Brezilya; Lula nasıl kazandı?

Emir Şader, Rebelion, 27/10/2023

Bir kez Fernando Collor de Mello’ya ve iki kez Fernando Henrique Cardoso’ya karşı olmak üzere üç denemeden sonra Lula nihayet 2002’de Brezilya başkanı seçildi ve 2003’te ilk dönemine başladı.

Lula, Sao Paulo hükümeti için yaptığı ilk seçim anlaşmazlığında hayal kırıklığı yaratan bir sonuç elde etti. Kampanyasının sloganı şuydu: “Senin gibi bir Brezilyalı”, Brezilyalıların çoğunun Lula gibi bir işçi gibi olmak isteyeceğini düşünüyordu.

Bir sonraki seçimde şaka yapıldı, slogan Eduardo Suplicy’nin adaylığıyla farklı olacaktı, açıkça farklı bir sosyal kökene sahip olacaktı: ‘Olmak istediğiniz gibi bir Brezilyalı’.

Kısa süre sonra PT’nin (Brezilya İşçi Partisi) kampanyaları başka bir karaktere büründü: dünyanın en eşitsiz kıtasındaki en eşitsiz ülkedeki toplumsal eşitsizlikleri kınamak ana hedef seçildi.

O andan itibaren, diktatörlüğün sona ermesi için belirleyici grevlere önderlik eden sendika lideri Lula, ülkenin ana siyasi lideri olarak ortaya çıktı.

Lula, bu rolü üstlenmek için Brezilya’daki temel mücadelenin, Fernando Collor de Mello ve Fernando Henrique Cardoso tarafından üstlenilen neoliberalizme karşı mücadele olduğunu fark etti.

İşçi Partisi, mali uyum politikaları yerine, eşitsizliklere, sosyal dışlanmaya, açlığa ve sefalete karşı mücadele etmek için sosyal politikalar önermeye başladı. Bu şekilde, PT halk ktlelerinde en büyük parti haline geldi ve Lula Brezilya’nın en büyük siyasi lideri oldu.

Ülkenin en yoksul bölgesi olan Brezilya’nın kuzeydoğusundan gelen bir göçmendi Lula, Brezilya’nın güneyindeki Kuzeydoğuluların hayatta kalmasının tüm biçimlerini gerçekleştirdiği São Paulo’ya göç etti. Ayakkabı boyacısından sokak satıcısına, sonra metal işçisine ve oradan da sendika liderine. CUT (Birleşik İşçi Merkezi), PT (İşçi Partisi) ve MST’nin (Topraksız Halk Hareketi) kuruluşunda yer aldı.

O zamandan beri, São Paulo valiliğinden Brezilya başkanlığına kadar bahsettiğim adaylıklarda rol aldı. Sonunda muzaffer olan Lula, Brezilya’nın sahip olduğu en iyi başkan oldu.

Masumiyetine rağmen onu mahkum eden, hapse atan ve 2018’de Brezilya devlet başkanlığına aday olmasını engelleyen aşırı sağın kurbanı oldu.

Lula artık tüm suçlamalar rağmen yargı tarafından masum kabul ediliyordu. Bir kez daha aday olan Lula, bu yılın başından beri zafer kazandı ve yeniden Brezilya başkanı oldu.

Yol ne basit ne de kolaydı. Brezilya demokrasisini yeniden kazandığı için bu mümkün oldu. Ve çünkü Lula, Brezilya halkının en büyük ve en önemli lideridir.

About Mehmet Tas

Check Also

Kolombiya: Gustavo Petro’nun çıkmazları

Catalina Niño, Nueva Sociedad, KASIM 2023 Kolombiya solu, hükümete gelişinden bir yıldan biraz daha uzun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com