Köşelerden Bir Demet (146)-Cavlı Çulfaz

Bugün “Dünya Kadına Karşı Şiddetle Mücadele” Günü. Kadınları öldüren o katiller kimlerdir? Akıtılan her kadının kanı bu hayata silinmez lekelerle hep “Katil iktidarlar” yazacak.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/nereden-cikti-bu-erkek-siddeti-alay-komutani-1793564

Hele, daha sonra doğacak erkek kardeşinin pipili fotograflarının, üstü dantelli büfenin baş köşesine oturtulduğunu görünce! Ya da oyun kurulurken ona en edilgen rolün verilmesine; mesela futbolda hep kaleye geçirilmesine bozulmamış mıdır?

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/feyzi-acikalin/kadina-yonelik-siddet-ne-zaman-baslar-nasil-gelisir-1793595

Aslında yok etmek istediğinizi, ötekinde var etmiş olmayacak mısınız? Anonimleşmiş tahakkümün yarattığı kayıplar da cabası…

https://www.haberturk.com/yazarlar/muharrem-sarikaya/2881018-paratonerin-gorev-istifasi

Erdoğan’ın yüzde 50 artı 1’e MHP’siz yaklaşması olanaksız.

https://t24.com.tr/yazarlar/fikret-bila/dar-alanda-siyaset,28822

(Peki ya Erdoğan, yüzde 50 artı 1’i son anda bir manevrayla değiştirmeye kalkışırsa, muhalefetin buna karşı bir hazırlığı var mı?  – C.Ç.- ]

Bülent Arınç’ın istifası ile birlikte “Şahsım” iyice yalnızlaşıyor. Ortağı var, ama kimsesi yok.

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/akla-ziyan-akp-kulisi,28821

O günlerde Çakıcı’nın, Bahçeli’ye yazdığı mektupta iki şeyi çok ayıplamıştım: 1 – “Özeline girerim” diye tehdit savurması ki özel hayatı işin içine karıştırmak hele eski dava arkadaşları arasında yapılıyorsa utanılacak bir harekettir.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/bir-baskadir-memleketimin-hukuku,28820

Bence iki olasılık var: Bir: Devlet Bahçeli birden devre dışı bırakılıvermekten, AKP Reisi’nin AB yönüne dümen kırıvermesinden korkuyor. Erdoğan’ın kibarca “pragmatist” denen hiçbir ilkeye bağ olmayışından, vefa duygusundan pek uzak olmasından korkuyor. İki: …

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/devlet-bahceli-nin-zemberegi-bosaldi,28826

Bu süreç, cumhur ittifakına zarar verebilirdi. Ama tam aksine, iki liderin feraseti sayesinde cumhur ittifakı bu süreçten yara almadan çıktı. Hatta yeniden bir iman tazelenmiş oldu.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/abdulkadir-selvi/arincla-erdoganin-istifa-konusmasi-41671195

 Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın, Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın, Öylesine yıktın ki bütün inançlarımı; Beni bensiz bıraktın; beni sensiz bıraktın.  Bu dizeler ilaç gibi gelecek.

https://www.karar.com/yazarlar/mehmet-ocaktan/var-mi-oyle-beni-kor-kuyularda-birakip-gitmek-1587789

Ahmet İsvan 1973-77 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’ydı. Vedat Dalokay 1973-77 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı.

https://www.birgun.net/haber/sehirler-belediyeler-ve-baskanlari-turkiye-de-belediyeciligin-oykusu-ve-islevleri-324163

Başlangıçta komünizmle mücadele kapsamında onları müttefik gören Almanlardan destek alan ülkücülerin şimdi yasaklanması gündemde. Enver Altaylı, bu yıllarda MHP‘nin Almanya Başmüfettişi olarak görevlendirilmişti. Anayasa Mahkemesi‘nce yurtdışı örgütleri kapatılmasından sonra kurulan Türk Federasyon bu fonksiyonu üstlendi.

https://www.birgun.net/haber/avrupa-da-ulkucu-hareket-engelleniyor-almanya-da-yasaklayabilir-324162

