Araştırmacı yazar AHMET KARDAM’ın -cevapları

SORU 1:

Evet, muhtemelen “bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.” Ama bizi nasıl bir yeni dünyanın beklediğine dair kendinden emin yanıtlar bana göre sadece birer kehanetten ibaret. Özellikle, mevcut düzenin ayakta kalamayacağına, onun yerini “yeni türden bir komünizmin” alacağına dair sözler… “Covit-19” sonrasında çok daha kötü bir dünyaya uyanma olasılığının hiç düşük olmadığını düşünüyorum.

SORU 2:

Eğer “Trumplar dünyası” varlığını sürdürecek olursa, bundan sonra her şeyin daha da beter olacağı bence kesin. Bütün dünyada toplumsal yaşamın her alanındaki krizlerin daha da derinleşmesi kendiliğinden mevcut düzeni değiştiremez. Tersine, daha da güçlendirebilir. Böyle bir felaketin yaşanmasına geçit vermeyecek güçte politik alternatifler şimdilik ufukta görünmüyor. Uluslararası ölçekte, toplumsal yaşamın bütün alanlarında, kurumlarında doğrudan demokrasinin yerel koşullara uyarlanmış biçimleri için mücadele eden güçlü politik alternatiflerin yaratılabilmesi gerektiğini düşünüyorum.

SORU 3:

“Sorumluluklarını yerine getirip getirmediği”nden söz edilen “sol” ile neyin kastedildiği anlaşılmıyor. Toplumsal ve siyasal yaşamda hiçbir karşılığı olmayan ve kendisine “sol” diyen aktörlerin ne “dağınıklığından” ne de “birliğinden” söz etmenin bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Türkiye solunun önemli kesiminin de desteğine sahip olan Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Türkiye solunun geçmişte rüyasını bile göremeyeceği bir politik güç haline gelmeyi başardı. Fakat uğradığı akıl almaz baskılar nedeniyle ve “muhalefet” olduğunu iddia eden diğer siyasal güçler tarafından da dışlandığı için şimdilik oy potansiyelinin sınırlarına ulaşmış gibi görünüyor.Cizre - Bohtan Beyi Bedirhan

 

Türkiye’nin karşı karşıya olduğu en temel sorun “muhalefet sorunu”dur. Bu sorun aşılmadıkça mevcut “Tek Adam Rejimi”nin son bulması imkânsız görünüyor. “Covit-19 krizinin de eklenmesiyle iflas kaçınılmaz gözüküyor” biçimindeki bir yargının gerçekçi olmadığını düşünüyorum. Ekonomik, sosyal ve benzeri alanlarda yaşanan krizler ne kadar derinleşirse derinleşsin, güven verici bir politik alternatifin ortaya çıkamadığı durumda, “Tek Adam Rejimi”nin salt krizlerin derinleşmesiyle iflas edeceğini sanmak sadece boş bir hayaldir. Kaldı ki, bu rejimin en güçlü temel dayanaklarından birinin de “Trumplar dünyası” olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

About admin

Check Also

Sosyalist Solun güncel görevi ve sorumluluğu

Muhalif Yazılar Osman Naci Sosyalistler 24 Mayıs sonrası Çağın ve Coğrafyamızın gereklerine ve gereksinimlerine uygun …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com