Köşelerden Bir Demet (113)-Cavlı Çulfaz

“80 yıldan fazla bir süre önce ölmüş olan devlet kurucusu halen yaşıyor ve Erdoğan’ın ciddiye alınması gereken son rakibi olarak karşısında duruyor. Şimdiki başkan, tüm çabalarına ve Türkleri ‘ata’larından uzaklaştırmaya yönelik tüm girişimlerine rağmen, muhtemelen bu rakibini alt edemeyecek.”

https://www.birgun.net/haber/alman-tarih-dergisinden-ataturk-ozel-dosyasi-erdogan-rakibini-alt-edemeyecek-320131

Yurdun dört bir köşesinde yükselen çoban ateşlerini buluşturmak çarenin ta kendisidir. Bize “tünelin ucunda görünen” ışık değil, bütün ülkeyi pırıl pırıl aydınlatacak bir ışık gerek. O ışık ancak çoban ateşlerinin buluşmasıyla mümkün…

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/coban-ateslerini-bulusturmak,28445

Bu bir yaşam tarzının nasıl örgütleyeceğiniz meselesi. Toplumsal yaşantıyı, siyasal yaşantıyı hangi kurallar ve kurumlar üzerinden inşa edeceğiniz meselesi.

https://t24.com.tr/haber/prof-ersin-kalaycioglu-secim-kisiler-uzerinden-yapilirsa-bunun-adi-guzellik-yarismasi-olur,910796

İslamofobi“yi, Müslümanlara karşı nefreti önlemenin en etkin yollarından biri de, “İslam adına” işlenen cinayet ve vahşete en gür sesle gene Müslümanların karşı çıkması, lanetlemesidir.

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/bu-suskunlugunuz-ayiptir-utanc-vericidir,28437

Oyun aslında geniş halk kitlelerinin yoksullaşması üzerine kurulmuş, ancak sanki asıl mücadele edilenin “faiz lobisi” olduğu algısını üzerine inşa edilmiş. Bu gayet açık görünüyor.

https://www.birgun.net/haber/erdogan-piyasayi-mi-yendi-yoksa-320211

Bir toplulukta herhangi bir konu konuşulurken, Bekir de söze giriyorsa, mutlaka “Andre ile geçen gün bunu konuşurken” ya da tam tersi, “bak ya, Andre ile bunu hiç konuşmadık” diyerek, mutlaka eşine gönderme yapmayı ihmal etmiyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/bekir-coskun-yasamak-degil-onemli-olan-yureklerde-iz-birakmak,28441

Bir kadının bedeni aslen kimindir sorusuna doğru cevabı vermediğiniz… Ve ahlaki kıstasları mantığınıza göre değil, topluma göre belirlediğiniz bir dünyada… Kadınları erkek şiddetinden asla koruyamazsınız. Erkekleri de o şiddet illetinden çekip çıkaramazsınız.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/sen-bir-kadini-ne-zaman-oldurursun-1775404

 Taksim’in taşına toprağına, ağaçlarına, yüzyılların Sular İdaresi duvarlarına, milyonların yıllar ve yıllarca söylediği özgürlük şarkıları sinmiştir.  ‘Hiçbir şey boşuna yaşanmadı’ demenin zamanıdır ve biz bu deyişi sizden duymak istiyoruz sayın Başkan.

https://yeniyasamgazetesi.com/78liler-girisiminden-imamogluna-taksim-meydani-mektubu/

Çocuklarıma bırakılacak en büyük mirasın evler, arabalar, yazlıklar değil tertemiz bir soyadı bırakmak olduğunu bilerek bu yönde gayret ettim hep.

https://www.birgun.net/haber/baskalari-adina-utanmak-320214

Televizyon dizileri izleyiciyi aptallaştırıyor mu yoksa tersine düşünmeye mi yönlendiriyor?

