Muhteşem Özdamar’ın cevapları

Corona neo liberal sistemin iflasını ilan etti. Bu çok açık. Zaten bu iflası ideolojik göğüsleme vasıtası olarak peyderpey komplo teorileri üretiliyor. Coronadan korunma yöntemi ise aslında geleceğin toplumuna dair ipuçlarını sunuyor bize. Kendini koru, bunu yaparken diğerlerini de korumuş oluyorsun. Diğerkamlığın yükselişi. Ben buna ihtimam diyorum. Kendine ve etrafına ihtimam gösteren bir toplum. Bu iyimser yanım. Bu topluma ulaşmanın kolay olmadığı, corona önlemlerinin geleceğe daha baskıcı, daha otoriter izler bırakacağı inancındayım. Krizi baskıyla aşacaklar ve bunu fırsata dönüştürecekler. Buna küresel muhalefetin nasıl cevap vereceği belirleyici olacak. Tabii Allah bu arada hepimizi Zizek gibi popülariteyi başa alan feylezoflardan vareste eylesin.

Soru 2

Birinci soruya cevap verirken ikinci soruyu daha okumamıştım. 2.soruda yazılanlara Zizek hariç katılıyorum. Coronayla mücadelede görünüşte önce ülkem anlayışı baskın duruyor. Ab bu konuda en büyük sınavı veriyor. Geleceğin belirleme noktasında AB nin durumu nirengi noktası olacak kanısındayım. Ama işin görünmeye tarafı da var. Mesela ilaç arayışında müthiş bir uluslarası işbirliği gerçekleşiyor. Böyle küresel kriz zamanlarında DSÖ gibi örgütlerin hayati önemi açığa çıktı. O nedenle büyük hayallere kapılmadan, küresel işbirlğini öne çıkarmak, dayanışma ve yardımlaşma, küresel ihtimam politikalsrı oluşturmak aklıma gelen çözüm şekli. İhtimam politikasının detaylandırılması: İlaç sanayinin demokratik kuşatmaya alınması ve ilaç tekellerinin hakimiyetine engel olunması. Sağlıkta özelleştirmeye son verilmesi Bütçelerde sağlık sektörünün ilk sırayı alması Koruyucu hekimliğin sağlık politikalarına hakim unsur olması

Soru 3

En fena soru bu. Zira ufukta çare yok. Sol diye bir şey yok bir kere. Medya düzeyinde muhalefet diye fox tv halk tv falan geçerli. Değişim talebi güçlü olsa bile değişimi taşıyacak güçler çok cılız. Ben türkiye konusunda çok karamsarım. Hiç bir ışık göremiyorum maalesef.

About admin

Check Also

2023 olmadı önümüzdeki maçlara 2024’e bakalım anlayışı mı!?

Muhalif Yazılar Osman Naci 2023 olmadı önümüzdeki maçlara 2024’e bakalım anlayışı mı!? ”İki seçim arasında …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com