BASINDAN-KEMAL YILMAZ

Ahmet Şık-SS atışması!

https://youtu.be/bBFPn0ya4qc

 Kadın ve derinleşen yoksulluk

“Toplumsal cinsiyet perspektifiyle bütçe yapılmağı için kadınlar işsiz, güvencesiz ve emek sömürüsüyle yaşlı, engelli, çocuk bakım işlerinde yani daha fazla sömürü, daha fazla eşitsizlik içerisinde yer almaktadır. Örgütlü kriz, örgütlü şiddeti getiriyor. İşsizlik kadınların sorunu ve çözümü de yine kadınların üzerine bırakılıyor. Kadınların idare etmesi bekleniliyor”

https://yeniyasamgazetesi2.com/kadin-ve-derinlesen-yoksulluk/

Başak’ları, Ayşegül’leri, tüm kadınları yaşatabilmek için…

“İrademiz, bütüncül bir düzen değişikliği. Çünkü sosyoekonomik eşitsizlikler, iklim krizi, cinsiyet eşitsizlikleri; bunların tümü aynı düzenin sonucu. Çünkü her kriz toplumun dezavantajlı kesimlerinin, özellikle kadınların maruz oldukları adaletsizliklerin derinleşmesine neden oluyor.”

https://www.birgun.net/haber/basak-lari-aysegul-leri-tum-kadinlari-yasatabilmek-icin-367001

Yakmak için odun arıyorlar!

“Orwell, özgürlük için savaşmaya geldiği iç savaşın ortasında kendine bir soru sorar, bir tarafta diktatör Franco, diğer tarafta, Stalin, hangisi hangisinden daha özgürlükçü?”

“İşte bu sorusu yüzünden Orwell, soğuk savaş yıllarında komünist partiler tarafından aforoz edilir ve eserleri mahkum edilir!”

“İki gün önce, ülkemizdeki Stalinciler ekonomik krizi protesto etmek için sokağa çıkınca, Orwell’in ikilemi aklıma geldi, şimdi, bir Cumhuriyetçi olarak ben vahşi bir diktatörlüğe karşı Stalincilerle bir daha yeniden yan yana gelebilir miyim, diye.”

https://www.veryansintv.com/yakmak-icin-odun-ariyorlar

Helâlleşme üstünden Kılıçdaroğlu’na saldırı sağanağı

“AKP cephesinden, MHP Başbuğu ve tosunlarından, onlarla elele tutuşmuş Perinçek tosunlarından gelen tepkiler üstünde durmaya değmez. Paniklemelerine yeni bir panik halkası daha eklediler. “Ya Kılıçdaroğlu’nun önerisi ete kemiğe bürünür, kitlelerce paylaşılır, zaten eriyen oylarımızın, mütedeyyyin, muhafazakâr kesimlerden gelenlerini de yitirirsek, Türk milliyetçilerinden gelenlerde de fire verirsek” paniği bu.

Ne diyeyim? “İnşaallah öyle olur, yani iyi olur” demekten başka bir cümle aklıma gelmiyor.

Bir de kendilerini “sosyalist sol” ya da “komünist” olarak adlandıran kesim ve kişilerden gelen -sövgü değilse bile- şiddetli itirazlar var.

Soruna sınıf perspektifinden bakmadığım gibi görece yumuşak eleştirilerden “Burjuva demokrasisine hizmet etmek” gibi keskin eleştirilere kadar sanki “devrim” kapıya dayanmış, barikatlara çıkma günü gelmiş çatmış gibi bir ruh haliyle bir başka gezegende yaşayanların itirazları.

Onları da geçeceğim.”

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/helallesme-ustunden-kilicdaroglu-na-saldiri-saganagi,33260

GEYİK AVI

https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/soner-yalcin/geyik-avi-6790444/

PKK’nin kuruluş yıldönümü ve TKP ile ilgili bazı notlar

 “Eğer, TKP, 1986 yılında PKK ile diyalog kurmuş olsaydı, daha sonra, sanıyorum birçok komünist yeni bir programı PKK ile görüşme, tartışma sürecinde yazma imkanı bulacaktı.

Çünkü Gorbaçov’un “çökmemek için ideolojik geri çekilme” adımlarının aksine, Öcalan reel sosyalizmin çöküşünden esaslı sonuçlar çıkarmıştı.”

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-pkknin-kurulus-yildonumuve-tkp-ile-ilgili-bazi-notlar-156636

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com