Köşelerden Bir Demet (239)-Cavlı Çulfaz

“HDP dükkân değil ki, kapatılabilsin. Daha önce  de söyledik, halkı kapatabiliyorlar mı?

https://www.evrensel.net/haber/428369/hdpden-muhalefete-cagri-bu-hukuksuzluklara-karsi-durmak-hepimizin-gorevi

Anayasa’yı uygulamakla yükümlü olan yasama organının kendisi Anayasa’yı ihlal etti. Bu Anayasa dışı yaptırım sadece Ömer Faruk Beye değil, Anayasa Mahkemesi’ne ve TBMM’ye de uygulandı; dahası, seçmenlere uygulandı. Anayasa andı içmiş olan kişiler, Anayasa katliamı karşısında daha cesur olabilmeli idik; en azından CHP olarak.

https://www.birgun.net/haber/keyfilik-karsisinda-caresizlik-337928

Müslüman insan hakları hak savunucusu olarak Gergerlioğlu, Kürt ve sol-sosyalist insan hakları savunucularının önemli bir kısmının buluştuğu HDP’deki performansı ile, aslında iki ayrı insan hakları mücadelesi terbiyesinin buluşmasının ışıltısını yaydığı için iktidarın hedefi haline geldi. Çıplak arama gibi, “insan kaçırma” gibi hukuksuzlukları etkili biçimde gündemleştirmeyi başardı. İşte Gergerlioğlu gibi, Hüda Kaya gibi iktidar blokunun dilini çok iyi bilen Müslüman siyasetçilerin, sol-sosyalist siyasetçilerin, Kürt siyasetçilerle birlikte oluşturdukları ve baskı koşulları altında bile etkili biçimde çalışmayı başaran partinin kapatılması, aynı zamanda bu birbirinden farklı geleneklerin insanlarının geliştirdiği ortak siyasal tecrübeyi kesme amacını da taşıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kurtsuz-turkiye-hdpsiz-siyaset-makale-1516433

Başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın birçok kentinde alanlara çıkan Kürtler, Abdullah Öcalan’ın sağlığı hakkındaki iddialar nedeniyle bir an önce İmralı ile görüşme yapılmasını istedi. Alanlara çıkan Kürtler, “Öcalan kırmızı çizgimizdir” diyor.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-kurtler-onderleri-icin-ayakta-11456

Kem söz sahibine aittir. [Vladimir] Putin, ‘herkesin bir başkasını değerlendirirken ona kendinde olan özellikleri yüklediği’ yorumu da yaptı: “Her ülkenin geçmişinde çok ağır, dramatik ve kanlı olaylar görülmüştür. Ancak başka insanları değerlendirdiğimizde, hatta başka ülkeleri veyahut halkları değerlendirdiğimizde, aslında her zaman aynaya bakar gibi oluruz, her zaman kendimizi görürüz. Yani karşı tarafa, esasında olduğumuz şeyi yükleriz. Çocuklukta ‘Kötü söz sahibine aittir’ derdik birbirimize. Karşı taraftakinde her zaman kendi özelliklerimizi görürüz.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/putinden-kendisine-katil-diyen-bidena-ona-saglik-dilerim-haber-1516490

Londra’da 27 gökdelen var. Paris’te 18, Frankfurt’ta ise 14. İstanbul’da bu sayı birden 45’e çıkıyor. Berlin ve Amsterdam’da ise böylesine devasa gökdelenler hiç yok.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kaldirimdan-siluete-cizginin-hukmu-yok-makale-1516387

Güray Öz, deneyimli bir gazeteci-yazar; aynı zamanda şair. Yeni kitabı “Dinleyin, Size Bir Şey Söylüyorum”, yaşadıklarımıza tanıklık eden bir şiir kitabı. Sözü en iyi süzmenin, aklı duygunun süzgeciyle daha can yakan ya da cana dokunan hale getirmenin yolu şiirdir. Zirvesi ise sözü de gereksiz kılan müziktir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/zeynep-oral/bellek-tazeleyen-uc-dost-1821381

Siyah, deri koltuk. Masanın ardında ne ihtişamlı duruyor. Oturuyorsun. Sanki sen, sen değilsin. Kolların daha kaslı, cildin daha gergin, sesin daha gür. Bir başkası oluyorsun. Kapının girişindeki tabelayı adının başına da yazıyorsun. Elbette rahat ama… Bir koltuk bulup oturduğumuz gün, ayakta ölmek için sebeplerimizi de kaybediyoruz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/akp-icinde-ayasofya-kavgasi-1821351

 “Anlamaya, anlatmaya çalışan, yıkıcı olmayan bir eleştiriye doğru gitmeliyiz. Eleştiriyi önyargılarımızı doğrulamak için değil, yargılara varmak için kullanmalıyız; bir kavga aracı olarak görmemeliyiz, kişisel duyguların çok üstünde, bir gerçeklere varma aracı olarak görmeliyiz.” Yalnız dile önem vermeyi mi öğretti bize [Nurullah] Ataç? Ya yıllar yılı her yeniliği anlamaya, anlatmaya çalışması? Gençlerin yazılarını bıkmadan, üşenmeden okuyup değerlendirmesi! Onlarla tartışmalara girmesi! Saçmalıklara, aşırılıklara karşı koyma çabası!”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/memet-fuat-1820861

“Vinç İşçisi” adlı şiirin yanına “Vinç işçisi için şiir yazmak kimin aklına gelir?” diye yazmışım şaşkınlıkla. “Deniz Manzarası”nın yanına, bütün bölümü kapsayacak niyetle, şöyle yazmışım: “Nesneleri, olan ve olmayan nesneleri, adlandırmayı biliyor. Bir ad koyuyor şiire, sonra inşaat başlıyor. Tasarıma ve ruhsata uygun olarak inşaat yapıp yapıyı kuruyor. Kaçak yok, rant yok! İşyerinde disiplin hâkim. Doğanın yarasından ders almayı öneriyor insana: Yenilme, düşme, düştüğün yerden kalk ve tekrar başla, çünkü doğada her şey bittiği yerden tekrar başlar.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/claire-hanimin-isleri-ozdemir-incenin-yazisi-1820658

“Hissetmeyen bir adamın inanmasından bir şey çıkmaz. Yok, eğer Anadolulu ise esasen onu iknaya çalışmak lüzumsuzdur. Hissiyatını harekete getirmek kâfidir.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/anadoluya-felsefeyle-bakmak-1821251

“‘Bu bir ölüm sonrası yazı mı?’ diye sorabilir şaşırmış okurlar. Cevabım: Aslında evet. Benim türümde bir insanın varoluşunda asıl olan ne yaptığı veya hangi acıları çektiği değil, ne düşündüğü ve nasıl düşündüğüdür.” [Thomas] Kuhn, Einstein kuramı ile Newton arasında herhangi bir devamlılık olmadığını ileri sürerken, Einstein’ın kendisi Newton’ın devamı olduğunu vurgular.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/einsteinin-yasamindan-notlar-1769323

Bu arada Türkiye kökenli bir anaokulu öğretmeniyle evlenerek (2016), kendi ifadesiyle ‘Türklerin eniştesi’ de oldu. Her fırsatta göçmenlerin anadil eğitiminin önemini vurguluyor, kendi kızlarının da Türkçe öğrendiğini, onlardan öğrendiği Türkçe sözcükler eşliğinde anlatıyor, “Türkçe okullarda yabancı dil olarak öğretilsin!” kampanyasını destekliyordu.

https://www.birgun.net/haber/yesiller-in-iktidar-yuruyusu-337931

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com