KÖTÜLERİN DÖNÜŞÜMÜ DE KÖTÜDÜR

Bütün güzelliklerin gelişebileceği bir çağda, tanrı şeytandan değişmesini istemiş.

Şeytan olur demiş. Ancak daha büyük bir kötülüğü, tanrının gazabı diye yaymış.

Ayrıca Tanrı’nın isteğini fırsata çevirerek, değişerek, dinamizm elde etmeye çalışmıştır.

Özgürlük çağında, devlet ve sermaye, bir mutabakatla kendilerine dinamizm elde ediyor.

Nesnel dünya özgürlük diyor. Mutabakat ise insan kontrolünü yapay zekâya devrediyor.

4. Sanayi devrimi, toplumsal değişim dayatmaktadır. Bu değişim, tepeden dikte ediliyorsa bu devrimci bir değişim değildir.

Evet, insanlık hem gergin, hem de büyük bir kırılma yaşıyor. Üstüne üstlük gerçek edimselliği bilmiyor.

Bütün dünya insanının, bir yalanın örtüsü altında bırakılmasına, hangi insan tahammül gösterebilir.

Trump, sonbahara kadar, Londra ise 2021 ilkbaharına kadar corona devam edebilir diyor. Belli ki uzun sürecek. O tarihe kadar yeterince erzak olacak mı, fiyatlar Venezuala gibi olacak mı, sorular yanıtsız.

Bir yandan can derdindeler, diğer yandan işlerinden olacaklar ve her türden talihsizlik ya da kötülüğe açık bir durumdalar.

Birey olarak ve bir yılı aşkın bir zamandır, bu durumu deşifre etmeye çalışıyorum.

Gerçekte, 4.sanayi devrimine uyarlı, bir toplumsal dönüşüm gerçekleşmektedir. Bu dönüşüm süreci, insani kırılmalarla ilerlerken, devlet ve ekonomi de yeni biçimine dönüştürülmeye çalışılmaktadır.

Bu dönüşümün önünde yabancılaşmış insan vardır. Yabancılaşmış insan demek akılsız insan demektir. O nedenle bu dönüşüm kırılmalarla ilerleyecektir. 4.Sanayi devrimi, ne devlete, ne de ekonomiye izin vermez.

Ahlaksız kafalar, değişen bu üretim tarzına hem ekonomi, hem de siyaset uydurmaya çalışacaklardır. Dönüşüm, uzun süreli, kırılmalı ve çatışmalı bir seyir izleyecektir. Bakın, 21.yy da bankaların yaşaması imkânsızdı. Bu kafalar, zorladılar ve yaşattılar. Karşılığı, dünya boyut 280 trilyon dolar borç oldu. Oysa üretimde artık değerin olmadığı teknolojilerde faiz sistemi olamazdı. Bu geri zekâlılar, son 20 yıl, tüm dünyayı faizlerle soymaya kalkıştılar. Soydular ama ekonomi de ellerinde kaldı. Borç 280 trilyon dolar.

Oysa çözüm çok kolaydır. Yeni üretim teknolojileri, ihtiyaçlar doğrultusunda tüm dünyaya yayılacak ve buna uyarlı tüketim merkezleri oluşacaktır. Bunun dışında ne devlete ne de bankaya ihtiyaç vardır.

Ölüyü yaşatacaklar ya bütün dertleri budur. Sermayeyi yaşatacaklar, ardında yaşatılan sermayeye bir de devlet uyduracaklar. Uyduracakları devletle, insanın nasıl kanını emeriz diye hesaplar yapmaktalar.

Bir tek ellerinde terör gücü bulunduracaklar, diğer işletimleri de yazılım teknolojilerine bırakacaklar. ABD, şimdiden çeteciliğe başladı bile 300.000 askerin sokağa çıktığı söylenmektedir. Cinayetler mi işlenecek bilmiyoruz ama olasıdır. Özerk toplum ve özerk ekonomik biçim yazılımcıları ve öncülleri risk altındadır.

Bill Gate görevinin başından ayrıldı. Bu tesadüf olamaz. Devletler, yazılım teknolojilerinden kirli işler isteyecektir. Bill Gate kaçtı. Kaldı ki birçok dev şirket ceoları istifa etmişler ve ortalıkta görünmüyorlar. Saklandıkları söyleniyor. Google CEO su kendi adasına kaçıyor. Giderken“benim gördüklerimi sizler de görseniz, sizler de kaçarsınız” diyor.

