İsrail-Filistin Savaşına Rağmen Barış İçin Yeni Fırsatlar Ortaya Çıkıyor-Çeviri

Nemrut Goren

Genel olarak, İsrail’in tutumunun savaş zamanlarında sağa doğru kaydığı ve Hamas terör saldırısından önce statükoyu korumanın daha iyi olduğu yönündeki kamuoyu algısı göz önüne alındığında bu, barış yanlısı kamp için kasvetli bir tablo; ne yazık ki şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, İsrail’in şu anda yaşadığı olay gibi büyük olaylar çoğu zaman kamuoyunun inançlarını sarsıyor, köklü kavramların yeniden değerlendirilmesine yol açıyor, siyasi değişimi ateşliyor ve yeni fikirlerin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor .

Bu, aynı zamanda ulusal bir travma olan 1973 Yom Kippur savaşının ardından İsrail’de de yaşandı. Daha sonra kamuoyu algısının değişimes birkaç yıl sürdü, ancak sonunda dramatik bir siyasi değişim meydana geldi ve (Mısır’la) barış için daha önce düşünülemez tavizler verildi. İsrail-Hamas savaşının ardından, muhtemelen daha hızlı bir şekilde, olumlu gelişmeler de yaşanabilir.

Bunlar kendiliğinden gerçekleşmeyecek. Diplomatik iyimserler ve İsrail’de ve ötesinde olumlu değişimlerin temsilcileri harekete geçmeli, kamusal söylemi etkilemeli ve işleri iyi yöne çekebilmeli. İyimserliğin sadece dünyayı algılamanın bir yolu olmadığını, aynı zamanda dünyayı etkilemenin bir yolu olduğunu iddia eden kişi İsrail’in merhum Cumhurbaşkanı Şimon Peres’di . Umudu ve iyimserliği kucakladığımızda güzel şeyler olur derdi. İsrail-Filistin barışına yönelik ilerlemenin bazı bileşenleri, savaş ve vahşetin kapsamı göz önüne alındığında çelişkili görünse de bu günlerde zaten ortaya çıkıyor ve bunların gözden kaçırılmaması gerekiyor.

İsrail’de, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun İsrail-Filistin çatışmasına yönelik politikalarının başarısız olduğuna dair artan bir anlayış var. Netanyahu, Filistin meselesinin bir kenara bırakılabileceğini, İsrail’in iki devletli çözümü ilerletmeden Orta Doğu’da gerçekten kendine yer bulabileceğini, Batı Şeria ile Gazze Şeridi arasındaki bölünmenin İsrail’in lehine çalıştığını ve Hamas’ın caydırıldığını savundu. 7 Ekim’den itibaren bu kavramlar çöktü. Bunun yerine hangi yeni kavramların hakim olacağı henüz belli değil ama bir değişim yaklaşıyor ve onu şekillendirme fırsatı var. Siyasi değişim için de bir fırsat var. İsraillilerin çoğu şu anda Netanyahu’yu başarısızlığın sorumlusu ve liderliğe uygun olmayan biri olarak görüyor ve İsraillilerin ana akımı onun aşırılık yanlısı koalisyonunun daha da fazla hasara neden olduğunu düşünüyor.

İsrail siyasetini tahmin etmek zor olsa da İsrailliler yeni bir liderliğe hazır gibi görünüyor, ancak bu muhtemelen solcu olmayacak. Anketlere göre göreve en uygun isim eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz . Potansiyel olarak daha ılımlı, sorumlu, güvenlik odaklı ve iyi yönetişime bağlı bir liderdir. O bir barış yanlısı değil ve çoğunlukla sağ eğilimli partilerle aynı safta yer alması muhtemel ancak yine de müzakereleri yeniden başlatabilecek ve Filistinlilerle ve bölgeyle bazı pragmatik ilerlemeler kaydedebilecek biri.