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/zehra-ipsiroglu-dusundurmuyor-aptallastiriyorlar-1775313

 18 yıl sonrasında “Biz bu işi başaramadık” demezsiniz. Demezsiniz çünkü böyle bir itiraf “Nesiller elimizde heba oldu” demekten başka anlam taşımıyor. Bence bu sözlerin Türkiye adına en dramatik tarafı hala bir çözüm ümidi taşımıyor olmasında. Nesiller bu sisteme emanet ne yazık ki.

https://www.karar.com/yazarlar/ahmet-tasgetiren/bunlarin-tevbesi-olmaz-1587486

 Her şeyin mümkün olduğu rejim… Nilgün Toker, hem Hannah Arendt’in, hem Habermas’ın faşizmi her an her şeyin olabileceği bir rejim olarak tarif ettiğini söyleyerek başlıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/fasizan-rejimlerin-karakteridir-belirsizlik-makale-1502407

Gandhi’nin pasif direnişçilerle beraber kurduğu kırsal yaşam topluluğuna “Tolstoy Çiftliği” adını verdiğini biliyor muydunuz? Bu kitap, kötülüğe karşı direnerek bir hayat sürmenin çarelerini arayan iki bilge insanın bu yolda birbirine nasıl destek olduğunu merak edenler için…

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dusun-ve-yazin-seckileri-1774877

Egzogami (dıştan evlenme): Bireyin üyesi olduğu klanın dışından biriyle evlenmesidir. Bu evlenme biçimiyle farklı toplumlar etkileşim içine girerler. Çeviri yoluyla başka şiirlerle ilişki şairi zenginleştirir. Güzelleştirir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ceviri-sanati-pablo-neruda-evrensel-sarki%C2%B9-ozdemir-incenin-yazisi-1774874

Faust’un yaşadığı dönemde kilise tarafından dinsiz olarak görülüp, aforoz edilmesi nedeniyle, Goethe, Faust izleğinde bir başkaldırıcıyı, bir isyancıyı görür. Goethe’nin, “…hinten, weit in der Türkei…” (…çok uzaklarda, Türkiye’de…) sözü deyimleşerek kalıcılaşır ve…

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/faust-nasil-okunabilir-onur-bilge-kulanin-yazisi-1774872

Polisler şaşırdılar bir an kahve teklifine, babam dalga geçerek güldü, “Korkmayın, rüşvet değildir, evimizde misafir sayılırsınız.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/amp/haber/oldugunu-herkes-biliyor-bir-ben-bilmiyorum-401145

Çünkü rejim yerel düzeyde yöneticilere yönelik eleştirilere büyük ölçüde olanak sağlıyor, bu eleştirilere olumlu tepki veriyor, sosyal medya mecralarında bu alanda canlılığı teşvik ediyor. Böylece, halkın hoşnutsuzlukları merkezi değil, daha hızlı sonuç alabildikleri yerel yönetimler üzerinde yoğunlaşıyor. Merkez sorun çözücü olarak beliriyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/yeni-model-arayislari-ve-cin-1775176

Marx ile Engels, 1848’de Komünist Partisi Bildirgesi’nde “Malların ucuz fiyatları, Çin duvarlarını yerle bir eden ağır toplardır” diyorlardı. Bugün gerçekten de Çin mallarının ucuz fiyatları, dünya kapitalizminin duvarlarında delikler açıyor. (Cumhuriyet, 31 Ağustos 2012)

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cinn-agir-toplari-367556

 Şal yüzün dönmüş / Vurgun vurmuş / Civan ölmüş / Puşta bel bağlama

https://www.facebook.com/munzurun.sesii/videos/ilkay-akkaya-pu%C5%9Fta-bel-ba%C4%9Flama/2399814930294655/

Bilekliklerle kontrol edilen uygulama bedenin hareketlerine göre müzik üretiyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/beden-hareketleriyle-muzik-ureten-uygulama-gelistirildi-1775527

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com