Köşelerden Bir Demet (162)-Cavlı Çulfaz

[Kadınlar ayağa kalkıyor: Tâcizcilerin gizlendiği deliklere ışıldaklar tutuluyor. Yanlarında çalışan emekçi kadınlara saldıran şirket sahipleri, gazete patronları, devlet, hükümet ve siyasi parti yöneticileri, feodal ağalar, öğrencisini tâcize yeltenen günümüzün cinci hocaları birer birer açığa çıkıyor.]

“Bir yayınevi editörü ile temas kuruyorsunuz ve bedensel, sözlü saldırıya varabilecek; sizi birtakım haklarınızdan, telifinizden ya da kitabınızın ikinci baskısından mahrum bırakabilecek eylemleriyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Hakkını arayan feminist bilinci biriyseniz bir sürü şeyden mahkûm bırakılabiliyorsunuz. Piyasada erkek iktidar rolüne girerek bunları uygulayan bir sürü adam var” diyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/susma-bitsin-hareketi-kadinlar-dayanismayla-kendilerini-daha-guclu-hissediyor-1798068

Hepimizi tetikledi bu hikayeler. Kadınlar birbirine inanıyor çünkü, hepimiz yaşadık benzerlerini, biliyoruz! Uykularınız kaçsın, çünkü tacizi durdurmak için konuşuyor kadınlar. Konuşuyorlar ki bir başka kadının daha canı yanmasın. Birbirlerini yaralarından sarıyor sarmalıyor kadınlar. Bu yüzden kadınlar gündelik hayatın her eşitsizliği karşısında varlık mücadelesi veriyorlar ve kendiliğinden örgütlenerek güçlenerek birbirlerini iyileştiriyorlar. Uykularınız kaçsın!

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-uykulariniz-kacsin-8070

Yazar Hasan Ali Toptaş’ın tacizlerinin açıklamasının ardından kadınlar farklı meslek gruplarından erkeklerin de yer aldığı “tacizci, mobbingci erkek” listesi hazırlamaya başladı. Sosyal medyada “Bir kadına daha zarar vereme diye şiddetini ifşa ediyorum” ve “Uykuların kaçsın ben ne zaman ifşa edileceğim diye” diyerek #MeToo etiketi ile tacizleri, şiddet faillerini, şiddet faillerini güçlendirenleri teşhir devam ediyor.

https://sendika.org/2020/12/kadinlardan-tacizci-erkeklere-uykularin-kacsin-603412/

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında cezaevlerindeki tutuklulara gönderdiği kutlama kartları nedeniyle fezleke hazırlandı. İzmir Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan kadın tutuklulara gönderdiği kutlama kartının “tutukluları motive” ettiği gerekçesiyle Güzel’e “terör örgütü propagandası” suçlaması yöneltildi.

https://yeniyasamgazetesi.com/hdpli-guzelin-8-mart-kartina-motive-edici-fezlekesi/

 TRT 2, Doğan Hızlan’ın sunduğu “Karalama Defteri” programında Hasan Ali Toptaş’ın konuk edildiği bölümü yayından kaldırdı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/trt-2-hasan-ali-toptasin-konuk-oldugu-programi-yayindan-kaldirdi-1797702

 Halkımız şunu çok iyi bilsin ki hiç kimsenin gücü HDP’yi kapatmaya yetmeyecektir. Bunun altını önemle çizmek istiyorum ve tekrarlamak istiyorum. Hiç kimsenin gücü HDP’yi kapatmaya yetmeyecektir. “

https://yeniyasamgazetesi.com/buldandan-bahceliye-cevap-hdpyi-kapatmaya-gucleri-yetmez/

 “15 Temmuz darbe teşebbüsü, Erdoğan ve iktidarınca biliniyordu.Ve hatta belki de erken doğuma zorlanarak -iyi ki- sakat bırakıldı, darbe…” (*) (26 Ekim 2016, Mizansen kokusu) Bir yıl sonra daha net ifadeyle: “Erken doğuma mecbur bırakılarak “düşük” yaptırılan darbe, sahipsiz.” (*) (31 Mayıs 2017, 15 Temmuz hakikati: O.K. anlaşıldı, tamam) Müderrisoğlu, yukarıda alıntıladığımız cümleleri ile… İktidar’ın darbe hazırlığını bildiği FETÖ’yü 15 Temmuz’da “Erken doğuma zorlayarak düşük yaptırdı” hükmünü doğrulamıyor mu?..

https://www.evrensel.net/yazi/87726/akpli-arslanin-aciklamalari-dahi-15-temmuz-sorularini-raftan-indirtmeye-yeter

 Resmi İran haber ajansı Pars, Ruhullah Zem’in barbarca idam haberini böyle verdi:

https://parstoday.com/tr/news/iran-i157674-devrim_kar%C5%9F%C4%B1t%C4%B1_amad_news_sitesinin_eleba%C5%9F%C4%B1_idam_edildi

 Bu sorunun yanıtını Biden’lar, Merkel’ler değil, Türkiye’de demokrasi savunanlar, demokrasi ittifakı için bayrağı yüksekte tutanlar verecek.

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/demokrasi-hukuk-ozgurluk-bizim-isimiz-merkel-lerin-biden-larin-isi-degil,29019

İktidarın tüm aşı süreçlerini çok saydam yürüterek halkın güvenini kazanması yaşamsal derecede önemlidir. Bu koşulların sağlanması durumunda aşı seçmeden hepimiz aşı olmalıyız.

  • Uzat kolunu Türkiye…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/asi-savaslari-ve-akpnin-asi-sinavi-prof-dr-ahmet-saltik-1798051

Kurumsal bir işleyiş, kişiye sadakati değil kurallara bağlılığı temel alıyor. Mükemmeliyetçilik de kişisel bir takıntı olmanın ötesinde ahlaki bir sorun. Doğal olarak mükemmeliyetçiliğe erişme arayışında ehliyet ve liyakate verilen önem de ahlaki bir zorunluluk.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yuruyus-1796429

Türkiye’nin demokrasi ve özgürlükler açısından şimdiye kadarki kazanımları, bugünkü duruma daha fazla tahammül etmeye müsait değildir.  Bunun bir kanıtı da, son yapılan yerel seçimlerin sonuçlarıyla, çok açık şekilde ortaya çıkmıştır. O konuda da kimse karamsar olmamalıdır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/70-yilda-bugunku-baskinin-ornegini-gormedim-1798023

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

TRT 2, Doğan Hızlan’ın sunduğu “Karalama Defteri” programında Hasan Ali Toptaş’ın konuk edildiği bölümü yayından kaldırdı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/trt-2-hasan-ali-toptasin-konuk-oldugu-programi-yayindan-kaldirdi-1797702

 Kadın ve edebiyat…

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kadin-ve-edebiyat-1796621

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/titiz-bir-dongu-omer-pasa-1796623

Sultan Abdülmecid’in Almanca öğretmeni, Nâzım Hikmet’in büyük dedesi Ömer Lütfü Paşa için Friedrich Engels şöyle yazmıştı: “Muharebenin sonucunu Ömer Paşa’nın bireysel yetenekleri, sabır, dayanıklılık ve uzgörüsü belirleyecektir.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/hayatini-secen-komutan-omer-lutfu-pasa-299998

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com