Bu dönüşümü uzun zamandır yazıyordum ve her yazımda özellikle bu dönüşümün tereyağından kıl çeker gibi olmayacağını belirtiyordum. Dönüşüm, büyük bir kirlilikle virüsle başladı. İkna edici de oluyor. Zira ya can verilecek ya da teslim olunacak. Bireyler, derilerinin altına cip takmayı ret edebilir mi? Cip hiç de masum değildir. Cip insanlığı bitirecek bir alettir. Çin ve İsveç’te uygulama başladı bile…

Değişim değerine dayalı üretim tarzı ortadan kalkacaktır. Fazladan değer üreten üretim tarzı ortadan kalkacaktır. 4.Sanayi devrimi bunu dayatıyor. Üretimde fazladan değer elde edilmeyecekse, üretimde amaç ne olacaktır? Amaç ihtiyaçların karşılanması ise bu komünizmdir. Akıl dışı bu öncüller komünist olmadıklarına göre, nasıl bir toplumsal biçim tasarlayacaktır? Akıllarınca yeni tarz köle efendi düzeni mi olacak?

Kimi arkadaşlar, ülkemizde milyonlarca insanın, bu virüsle ölebileceğini yazmaktadırlar. Bu arkadaşlar yanlış düşünüyor. Virüs, yayıldığı gürültüye oranla çok az insanı öldürecektir. Bugün virüsle ilgili paniği manüpile edecek hareketlerden sakınmalı, zaten siyasiler çok panik yayıyor. Virüs sonrası toplumsal biçime odaklanmalıyız. Panik, virüsten yararlanan kesimlerin istediğidir. İnsan, panikle iyi düşünemez.

Bugün, tek dünya devletine doğru bir eğilim yoktur. Devletler bir birlerine yakın olacak veya yapışacak ama tek devlet olmayacaklardır. Sınırlar ortadan kalkmayacak ve nüfuslarda birbiri içinde geçmeyecektir. Her devlet, kendi toplumuna çete olacaktır. ABD, Rusya ve Çin, dünya boyut çete olacaklardır. Ancak yine de Rusya ve ÇHC, kendi halklarına çok düşman olmayacaktır. Rusya, uluslararası bir kuruluşa, “kendi vatandaşlarına ait verileri vermeyeceğini” söylemesi, çok önemlidir. Bunlar eski sosyalizmin kalıntısıdır.

Olası dönüşüm dünya boyutludur. Sermaye devlet uzlaşısına ait aklın, akılsızlarda tezahür etmesidir. Tiranlar, bu dönüşümlere öncül olabilirler. Sanders, muhafazakar sayılırken Trump devrimin öncüsü sayılabilir. 2000 li yılların başını hatırlayın, bizim sol kesimler AKP’ye devrimci payesi vermişti. Oysa o parti karşı devrimi, devrim diye yediriyordu. Fikir tarihsel olmayınca sağa sola savrulur. Tarih insanlığa bugün dönüşümü dayatıyor. 2000 yılı başlarında tarihin böylesi bir dayatması yoktu. Tiranlar devrimci olamazlar. Dönüşüm, tarihin dayatmasıdır, tarih aldatılıyor. Biçim devrimci, içerik ise insani yok oluş projesidir.

Mesele 4. Sanayi devriminin, büyük toplumsal devrime eşlik etmesidir. Devrimci özne, ilk kez dev bir potansiyeldir. Bu potansiyel, bugün virüsle korkutularak, dönüşüm gerçekleştirilmektedir. Tepedeki mutabakat, dikensiz gül bahçesinde değildir. Ayaklarının takılacağı köstekler var. Bireylere bir önerim var. Bireyler, kendilerine cip takılmasını kabul etmemelidir. Bugün tehlikeli örgütler, BM, DSÖ ve IMF dir. Uluslar üstü bu örgütler, dönüşüme öncülük etmektedirler. Bu öncüler, insanlığı tehlikeli bir mecraya çekmektedirler.

Dönüşüm tarihseldir. Özne bilinçli bireylerdir. Doğru adres, doğru mecra Büyük Toplumsal Devrimdir.

About admin

Check Also

IRKÇILIĞIN FARKLI GÖRÜNÜMLERİ VE DEMİRTAŞ’IN SAVUNMASI-M.Taş

Her tarihsel olay, onu oluşturan güçlerin yarattığı yanılsamalarla soyut olmayan somut durumlarda kendini ifade eder. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com