Bozkurt-Lotus olayı, iki geminin çarpışmasından kaynaklanan adi bir deniz olayı değildir. Tam bağımsız Türkiye ile emperyalist Fransa arasında bir davadır. Bu nedenle divandan çıkan karar, tüm dünyada o gün haklı bir yankı bulur. Mahmut Esat’a da Bozkurt soyadını kazandırır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/onurlu-devlet-olmak-prof-dr-saduman-halici-1793556

Canınız sağ olsun! Ama unutmayın “öğretmenler haftasında” önemli olan eğitimdir ve bu futbolu da kapsar! Sizin başınızdaki değerli meslektaşım da öğretmen olarak sadece takıma değil, bize de eğitimi adına sorumluydu! Kaza oldu ve takımı ile ikmale kaldı!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/adnan-dincer/var-sahada-1793586

Bir de “evrimci” ya da “reformcu” alternatiften söz edebiliriz. Parlamentoya girersin. Her an ya da ilk seçimde çoğunluğu kazanacak durumdasın. Seçimi kazandın, kazandın.  Bugün durum şudur: Türkiye’nin batısında devrimci bir alternatifin çıkma ihtimali büyümektedir. Olur mu, olmaz mı, hayal mi, gerçek mi?

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-pkknin-43uncu-yilindaalternatif-meselemiz-7370

Brecht yeniden keşfedilmeli, Shakespeare yeniden yorumlanmalı, Çehov/Balzac/Tolstoy… yeniden yeniden okunmalı.Geçmişin birikimini görmeden “yeni sanat” anlayışını kurmak pek mümkün değil.

https://www.aydinlik.com.tr/seyyit-nezir-sordu-aydinlar-ve-sanatcilar-yanitladi-insanla-temas-eden-orgutluluk-224229#2

https://www.aydinlik.com.tr/seyyit-nezir-sordu-aydinlar-ve-sanatcilar-yanitladi-cin-janus-un-aydinlik-yuzu-223948#1

[1967 yılından bu yana İngiltere’de yoldaşım olan Mehmet Ali Dikerdem, oğlu Aydın Dikerdem ile birlikte bu yaz -temmuz 2020’de- Londra’nın Stoke Newington semtinde hep birlikte yaptığımız ‘diyasporik’ yürüyüşü anlatan metnin basılı biçimini iletti. İngilizce olan metni ilgilenen dostlar aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirler. Türkçe çevirisini ise Nasreddin Hoca misali “bilenler bilmeyenlere anlatsın” demekten başka ne yapabilirim? Sevgili Mehmet Ali’nin nostaljik “diyasporik” sözcüğünü, artık tam uysa da uymasa da, ancak “kopuntu sürgünler” diye çevirebilirim. Baba ve oğul Dikerdem’lere burada gönülden teşekkür ederken, Barış Derneği’nin efsanevi başkanı  Mahmut Dikerdem’i saygıyla anıyorum.  -C.Ç.- ]

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://urundergisi.com/haber.php?newsid=7666

[Öğretmenler Günü dolayısıyla Profesör Hikmet Özdemir, Cumhuriyet Öğretmeni Tevfik Yıldız ile ilgili yirmi yıl öne çıkan yazısını iletti. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.- ]

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/287955

 Yarınki Cumhuriyet gazetesinin kitap ekinde Türk şiiirinin büyük ustası Orhan Veli yer alıyor. Ataol Behramoğlu, Orhan Veli’nin ölümünün 70’inci yılındaki yazısında şöyle diyor: “Orhan Veli’nin şiirlerinde şairin yaşamının her döneminde “yaşama sevinci”, “özgürlük” temaları ön sıradadır. Bu sevinci gölgeleyen, savaş, yoksulluk, adaletsizlik temaları da onlara eşlik etmektedir.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yarin-gunlerden-cumhuriyet-ve-cumhuriyet-kitap-1793551

ENTERNASYONAL KÖŞELERDEN BİR DEMET

Ya hainlere ve onlarin efendilerine karşı çıkalım ya da çocuklarımızın kıyımını izleyelim!

Afganistan Dayanışma Partisi’nin (SPA) Kabil Üniversitesi’ndeki ölümcül saldırıyla ilgili açıklaması.

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

Buzkıran gemisi olarak Büyük Özgürlük Yürüyüşü İktidarın beynini besleyen otobanvari ve hortum gibi şah damarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com