Köşelerden Bir Demet (124)-Cavlı Çulfaz

Sıradan insanın bilinçlenmesini arzularken yöneticilerdeki gayri ciddi, sorumsuz davranışları görmek, her depremde tekrarına tanık olmak tahammül gücümüzü hepten kırıyor. İzmir depreminin ikinci gününde cumhurbaşkanı, muhalefet liderleri, bakanlar ve onca politikacının bilfiil orada bulunması faydasızdı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/depremde-kacinilmasi-gereken-ilk-sey-makale-1503374

Meydanlarda depremin konuşulduğunu gördünüz mü? Birbirlerine laf atmaktan, bazen de hiç olmayan söz ve davranışlardan başka ne yapılıyor? Halk neden pankartlarla ‘can güvenliğimizi sağlayın’ demiyor? Elindeki gücü kullanmıyorsun. Mesela niye deprem can güvenliği noktasında bir plan program yapmayan partiden uzak durmuyorsun?

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/prof-dr-naci-gorur-insanlar-demokratik-sekilde-guvenlik-talep-etmeli-1788036

“Höst efendi, höst” derler adama. İnançlarımızın üzerinde tepinmeye çalıştığın için “höst” derler. Durduk yere Müslümanlara, Müslümanların inançlarına hakaret ettiğin için “höst” derler.

https://www.yenisafak.com/yazarlar/ismailkilicarslan/allahtandir-o-allahtan-olmasa-duramazsin-2056686

Mesele sadece seçim iş birliği değildir. Asıl önemli olan medenice diyalog kurabilmek, sorunları konuşabilmek ve demokrasi için yan yana durabilmektir. Zaten bunlar bugünden hayata geçirilebilirse seçim iş birlikleri, meselenin en kolay kısmı haline gelir.

https://yeniyasamgazetesi2.com/demirtassuc-isleyenleri-sanik-sandalyesine-oturtacagiz/

1980 öncesinde konferans vermek üzere bir Kürt iline gidiyordum. Otobüste yanımda bir genç oturuyordu. Konuşmaya başladık. Bir köyde öğretmenmiş ve bu ikinci yılıymış. Nasıl oluyor? Sınıfa giriyorsun ve senin dilini bilmeyenlere okuma-yazma öğretiyorsun, zor olmuyor mu, dediğimde, ‘ilk derse girdiğimde sınıfta 13 öğrenci vardı sadece bir kız biraz Türkçe biliyordu ve bana ‘bak öğretmen biz 13 sen bir, gel sen de bizim dilimizi konuş’ demiş…”

https://yeniyasamgazetesi2.com/kapitalizm-dahilinde-firsat-esitligi-mumkun-degildir/

Yine “Yapıcılığın Gücü”ne dönüyorum: Kitap, Türkan Saylan’ın yapıcı kişiliğinin taşıdığı evrensel değerleri ortaya koyuyor. Zehra İpşiroğlu’nun Almancaya çevirdiği ve eşi Norbert Mecklenburg’un editörlüğünü yaptığı kitabın Almanca olarak yayımlanması önemli.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/dikmen-gurun/yapiciligin-gucu-turkan-saylanla-soylesiler-alman-okuyucularla-bulusuyor-1788006

“İnsanlar hayvanları katlettiği sürece birbirlerini öldürecek” diyen Pisagor’dan bu yana birçok felsefeci bu konuya akıl yordu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/zulal-kalkandelen/kapitalizm-veganizmi-yutabilecek-mi-1787981

Doğrusunu isterseniz ben “Allah’tan ümit kesilmez” diye biliyordum ama demek ki ümidini Azrail’e bağlayanlar da varmış. Azrail, günün birinde gerçekten zalimleri cezalandırmak için ülkemize avdet ederse, elindeki tırpanla önce kimi dürter dersiniz?

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/umidini-azrail-e-baglamis-bir-lider,28564

Politik melankoli, bir anlamda zamanı şimdiye sıkıştırmayanların duygusu olarak karşımıza çıkıyor. Bu da geçmişin deneyimlerini yaşamın bir parçası yaparak, günümüzde hem unutmamayı hem de tarihin direnişlerini ve acılı yanlarını canlı tutmayı sağlıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/melankolinin-politikasi-makale-1503037

‘Yargılanacaksınız’ aslında iktidarın el değiştirmesine göndermede bulunuyor. Halbuki özgürleştirici sosyal dönüşüm bir vade içermez, o ‘şu anda ve burada’dır.” Akbaş, her durumda, her koşulda hukuksuzluğun hukuksuzluk olduğunu yüksek sesle söylemenin lüzumundan söz ediyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/hukuk-bittikten-sonra-hukuk-makale-1503357

Denizden geldi, kentleri yıktı. Antik Çağ tarihi, Ege ve Akdeniz’de açık denizde gerçekleşen depremlerin Türkiye kıyılarını ve iç kentleri geçmişte de etkilediğini bize gösteriyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/tarihte-ege-depremleri-denizden-geldi-kentleri-yikti-galeri-1503373

Yazının ilk satırından şu paragrafa dek gözünüzde canlanan insan tipi hep ‘erkek’ idi, öyle değil mi? Çok haklısınız. Bu siyasal duruş, başkaca pek çok melanet gibi erkek dünyasının bir niteliği. Her kesimin kadını ile istihza ve kibirle malul erkeği arasındaki farkı ihmal etmemekte yarar var…

https://www.gazeteduvar.com.tr/bir-siyasi-durus-olarak-istihza-makale-1503341

“AN OASIS OF FREE THOUGHT” IN PRAGUE: PROBLEMS OF PEACE AND SOCIALISM AND THE END OF THE THAW, 1968-1969 – Arbatov described the journal’s offices as an “oasis of free thought” in which he and his colleagues came into contact with foreign communists and their ideas. Through discussing and editing foreign communists’ articles, the editors began to understand foreign communists’ problems on their own terms, and generally learned that CPSU “did not have a monopoly on the truth; that there were other points of view … that could not be ignored.”

https://search.proquest.com/openview/4a954733fff3844cc388183f1e982ce9/1?pq-origsite=gscholar&cbl=18750&diss=y

Umut onun için her şeyde olan pozitif bir anlam içerir. Burada önemli olan umudun her koşulda üretileceği, dahası insanların umudun varlığını tespit etme ve ondan enerjiyi alarak yol yürüme kabiliyetidir.

https://gazetekarinca.com/2020/10/umut-ilkesi-uzerine-i/

FAMOUS PAINTINGS in the World – 100 Great Paintings of All Time

https://www.youtube.com/watch?v=6YSAMo6TmkE

BBC The Mystery of Van Goghs Ear

https://www.youtube.com/watch?v=AgMBRQLhgFE

Antiemperyalist Tükkan – Yaşasın yöresel ürünler, demokrat turşu, protest şalgam, liberal salça, Bolşevik nar ekşisi, Komünist erişte, sosyalist zeytin, oportünist sos, feminist reçel, muhafazakar tarhana, anarşist biber, vandal pekmez, Troçkist turşu suyu, Marksist salamura yaprak

https://twitter.com/bayrambozyel/status/1319993570561036288/photo/1

Attachments area

Preview YouTube video FAMOUS PAINTINGS in the World – 100 Great Paintings of All Time

FAMOUS PAINTINGS in the World – 100 Great Paintings of All Time

Preview YouTube video BBC The Mystery of Van Goghs Ear

BBC The Mystery of Van Goghs Ear

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com