BASINDAN- Kemal Yılmaz

Oyuncu rolünün etkisinde kalır mı?

“Daha da çok örneklerini gördük ve görüyoruz. İyi eğitilmiş ve tekrar ediyorum “bu eğitimi sindirebilmiş” her oyuncu yaşama-doğaya-canlılığa-insana-kültüre daha da saygılı olur. Mesleğin gereklerindendir çünkü bu.”

https://ilerihaber.org/yazar/oyuncu-rolunun-etkisinde-kalir-mi-131340.html

Oyuncu müsveddesi!

Oyuncu Ceren Moray, Tamer Karadağlı ile Nihal Yalçın arasında Altın Portakal Film Festivali ödül töreninde yaşananlar ve Karadağlı’nın sonrasında yaptığı tuhaf açıklamalara dair paylaşımda bulundu. Moray, Tamer Karadağlı’ya dair “Hıyarlığını ve vasatlığını sahiplenmek yerine, onu örtmek için ‘ama o terörörö’ milliyetçiliği kasıyor” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/444913/oyuncu-ceren-moraydan-tamer-karadagliya-tepki-terororo-milliyetciligi-kasip

Paris anlaşması

Paris Anlaşması uluslararası anlamda çok da bağlayıcı değil ve takipçisi yok.  Bu takibi ekoloji örgütleri ve emek ve demokrasi örgütleri getirmeye çalışıyor. Bu nedenle, yalan söylemekte bir sakınca yok!

İktidarın Anlaşmayı imzalamasının nedenlerinden birisi, artık uluslararası camiada Anlaşmayı onaylamayan 6 ülkeden birisi olarak itibar kaybediyor olması. Esas nedeni ise, finansman ayağı. Türkiye sözde yeşil ekonomi finansmanı için verilmesi taahhüt edilen 3 milyar euro’nun peşine düşmüştür. Bugünkü parasal sıkışıklık içinde 3 milyar için her şey yapılabilir.  Alınacak olan paranın takibi de yapılmayacağı için, bu para bütçe üzerinden her türlü yıkım projesinde kullanılabilir.

https://www.evrensel.net/haber/444663/ekoloji-birligi-cumhurbaskaninin-hukumeti-paris-anlasmasini-aniden-kesfetti

SURİYE’DE AMERİKA?

Suriye’deki gelişmeler Batı’dan bakınca da Türkiye’nin lehine gözükmüyor. Amerika PKK-YPG’yi destekliyor. Üstelik Pentagon Sözcüsü Jessica McNulty, “yerel ortaklarımızla çalışmayı sürdüreceğiz” dedi, bunun devam edeceğini belirtti. (9 Ekim)

https://www.karar.com/yazarlar/taha-akyol/sorunlar-agirlasiyor-1590894

ÇEK VE ALMAN SOLUNDAN DERSLER

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Doğu Avrupa’da oluşan antikomünist histeriye rağmen adındaki “komünist” ibaresini değiştirmeyen ender partilerden olan Bohemya ve Moravya Komünist Partisi tüm savrulmalara rağmen önemli merkezdi. 1993’te Çek Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra, kapitalist barbarlığa direnenlere ilham kaynağı olarak seçimlerde olumlu bir performansı elde etmeyi başardı. İşçi sınıfının hak ve çıkarlarını temsil eden bir siyasi güç olarak, burjuva hükümetlerinin işçi karşıtı politikalarına karşı mücadeleye uzun yıllar önemli katkılarda bulundu.

Zaman içerisinde bu mücadele hattından adım adım ödünler verilmesine bağlı olarak KSČM son

https://www.birgun.net/haber/bir-komunist-parti-sag-hukumeti-desteklerse-ne-olur-36175

Liste zamanı!

Sedat Peker’in açıkladığı ölüm listesi için Yılmaz Özdil’den tarihi çıkış

Sedat Peker, kendisi, muhalif gazeteciler ve kendisi hakkında haber yapan gazeteciler hakkında bir ölüm listesi olduğunu iddia etti. Yılmaz Özdil, konuya ilişkin dikkat çeken bir analizde bulundu.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/sedat-pekerin-acikladigi-olum-listesi-icin-yilmaz-ozdilden-tarihi-cikis-butun-gazeteciler-bu-tweeti-paylasiyor-479962h.htm

Hak verilmez!

Metalde görüşmeler başladı: İki sınıf masada karşı karşıya

Türk Metal Sendikası ilk ay için herkese yüzde 27 ücret zammı talep etti. MESS grubunda ortalama ücretin ikramiye dahil net 4.557 TL olduğu düşünüldüğünde sendika ücret zammı olarak ikramiye dahil 1230,00 TL ücret artışı talep ediyor.

Birleşik Metal İşçileri Sendikası ise ilk altı ay için yüzde 30,89 zam talep ediyor. Bu ücret ve ikramiye dahil net 1458 TL artışa denk geliyor.

Öz Çelik İş Sendikası ise ilk ay 6 için

yüzde31 artış talep ediyor.

https://haber.sol.org.tr/haber/metalde-gorusmeler-basladi-iki-sinif-masada-karsi-karsiya-31576

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com