Köşelerden Bir Demet (283)-Cavlı Çulfaz

“Bizim 1968 Dönemi’nde Filistin’e gidip savaşmak suçtu!” diyen şair Nihat Behram, Filistin’e ‘kuru’ destek açıklamalarında bulunan gerici örgütlenmeler için “Gitsinler, önlerinde engel mi var?” dedi. “Hüseyin İnan Filistin dönüşünde yakalanıp tutuklanmıştı. Deniz Gezmiş El Fetih kimliği taşır. Caniler örgütü IŞİD’e katılmak için akın akın giden dinciler konu Filistin olunca boş boş bağırıyor! Gitsinler, önlerinde engel mi var?

https://www.devrimgazete.com/nihat-behram-dinciler-konu-filistin-olunca-bos-bos-bagiriyor/

Babam Behçet Aysan’ın daha sonra kitaplarına almadığı “Tel Zaatar” şiiri burada yayımlanmış. Şiir; “Tel Zaatar / napalm – gülleri açar” diye başlıyor, “Yaşayacak Filistin” diye bitiyor. Mahmud Derviş’in sözleriyle, böyle etkin kılınan bir zulüm karşısında, “Bütün şairler Filistinlidir.”

https://www.birgun.net/haber/butun-sairler-filistinlidir-344539

Bu rapora göre; Türkiye’deki organize suç grupları tablosunda Alaaddin Çakıcı 428 adamıyla açık ara ilk sırada yer aldı. Çakıcı’yı 257 adamıyla Sedat Şahin, 253 adamıyla Sedat Peker izledi. Burhanettin Saral’ın 247 adamıyla dördüncü olduğu listede, Ankaralı Kürt Ahmet lakabıyla tanınan Ahmet Turgut 239 adamıyla beşinci, İzmir’de FETÖ Borsası olaylarının merkezinde olup halen Arjantin’de tutuklu olan Serkan Kurtuluş 207 adamıyla altıncı sırada yer buldu.

https://www.yurtgazetesi.com.tr/yazarlar/abdullah-agirkan/veli-kucukun-one-cikarilmasi-ve-sedat-peker-operasyonu-18205

Bugün, 1759-1820 yılları arasında yaşamış olan, Fransız Devrimi’nde sırasıyla, muhafazakâr, jironden, jakoben, termidorcu, direktuvarcı, Napolyoncu ve tekrar kralcı olan Joseph Fouché’nin, Zweig tarafından yazılan biyografisinden yararlanarak sevgili okurlarıma bir özet sunmak istiyorum.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/donek-bir-politikacinin-portresi-1835791

Şimdi apartman okullar var, hem de okulöncesinden üniversiteye. Dört duvar arasında. Yol kıyısında arabalarıyla bekleyen ana babalar. Okul kapısından ayağı toprağa değmeden arabayla eve götürülen, ekran başına çöken çocuklarımız. Önceleri apartmanlarda yalnız dershaneler vardı. Sonra bunların çoğu özel okul oldu. Son yıllarda ne yazık ki devlet de bahçesiz okullar açmaya başladı. Eski okulların bahçeleri de otopark yapıldı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/koy-enstitulerinden-apartman-okullara-mustafa-gazalci-1835847

[1961 yılı Siyasal Bilgiler Fakültesi girişli sınıf arkadaşım Orhan Emirdağ, önceki gün birdenbire yitirdiğimiz SBF’den dönem arkadaşım Güntaç Özler ile ilgili olarak aşağıdaki yazıya dikkatimi çekti. Emirdağ’a teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] İktisatçı kimdir, sermayenin ahlâkı nedir? Ben kendi hayatımda iki kez yaşadım: 1980’lerde ODTÜ’de öğrenciydim hocalarımı kaybettim; 2017’de hocaydım öğrencilerimi kaybettim. Peki böyle bir durumda bir meslek alanı kendi geleneğini nasıl oluşturur? Çiğdem Boz tarafından hazırlanan “İktisatçı” belgeselinde izledim. Tarihsel bir perspektifin içine yerleştirilen Türkiye’nin iki önemli fakültesinde hocalık yapmış altı önemli bilim insanıyla ilgili söyleşilerde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler’in dört önemli hocası (Korkut Boratav, Tuncer Bulutay, Bilsay Kuruç, Yılmaz Akyüz) ile ODTÜ’de öğrencileri olmaktan gurur duyduğum iki hoca (Fikret Şenses, Oktar Türel) yer alıyor. Tuncer Bulutay, Korkut Boratav, Yılmaz Akyüz 12 Eylül’ün 1402’liklerinden olup, koca bir Mülkiye geleneğinin yok oluşunu yaşıyorlar.  İktisat bölümünden 1402’lik olan tek kişi Yakup Kepenek idi. Ama o faşist dalga bu genç akademinin birçoğunu bir tür dayanışma olarak istifaya sürükledi. Aklımda kalanları anmalıyım: Orhan Kurmuş, Gürel Tüzün, Güntaç Özler, Çağlar Keyder…

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/12/18/iktisatci-kimdir-sermayenin-ahlaki-nedir

 https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

 Batılı beyaz erkeğin yarattığı sanatsal tahakküm, eşitliği öteleyip bir tür entelektüel çarpıtmaya yol açıyor ve “Peki, kadınlar erkeklerle gerçekten eşitse neden bugüne kadar hiç büyük kadın sanatçı çıkmadı?” gibi imalarla dolu bir soruya kaynaklık ediyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/feminist-elestirinin-kilometre-tasi-1834885

Yaşar Miraç, şiirine kemençeyle horonların ritim geleneğini taşımıştır. Zorbalar darağacını kuranda / ölüm yolunda başımız dimdik / yağlı kement boynumuza geçende / haykırırız “halkımıza özgürlük!” can almayız can kurtarmak işimiz / güneş vurur alnımıza gür ışık / yoksul halka siper olmuş göğsümüz / yazılmıştır bağrımıza özgürlük! biz yusuf’uz biz hüseyin biz deniz / ölüm bize nasıl engel olacak / emekcendir sevgicendir türkümüz / kök salmıştır yurdumuza özgürlük!

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yasar-miractan-o-guzel-insanlar-1835353

Tarih boyunca bazı kitaplar dünyayı değiştirdi. O kitaplar ki tartışmalara, muhalif fikirlere, savaş ve devrimlere esin kaynağı oldular. Aydınlattılar, harekete geçirdiler, kışkırttılar, teselli ettiler. Charles Dickens’ın Gece Yürüyüşü de bu kitaplardan sadece biri.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/gece-gece-dickens-1835351

İlhan Tekeli’yi farklı kılan bir özelliği de, düşüncelerini cömertçe paylaşmasıdır. O’na danışmak isteyen, ondan çalışma isteyen, çalışmasının değerlendirilmesini isteyen, yazı ve konuşma isteyen hocalara, öğrencilere, politikacılara, bürokratlara, gazetecilere, arkadaşlarına kapısı hep açıktır.

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1167373

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com