Köşelerden Bir Demet (7)-Cavlı Çulfaz

Attila Aşut – BirGün – Nâzım’ı da mahkûm ettiler!

Geçmişte de günümüzde de idam cezasını savunanlar, hep sağcı ve İslamcı iktidarlar olmuştur. CHP ve HDP milletvekilleri, 27 Mayıs’tan intikam almayı amaçlayan bu yasa önerisine destek vererek, Demokrat Parti iktidarının ve Menderes Hükümeti’nin Kore’ye asker göndermekten 6-7 Eylül olaylarına uzanan kabarık suç dosyasını da aklamış oldular. Bu bir akıl tutulmasıdır! “Vatan Cephesi” rezaletinden “Tahkikat Komisyonu” çılgınlığına, muhalefet lideri İsmet İnönü’ye Uşak’ta, İstanbul Topkapı’da ve Kayseri Himmet Dede İstasyonu’nda yapılan linç girişimlerinden 80 yaşındaki gazetecilerin içeri tıkılmasına dek her türlü hukuksuzluk yaşandı o dönemde. Nâzım Hikmet’in DP iktidarını çok sert biçimde eleştiren şiirleri vardır.
https://www.birgun.net/haber/nazim-i-da-mahkum-ettiler-306349

 

Aziz Çelik – Kıdem tazminatında fona değil, kanun hâkimiyeti ve güvenceye ihtiyaç var. Kıdem tazminatı ve işçi alacaklarına kalıcı yasal güvenceler getirmek gerekiyor. Örneğin Ticaret Kanunu’nda gemi alacağının güvencesi var.

https://www.birgun.net/haber/kidem-tazminati-birilerinin-insafina-birakilamaz-306363

 

Ceyda Karan – Suriye’de devlet hiç Libya’daki gibi çözülmedi. Bölgesel toprak kayıplarına rağmen yardıma geç de olsa gelen müttefiklerin katkılarıyla, yeni sömürgeciliğin zerk ettiği IŞİD ve El Kaide gibi yapıların bileği büyük ölçüde büküldü. Libya’da ise izleri Bingazi’deki Kaddafi’nin konutunda bulunan silahla başlatılmış isyan, kısa süren ‘sahte baharla’ kışa döndü. Bu laf-ı güzaf, esasen yeni sömürgecilerin Libya kadar Suriye’deki başarısızlığının da tezahürüdür.

https://www.birgun.net/haber/emperyalistlerle-emperyallik-oynanan-libya-306346

 

Erdal Atabek – Barış Terkoğlu “Yalnız bir ömrümüz var ama daha çok hayat yaşayacağız” diyor. “Bir memleket, dikene, ateşe ve demire çıplak elle dokunan aydınlarıyla da yaşar” diyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-atabek/iskence-1748139

 

Erk Acarer – Nazi İmparatorluğu’nda, özellikle soykırım kamplarındaki komutanlara ait köpekler meşhurdu. Rolf ve Bari bunlardandı. Treblinka Kampı’nın son komutanı Kurt Franz’ın köpeği Bari, düşman hukukuna göre eğitilmişti. Esirlerin genital bölgelerine saldırmakla ünlüydü.

https://www.birgun.net/haber/iskencede-yeni-donem-operasyon-kopekleri-306343

 

Ergin Yıldızoğlu – Bolton, anılarında Trump’ı cahil, yeteneksiz, aslında Beyaz Saray’da oturmaya layık olmayan ahlaksız bir adam olarak betimliyordu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/adam-gidiyor-mu-1748158

 

Melih Pekdemir – Miting tamamı dolacak sanılan 19 bin kişilik salonun sadece üçte birinin dolmasıyla haberlere konu oldu. Sebebi de Z kuşağındakilerin mitinge gitmeyecekleri halde topluca bilet almış olmalarıydı!

https://www.birgun.net/haber/zurnayi-zirtlatan-z-kusagi-306359

 

Merdan Yanardağ – ABD ile işbirliği içinde “Seferberlik Tetkik Kurulu” ismiyle 1954’de Kontrgerilla’yı bu ülkede kuran Demokrat Parti iktidarıdır. Kore’ye asker gönderip emperyalist işgal savaşına katılan, bu uğurda 970 askerin ölümüne yol açan, Türkiye’yi NATO’ya sokan, ülkeyi yarı bağımlı hale getiren, Köy Enstitülerini ve Halk Evlerini kapatan, Nazım Hikmet’i vatandaşlıktan çıkaran, 1951 Tevkifatı başta olmak üzere, sol’a ve sosyalistlere karşı sistematik şekilde baskı, işkence ve zulüm uygulayan, 5-7 Eylül 1955’de ırkçı provokasyonunu düzenleyip, İstanbul’da Rum ve Ermeni yurttaşlarımızın mallarını ve mülklerini yağmalatan Bayar-Menderes diktasıdır.

