Köşelerden Bir Demet (232)- Cavlı Çulfaz

Okudukça, böyle insan haklarına saygılı, özgür, demokratik bir ülkede yaşamanın verdiği mutluluk bütün benliğimizi sarıyor. Oysa Eylem Planı’nda uluslararası sözleşmelerden, bu sözleşmelere uyum sağlamaktan söz edilmiyor. Bundan sanki özellikle kaçınılmış gibi bir izlenim veriyor. Eylem Planı bu haliyle daha çok dış dünyaya yönelik bir paket görünümü taşıyor. 

https://t24.com.tr/yazarlar/riza-turmen/insan-haklari-eylem-plani-mi,30163

 Ya kızlar, içinde şiddet olan o kötü babaların evlerinden kaçarlarsa? Ya o kızlar, o evlerden çıkıp da sokaklara dökülürlerse? Ya sokağa döküldüklerinde kötü yola düşmek yerine gözleri açılırsa?

Haklarını aramaya başlarlarsa?

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/devlet-baba-neden-evdeki-kotu-babanin-arkasinda-1819420

 Sayın (SırrıSüreyyasiz Marks’ı iyi bilirsiniz. Marks, Paris komünarlarını göklere çıkarır ya, ama şöyle der: Keşke bir müzakere şansını elde etselerdi! Her şeyleri vardı, müzakerecileri yoktu. Müzakereler savaştan daha anlamlı ve önemlidir. Çok tarihi bir fırsattır. Senin şahsında hükümetle bunu elde ettik.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/hdpyi-doguran-bilinmeyen-ada-1819689

Yarın 12 Mart… Cumhuriyet tarihinin en karanlık sayfalarından birinin 50. yıldönümü…  Bu kara yıldönümünde yüksek sesle haykırmak tüm devrimci ve demokratların hakkıdır: Askeriyle, siviliyle, tüm sanıklar kalksın ayağa!

https://artigercek.com/yazarlar/doganozguden/askeriyle-siviliyle-tum-saniklar-kalksin-ayaga

 Çin, halen dijital haberleşme, silah teknolojileri alanında ana girdi olan 17 ender-mineralin üretim-tedarik piyasasının yüzde 80’ini kontrol ediyor. 14. 5 Yıllık Plan, Çin’in ihracata, başka ülkelerin teknolojilerine bağımlılığını azaltmayı, ülkeyi 2025 yılına kadar ekonomik, teknolojik olarak yalnızca kendine yeterli değil, aynı zamanda dünya lideri olma konumuna taşımayı amaçlıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/yeni-silahlanma-yarisi-1819706

 Her ikisi de Alevi Arap halkının çocuklarıydı. İsyankardılar. Biz o zamanlar şimdiki “Samandağ”a Süveydiye diyorduk. Biz üç kardeş Antakya toplumunun eğitici rahlesinden geçtik.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-bir-vesileyle-antakya-hatiralari-11154

Doğumunun Yüzüncü Yılında Enver Gökçe – Hapishanede, Fransızcasını geliştirmesinin en büyük nedeni, dava ve hapishane arkadaşı Orhan Suda’nın çok iyi Fransızca bilmesidir. Suda, Fransızcasını ilerletmesi konusunda onu, çeviri yapacak kadar Fransızcasını geliştirmesine yardımcı olur.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dogumun-100uncu-yilinda-enver-gokce-armagan-kitabi-1819679

2015 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Svetlana Aleksiyeviç, “Bugün birçok kişi, özellikle de gençler Hitler’i tek başına Amerika’nın yendiğini zannediyor. Sovyet insanlarının zafer için ödediği bedel – dört yıl içinde yirmi milyon insan hayatı – pek az biliniyor” diyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kadin-yok-savasin-yuzunde-1818908

1940-1946 arasında 468 kitap, göz kamaştırıcı bir başarı hakikaten. O sırada cezaevinde olan Nazım Hikmet’e de sipariş veriliyor, ancak “Savaş ve Barış”ta yalnızca diğer çevirmen Zeki Baştımar’ın adı geçiyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/bir-medeni-vazife-olarak-unutmamak-makale-1515675

İnceleme beş bölümden oluşuyor: “Uluslararası Feminist Hareket ve Türk Kadın Birliği (TKB)”, “Cumhuriyet’in İlk Feministleri ve Uluslararası Feminist Hareketin Öncüleri”, “Dünya Kadınlarının Müslüman Bir Ülkede Yaptığı İlk Kongre ve Fesih Sonrası TKB’nin Uluslararası İlişkileri”, “İkinci Dünya Savaşı Sonrası Uluslararası Birlik ve İkinci Dönem TKB” ve savaş sonrası ortaya çıkan yeni dünya düzenine göre Uluslararası Kadın Hareketi ile TKB hattını ele alan “Bir Dönemin Sonu.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dogudan-batiya-oncu-kadin-hareketleri-1818895

Genç bir adamın babasına yazdığı edebi değeri yüksek mektupla açılış yapılıyor; doktora tezi, gazete yazıları, polemikleri, mektuplaşmaları, felsefeye, bilime, dine, politik-ekonomiye, ahlaka, hukuka ve bir bütün olarak çağına dair eleştirel ve aynı zamanda devrimci düşünceleri, Marx’ın bütünlüklü üslubu içinde ortaya konuluyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/marx-seckisi-1818501

Uygarlık tarihindeki büyük ilerlemelerin hemen hepsi kozmopolitliğin arttığı, yani insanların, fikirlerin ve sanat eserlerinin ülkeler arasında serbestçe dolaştığı dönemlerde ortaya çıkmıştır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/avrupalilar-1818499

Program güncel bir futbol programı gibi gözükmesine rağmen özellikle Cem Dizdar’ın futbol dünyasına dair yaptığı değerlendirmeler yeterince soyutlanabildiğinde aslında ülkemizdeki tüm alanlar için ciddi dersler içeriyor. Bu açıdan bakıldığında futbolla pek ilgilenmeyen örneğin felsefecilerin, sosyologların, antropologların da zihinlerini açabilecek pek çok şey var bu programda.

https://www.gazeteduvar.com.tr/cem-dizdar-bir-asabiyetin-sosyolojisi-makale-1515657

Snakes and Ladders: The Great British Social Mobility Myth; Professor Selina Todd in conversation with John McDonnell MP

https://www.history.ox.ac.uk/article/book-launch-snakes-and-ladders-the-great-british-social-mobility-myth-professor-selina-todd#/

Bin dokuzyüz yetmiş iki yılında / Bedrettin, Mansurdun buzlu Munzur’da / Ser verdin sır vermedin hücrelerde / Kuş olup uçmuşsun kızıl göklerde / Halkız biz ölmeyiz teslim olmayız…

https://www.evrensel.net/haber/404984/haluk-tolga-ilhan-ibrahim-kaypakkaya-icin-besteledi-vartinik

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com