bu arada neden hâlâ “kutsal bilgelik” anlamıyla Hıristiyan adı Ayasofya kullanılıyor ki?

https://www.birgun.net/haber/yagmur-ciseliyor-308037

Dani Rodrik – Çin düşmanlığı çözüm değil – Bir defa Çin’in başarısının en başından beri devlet destekli, bir tür ‘karma ekonomi’ modeline dayandığını kabul edelim. Çin’in başarısının bir yarısı 1970’lerden sonra piyasalara yönelmesi olduğu gibi, diğer yarısı da yeni endüstriyel politikalar şekillendirirken mevcut ekonomik yapıları korumak için aktif devlet politikaları yürütmüş olması. Kamusal şirketler de buna bir örnek.

https://www.birgun.net/haber/cin-dusmanligi-cozum-degil-308081

Uğur Kutay – Sembolik iktidar oyunları – Sembol, ‘gösterdiği şey olmayan’dır. Tarih yine kafiye yapıyor; Kara Murat’ın yerinde bu sefer Kasımpaşalı RTE var. Bu bir tür oyun; hayalgücünüz yeterince kuvvetliyse sembollerle istediğiniz gibi oynayabilirsiniz.

https://www.birgun.net/haber/sembolik-iktidar-oyunlari-308071

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu: “İşssizliğin azaldığını iddia etmek akla zarar bir yaklaşım.”

https://twitter.com/arzucerkezoglu?lang=en

TKP MİTİNGİNE KATILANLAR SOL HD’NİN SORULARINI YANITLADI

https://www.facebook.com/solHDVideo/videos/2293296704258142/?__so__=channel_tab&__rv__=related_videos

Attachments area

Preview YouTube video Genco Erkal CAN’ı anlatıyor.

Genco Erkal CAN’ı anlatıyor.

Preview YouTube video Nâzım’a Armağan / İstanbul Tiyatro Festivali

Nâzım’a Armağan / İstanbul Tiyatro Festivali

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com