https://www.birgun.net/haber/gericilik-cozulurken-306226

 

Eren Aysan – Ey babalarımızı yakanlar, katiller, onların işbirlikçileri ve işverenleri… Yıldönümünüz kutlu olsun! Bir gün bizler babam Behçet Aysan’ın “Yarın diye bir şey var” şiirini haykırarak söyleyeceğiz! Çünkü “Bilirim yarın diye bir şey var/ çeliğin su katılmamış yanı / ırmakların geçilecek, fırtınaların dinecek/ bir yanı var ömrümüzün/ belki bir gün gülecek…

https://www.birgun.net/haber/yine-2-temmuz-306257

 

Mustafa Kemal KAÇAROĞLU yazdı – Bizler Milli Demokratik Devrim stratejisi bağlamında ‘kırlardan şehirleri fethetmek’ gibi bir ‘halk savaşı’ anlayışıyla dağda gerilla eğitimi yapmaya çabalarken “kurtarmayı” hedeflediğimiz işçi sınıfı bizim haberimiz olmadan şehirlerde ayaklanmıştı! Çok büyük bir şok yaşıyorduk, ezberimiz bozulmuştu.

https://siyasihaber4.org/15-16-hazirani-daglarda-karsiladik

 

Oruç Aruoba – Yaşamında yapabilecek her şey tükendiğinde,   ya da  hiçbir şey yapamayacak duruma düştüğünde,  yazarsın – ancak da o zaman yazabilirsin:  Yazabilmen, yapabileceklerinin tükenmesi;  senin, hiçbir şey yapamayacak duruma düşmen  olacak. Hiçbir şey yapamıyorsan,  yazarsın ancak da o zaman yazarsın…”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/sozcukler-pesinde-gecen-bir-omur-1744061

 

Ahmet Haşim / Kapanmış gün ışığına bütün pencereleri /  Bir öyle hücreye benzer ki ömrümün kederi:

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yalnizlik-ve-hayaller-1742828

 

Yalnızlık ve hayaller (2) Rousseau’nun kocaman bir cilt oluşturan “İtiraflar”ını çok yıllar önce, 1960’lı yıllarımızın  en sevgili(ve yakışıklı) ağabeylerimizden Kenan Somer’in çevirisinden okumuştum…

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yalnizlik-ve-hayaller-2-1746171

 

2014 günlü bir söyleşi – Aydemir Güler, Enver Aysever’in sorularını yanıtladı

https://www.youtube.com/watch?v=GhpwGCCnB_k

 

Berkin Elvan’ın babası

https://www.youtube.com/watch?v=sa4lymI9dW4

 

Bir gece önce DİSK Genel Başkanı Türkler, 800 öncü işçiye “Direnişe siz karar verdiniz. Bunu nasıl uygulayacaksanız uygulayın. Özgürsünüz” demişti. İşçiler sınıf içgüdüleriyle keşfettikleri yoldan yürüyerek başarıya ulaştılar. İşte bu taban demokrasisiydi. 

https://siyasihaber4.org/gezi-de-15-16-haziranda-hakli-isyandir

 

Tarih bugündür

Günün meseleleri tartışılırken tarih genellikle ihmal edilir. Her şey bu güne sıkıştırılmış şimdiye bağlandığında, tarih ve gelecek bağlamından kopartılır. Sermayenin tarihsel akışı kesintisiz bir birikim yaratmıştır. Günümüz bu zincirleme gelişimin sonucudur.

http://www.politikagazetesi.org/?q=content/sendikalar-demokratik-i%C5%9F%C3%A7i-meclisleri-direni%C5%9F-m%C3%BCcadele-ve-kom%C3%BCnistler

 

Nazım Alpman Konuk: Umur Dağlı – Halit Erdem

https://www.youtube.com/watch?v=KRY1g3YlXP8

Attachments area

Preview YouTube video Aydemir Güler, Enver Aysever’in sorularını yanıtladı: Aykırı Sorular – 13.03.2014

Aydemir Güler, Enver Aysever’in sorularını yanıtladı: Aykırı Sorular – 13.03.2014

Preview YouTube video Enver Aysever gözyaşlarını tutamadı

Enver Aysever gözyaşlarını tutamadı

Preview YouTube video Gün Başlıyor – Derya Diblen ve Nazım Alpman Konuk: Umur Dağlı – Halit Erdem 1 Mayıs 2019

Gün Başlıyor – Derya Diblen ve Nazım Alpman Konuk: Umur Dağlı – Halit Erdem 1 Mayıs 2019

 

About admin

Check Also

BASINDAN-KEMAL YILMAZ

CIA, PCR testi ve genetik veriler! ABD’nin 13 tıp fakültesinin dekanı, 2014 yılında Beyaz Saray’a …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com