İsrailliler genel olarak Hamas’ın idari ve askeri gücünü ortadan kaldırma savaş hedefi etrafında birleşiyor. Ertesi güne bakıldığında, geçici bir aşama olarak Gazze Şeridi’ne uluslararası müdahaleye yönelik talep artarken, Filistin Yönetimi’nin güçlendirilip yeniden canlandırılacağı ve daha sonra Filistin Yönetimi’nin Gazze’yi yönetmesi için geri dönüşüne doğru gidileceği umuluyor. Hamas’ın şiddet yoluyla yönetimi devraldığı 2007’den önceki durum da buydu.

Uluslararası toplumun son zamanlardaki aktivizmi de bazı yeni fırsatların kapısını aralayabilir. Son yıllarda İsrail-Filistin meselesinden genel olarak uzak duran Batılı ülkeler, savaş sırasında bireysel ve çok taraflı olarak daha aktif hale geldi. Birçoğu, iki devletli anlaşmayı desteklemek amacıyla savaş bittikten sonra bu etkileşimi sürdürme sözü verdi. Buna paralel olarak bölge ülkeleri de İsrail’in Gazze’deki eylemlerine yönelik ağır eleştirilere rağmen İsrail’le bağlarını sürdürme niyetinde olduklarını ortaya koydu . Ancak İsrail’le ikili ilişkilerde daha fazla ilerlemeyi, Filistinlilerle barışa yönelik adımlar atmaya bağlıyorlar. Uluslararası cephede ise Eylül 2023’te AB, Suudi Arabistan, Arap Birliği, Ürdün ve Mısır Barış Günü Çabası’nı başlattı . İsrail-Filistin barışı için uluslararası bir teşvik paketi tasarlamak amacıyla düzinelerce ülkenin katıldığı çok taraflı bir girişimdir. Bu ileriye dönük girişim, savaşın zorlu zamanlarında bile devam etmelidir. Daha önce masaya yatırılmayan barışın gelecekteki somut faydalarını dile getirerek her iki tarafta da umut yaratabilir.

Yani iyimser olmak için bazı nedenler var. Çatışmanın her iki tarafında da yeni bir liderlik göreve gelebilir, Filistin içi bölünme sona erebilir, İsraillilere ve Filistinlilere barış istemeleri için daha fazla neden sunulabilir ve uluslararası toplum eskisinden daha önemli bir rol oynayabilir . Bu fırsatlar bir gecede gerçekleşmeyecek ve tek başına barışı getirmeyecektir. Ancak potansiyel taşırlar ve eğer doğru şekilde ifade edilir ve geliştirilirlerse, çok ihtiyaç duyulan umudu yaratabilir ve iyi şeylerin gerçekleşmesine yardımcı olabilirler.

Ancak önemli bir bileşen hâlâ eksik. İsraillilerin ve Filistinlilerin birbirleriyle daha fazla tanışması, diyaloğa girmesi ve işbirliği yapmayı öğrenmesi gerekiyor. İnsanlar arası çabalar geçmişte anlamlıydı ancak giderek azaldı . Filistin toplumundaki fiziksel engeller, normalleşme karşıtı eğilimler, İsrail toplumundaki kayıtsızlık ve uluslararası bağışçıların yorgunluğu, tüm bunların bedelini ödedi. Şimdi rotayı değiştirme zamanı. Toplumun farklı kesimlerinden İsrailliler ve Filistinliler arasındaki yapıcı etkileşimi artırmak için büyük çaba gösterilmesi gerekiyor.

Nemrut Goren, progressive Post, 15.11.2023

-Bu makale , 7 Ekim’de Hamas’ın terör saldırısı sırasında öldürülen barış aktivisti Vivian Silver’a ithaf edilmiştir . Vivian, hem İsrailliler hem de Filistinliler için barış dolu bir geleceği geliştirmek için on yıllar boyunca tüm kalbiyle çalışan, ilham verici ve iyimser bir sivil toplum lideriydi.

About Mehmet Tas

Check Also

ARJANTİN; Milei ve Sola Meydan Okuma-çeviri

Francisco Lemus, Rebelion, 23/11/2023 Milei’nin Arjantin’deki zaferi, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık gibi gelişmiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com