İLERİCİ ENTERNASYONAL; KUBA’yla dayanışma-

Küba’dan ellerinizi çekin

Kampanya;

Ambargoyu kaldır, salgınla savaş

Covid-19 uluslararası dayanışmanın mantığını göstermektedir: hasta komşumuz kadar sağlıklıyız.

Ancak dünyanın dört bir yanındaki hükümetler erzak istifleyerek, temel yardımı engelleyerek ve yabancıları kendi başarısız tepkilerinden ötürü suçlayarak salgına tepki veriyorlar.

Fakat, Küba da dayanışmaya öncülük etti. Küba tıp ekip ve doktorları dünya çapında 20’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir – Avrupa, Afrika ve Latin Amerika genelinde. Kübalı doktorlar ilk kez Kuzey İtalya’ya gönderildi ve Andorra’da bir gazete, Küba sağlık tugayının gelişinin sağlık sisteminin çökmesinden kurtarılmasına yardımcı olduğunu yazdı.

Ancak ABD, Küba halkını yasadışı ve insanlık dışı ablukasıyla cezalandırmaya devam ediyor. Bu eşi görülmemiş salgının ortasında bile, ABD yabancı hükümetleri Küba’nın tıbbi desteğini kabul etmekle tehdit etti ve hatta çin’den bağışlanan temel malzemeleri -maskeler, testler ve vantilatörler- Küba kıyılarına ulaşmasını önlemek için ablukasını kullandı. Ambargonun sadece geçen yıl Küba sağlık sistemine 100 milyon dolar zarar verdiği tahmin ediliyor.

Küba yalnız değil. ABD’nin ekonomik yaptırımlarının cezalandırılması İran veya Venezuela da dahil olmak üzere diğer ülkelere de uygulanıyor. BM insan hakları yetkilileri ABD’yi “Küba ve diğer ülkelerin salgına etkili bir şekilde tepki verme ve hayat kurtarma kapasitesini baltalayan yaptırımları durdurması için” çağırılar yaptı ancak tüm çabalar sürekli olarak göz ardı edildi.

Ambargoyu sona erdirmek ve Küba’nın dünyadaki salgınla mücadele çabalarını desteklemek için Küba’yla Dayanışma Kampanyasına katılıyoruz.

Küba Dayanışma Kampanyası, Küba’ya uygulanan yasadışı ablukayı kaldırmak, Guantanamo Körfezi’ndeki ABD işgalini sona erdirmek ve Küba halkının dış müdahaleye karşı savunmak için savaşan İngiltere merkezli bir örgüttür. Küba Dayanışma Kampanyası, 5.000’den fazla üyesi ve İngiltere’de 400’den fazla ulusal, bölgesel ve şubesi ile uygulamada enternasyonaist ilkelere örnek teşkil ediyor.

Progressive International, dünya çapında insanlık dışı yaptırımlarla mücadele eden aktivistleri ve örgütleri desteklemeyi amaçlamaktadır. Progressive International’le katılmak veya bu kampanyayla ilgili eylemler düzenlemek istiyorsanız, lütfen movement@progressive.international’a yazın.

 

About Mehmet Tas

Check Also

Lenin: Düşüncesinin Bütünlüğü Üzerine Bir Çalışma. Georg Lukacs 1924

Georg Lukacs 1924 4. Emperyalizm: Dünya Savaşı ve İç Savaş Ancak belirleyici devrimci mücadeleler dönemine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com