GÜNDEMDEN BİR DEMET (4)-Admin

Türkiye iflas etti, o hâlâ ‘ben’ diyor

Memleketi her alanda uçuruma sürükleyen Erdoğan, krizlerin sorumlusu değilmiş gibi meydanlarda konuşmayı sürdürüyor. Ahlat’ta konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı sorunun farkında olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimin ardından tüm vaatlerini unutup halka kan kusturan politikaların uygulayıcısı Erdoğan şimdi de “durumun farkındayım” masajı vermeye çalışıyor.

Birgün haber merkezi 26.08.2023

https://www.birgun.net/haber/turkiye-iflas-etti-o-hala-ben-diyor-463662

Değişim rüzgârı…

Mayıs seçimlerinde ülkede yaşanan ekonomik, siyasal ve sosyal çöküntüye rağmen iktidarı değiştiremeyen muhalefet partileri, kendi içlerinde “değişim” tartışmalarına başladı. Bu tartışmaların en hararetlisi ve kamuoyunun gündemini en çok meşgul edeni de -seçim yenilgisinin baş sorumlusu olarak görülen- ana muhalefet partisi CHP içinde gerçekleşiyor. CHP’de “değişim” tartışmaları; tıpkı seçim sürecinde olduğu gibi toplumun içine sürüklendiği sefaleti umursanmayan, deve kuşu misali başını kuma gömen kadrolar tarafından yürütülüyor. Dolayısıyla sözü edilen “değişim” toplumun sorunlarını çözmeyi amaçlamak yerine koltuk paylaşımını esas alan bir perspektiften öte geçemiyor.

Özgür Müftüoğlu, Yeni yaşam, 26 Ağustos 2023

Bir TCMB faiz artış kararı: İyi, kötü, çirkin…

Deneysel para politikasının ekmeğini yarattığı yalancı bahar havasıyla seçimi kazanarak yemiş ve bedelini de milyonlara seçim sonrası ödetmeye başlamış Cumhurbaşkanı açısından doğal olarak Nas söyleminden 180 derece çark etmesinde sorun yok. Sabit gelirle yaşayan milyonlar açısındansa, çok ağırlaşan yaşam şartları nedeniyle durum “elde var sıfır” bile değil.

Deneysel para politikasının ekmeğini yarattığı yalancı bahar havasıyla seçimi kazanarak yemiş ve bedelini de milyonlara seçim sonrası ödetmeye başlamış Cumhurbaşkanı açısından doğal olarak Nas söyleminden 180 derece çark etmesinde sorun yok. Sabit gelirle yaşayan milyonlar açısındansa, çok ağırlaşan yaşam şartları nedeniyle durum “elde var sıfır” bile değil.

Güldem Atabay, politikyol, Ağustos 25, 2023

Anayasa hukukunu katletmek

İfade hürriyetinin olmadığı yerde yalancı ve iki yüzlü, dalkavuk fertler türer. Hakikat arka plana atılır. Yalan ve yalancılar rağbet görür. Namuslu ve dürüst insanlara aptal muamelesi yapılır, bu kadar dürüstlükte fazla denilir.

İnsan ömrü gibi siyasi iktidarlar da iniş çıkış yaşarlar, ama asıl önemli olan siyasi iktidarların iyi niyetle yola çıkıp toplumun tüm farklı kesimlerine hürriyet vadinde bulunup iktidar olduğunda bunu gerçekleştirmesidir. Günümüz iktidarlarında yani devlete hakim olan anlayış ve düşünce de en önemli mesele anayasanın o ülkenin halkına sunduğu anayasal korumalardır. Bunlar toplum tarafından kabullenip içselleştirildikçe (özümsendikçe) anayasal değerler hâline gelirler. Bir ülkede anayasal korumalar ve değerlere siyasi iktidarlar (hükümetler) hatta o ülkenin elitistleri ne kadar saygı duyar ve gereğini yaparsa o ülke de o kadar adalet vardır desek abartmış olmayız.

Fatih Öztürk, politikyol, Ağustos 23, 2023

Mücadelelerin ışığında yerel seçimler

Politikadan uzak kalmanın imkânı yok. İktidar politika yaparken, iktidar politik hamlelerle yaşamımızı kısıtlarken, her türlü yaşam alanına karşı taarruza geçmişken olan bitene sırtımızı dönme şansımız yok. Dönersek sırtımızdan gelip çarpacak bu dalga.

Türkiye’de değişim umutlarını Mayıs Seçimleri’ne bağlamış milyonlarca insan için bu tarihler önemli bir kontak kapama noktası oldu. 14 Mayıs’a giden dönemde neredeyse 24 saat seçim konuşulurken, 28 Mayıs’tan sonra politika hayatlardan tamamen çıktı. Haber takipleri olabildiğince düştü. Politik söylemleri dile getiren kaynakların izlenmesi azaldı. Günlük hayatta öncelikler değişti. Bunun oldukça insani bir tepki olduğunu söylemek mümkün tabii ki.

Koray Doğan Urbarlı, politikyol, 23 Ağus 2023

Cumartesi Anneleri 961’inci haftada da gözaltına alındı: Yine abluka, yine hukuksuzluk, yine anayasa ihlali

Cumartesi Anneleri/İnsanları, 961. hafta eyleminde gözaltına alındı. İstiklal Caddesi her iki yönden de polis barikatları ile kapatılırken Cumartesi Anneleri ve hak savunucularının caddeye girişine izin verilmedi. Destek vermek için gelen kişilerden 25 kişi gözaltına alınarak, eylemde buluşması da engellendi.

Cumartesi Anneleri/İnsanları, 961’inci hafta eylemlerinde yine polis tarafından engellenerek gözaltına alındı. Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı, bu hafta da tanınmadı. İstiklal Caddesi’ni ablukaya alan polisler, gözaltı öncesinde anons yaptı ve eylemin Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklandığını belirtti.

T24 haber, 26.08.2023

https://t24.com.tr/video/cumartesi-anneleri-961-inci-haftada-da-gozaltina-alindi-yine-abluka-yine-hukuksuzluk-yine-anayasa-ihlali,56082

About Mehmet Tas

Check Also

KÜRTLERİN TARİHİNE YOLCULUĞUM (3)-M. Taş

1.Meclis, Mustafa Kemal ve Kürt Özgürlük hareketi Balkanlar ve Ortadoğu bağımsızlık savaşlarıyla çalkalanırken Kürt ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com