Roman Hakkında

Kaçarken- Hayri Zafer

 

KAÇARKEN

Hayri Zafer-roman

“Korku….Emin, dile getirmese de, yaşadığı duygunun bu olduğunun farkındaydı. Kaçmak, sekiz yıllık hapis cezasından sıyrılıp kurtulmaktı, lakin bedelini de beraberinde getiriyordu: Belirsizlikler….. Korkuları da getirip sırtına yükleyen, geleceğe ilişkin belirsizlikler….”

Hayri Zafer’in ‘Kaçarken’ adlı romanı insana özgü bu kavramları anlatarak başlıyor. Ve anlattıkça politik mücadele ve yaşam deneyimlerinin tüm zengin örneklerini bir film seyreder gibi okuyucunun gözünün önüne getiriyor.

Bir siyasi mültecinin İstanbul’dan Londra’ya uzanan, “ Dante gibi yolun ortasında” ki hayatının öncesi ile sonrasında köprü olacak, 1989 Yugoslavya’sında çoğalan kaçış günlerini anlatıyor bu roman.

Emin’in KAÇARKEN, bir ayağı İstanbul’da, diğer ayağı Londra’da olan düşünce köprüsündeki yürüyüşünü de izleyeceksiniz okuduklarınızda.

Demir parmaklıklar arkasına atılma tehlikesini geride bırakırken, düşünce dünyasının hapishanesinden de çıkma çabasının öyküsüdür anlatılanlar ama duygu dünyasında bunu ne kadar başarabilecektir emin? Nazlıgül’den de kaçabilecek midir?  kaçarken, bu yönüyle de bir aşk romanı aynı zamanda.

Kaçarken yaşananlar sırasında zaman zaman hem daha önceki yaşanmışlıklara, hem de yazıldığı 2018’e kadar uzanan daha sonra yaşanacaklara değinilerek geçmişle günümüz arasında köprü kurulmaya çalışılıyor romanda.

Yaşarken olanlar kaçarken aklına düşüyor yazarın, yazarken de kaçarken olanlar. Ya yazarken olanlar? Onlar da bir gün ışığına çıkar belki.

Hayri Zafer’in bu güzel romanı; zengin, derin ve ilginç olaylarla doludur.

M.Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Kültür/Mustafa Aydin

Oscar’daki Gazze konuşmasının ardından tartışmalar bitmiyor “Gerçek sanatçılar böyle yapar” diyen de var, “Açıkça başarısız …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com