SOSYALİZM BEYAZ SARAYA’A GİREBİLİR Mİ?-M.Taş

Emekli bir FBI sorumlusu yaptığı açıklamada, şu anda örgütün tek amacının sosyalizmi Waşington’a sokmamak olduğunu söyledi. Komünist partiye, sosyalist işçi partisine ve diğer sol gruplara girerek psikolojik savaş başlattıklarını açıklayan yetkili sadece sol grupların varlığı değil ABD’li gençlerin yarısı sosyalizme sıcak baktığını ve seçmenlerin yarısının da sistemi protesto için sandığa gitmemesinin büyük bir tehlike yarattığını belirtti.

Değişik kamuoyu araştırmalarında FBI’yın tedirgin olmasına yol açan bulgular az değil. ABD’li gençler artık politik  tercihlerini komünizm korkusuyla yapmıyorlar. Gençler SSCB hakkında medyada yapılan propagandayı umursamazken yaşlı kuşak hala sosyalizm ve komünizmi tehlikeli, otoriter politik sistemler olarak görüyor.

Bernie Sanders’ın 1988 yılında Sovyetler Birliği’ne bir balayı ziyareti sırasında düzenlenen basın toplantısında Moskova metro sistemini ve Sovyet sanat programlarını öven konuşması; 1970’lerin başında ki bir ses kaydında “İnsanların gelip bana komünist demelerine aldırmıyorum.” demesi ve Küba’nın eğitim ve sağlıktaki başarılarını pozitif görmesi başarı grafiğine olumsuz yönde etkisi olmuyor. Çoğunlukla gençlerin ve genelde halkın politik tercihlerini izleyen FBI korkusundan hop oturup hop kalkıyor.

Fakat şu bir gerçek ki, Sanders’in devrim hareketi küba ve Sovyet modelinden çok uzak olan Fillandiye modelini örnek almaktadır. ABD’de sağlık ve eğitimi bedava yaparak ulusal gelirin önemli payını işçi sınıfına kaydırmaya çalışıyor.  Bu nedenle Pentagon, CIA, FBI ve toplumun 1 % i olan finans oligarşinin uykuları kaçıyor. Beyaz saraya sosyalizm giremez diyorlar, ya girerse?

About Mehmet Tas

Check Also

Kolombiya: Gustavo Petro’nun çıkmazları

Catalina Niño, Nueva Sociedad, KASIM 2023 Kolombiya solu, hükümete gelişinden bir yıldan biraz daha uzun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com