Köşelerden Bir Demet (47)-Cavlı Çulfaz

SOL Parti’nin, “Yıkalım haramilerin saltanatını” sloganıyla gerçekleştirdiği 1’inci Olağan Konferansı’nın sonuç bildirgesinde, “Türkiye, etkisini bütün toplum kesimlerinin hissettiği son derece derin bir ekonomik, sosyal ve siyasal kriz içindedir” denilerek, 12 maddelik yol haritası çizildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/sol-partiden-12-maddelik-yol-haritasi-yikalim-haramilerin-saltanatini-1757153

Erdoğan, adeta Mustafa Kemal Paşa’nın devrimci stratejisini taklit eder gibiydi; ama onu tamamen ters yönde uyguluyordu. Nasıl Atatürk devrimci girişimi “safhalara ayırmış” ve hedefe “kademe kademe” ilerlemişse, Erdoğan ve yakınları da karşı-devrimi safhalara ayırıyor ve her safhada başka bir grubun desteğiyle hedefe ulaşmaya çalışıyordu. Bu geçiş döneminde aydınlatma ve öncülük yapma görevi de tüm sorumluluğuyla devrimci demokratlara düşüyor!

https://www.birgun.net/haber/bir-demokrasi-oykusu-311273

Televizyonları, gazeteleri besleme köşe yazarlarıyla her türlü karalamayı yapacaklar. Bizi bölmek, parçalamak isteyecekler ama hiç kimsenin unutmaması gereken bir şey var: CHP Türkiye Cumhuriyeti’nin kalesidir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ince-tartismalari-surerken-ilk-degerlendirmesini-yapan-kilicdaroglundan-mesaj-bizi-bolmek-isteyecekler-1757079

Yalan sizin pek iyi bildiğiniz gibi yalancının mumudur, “yatsıya kadar” yanar. Tek umudunuz, tek beklentiniz yandaşlarınızın değil, karşınızdakilerin bu masala inanması; “Tamam kaybettik, adam kazandı” demeleri.

https://www.birgun.net/haber/medyanin-ufak-tefek-isleri-311260

Başörtüsü mücadelesini kazandık ama tesettürü kaybettik, demiştim. Başörtüsü yasağını kaldırdık ama şimdi başörtüsünü atmaya başladık…

https://www.yenisafak.com/yazarlar/yusufkaplan/iddialarimizi-ve-gencligi-yitirirsek-gelecegi-de-kaybederiz-2055895

İstanbul’daki Çarşamba bölgesi, geçmişten günümüze, İslami tedrisat ve yaşamın nabzının attığı önemli merkezlerden biridir. Semtin hâkim İslami dokusu, Cumhuriyet döneminde de varlığını koruyarak mekânsal kutuplaşmanın önemli bir tarafı haline gelmiştir. Fatih’in aşağı kısmındaki Fener ve Balat’a hâkim gayrımüslim ve seküler dokuya karşı; İslami kimliğin varlığını istikrarlı biçimde resmetmiştir.

https://www.birgun.net/haber/turkiye-nin-iran-inda-bir-gun-dokunulmayan-cemaatten-dokunulan-semte-311268

“Antenler yalan söylüyorsa/yalan söylüyorsa rotatifler/kitaplar yalan söylüyorsa…” – “Boşuna çekilmedi bunca acılar İstanbul/bekle bizi”

https://www.birgun.net/haber/umut-alfabesi-311278

(1) Teknolojik üstünlüğü Çin’e kaptırmak üzere olduklarını görmeleri ve (2) Xi Jinping’in Devlet Başkanı seçilmesi. Teknolojik üstünlük ABD için en önemli hegemonya aracı sayılır. Bu üstünlüğü kaybetmek ekonomik üstünlüğü ve giderek hegemonyayı da kaybetmek demek.

https://www.birgun.net/haber/cin-abd-nin-yerini-mi-aliyor-4-311264

Zaman zaman muhalefet blokuna yönelik eleştirilerde kantarın topunun kaçtığı ve iktidar blokuna yönelik eleştiri ve mücadelenin önüne geçtiği de oluyor.

https://www.birgun.net/haber/oguzhan-muftuoglu-iktidarin-krizini-ve-muhalefeti-degerlendirdi-fasist-rejim-ulkeyi-felakete-surukluyor-311275

Böylece sadece İslamın bir mezhebi değil, o mezhebin de dar bir yorumu olan siyasal islamcılık Müslümanların tamamına ve topluma dayatılıyor.

https://www.birgun.net/haber/islamci-hareketin-uc-hipotezi-1-311254

[Bu yazıyı İrvem Keskinoğlu yoldaş önerdi – [C.Ç] – Olay Ali Koç-Fenerbahçe olayı değildir, Türk futbolu ve kulüpler yeni, bir dizayn içerisinde “Esir alınmaya” çalışılmaktadır. Ve yukarıda yazdıklarımız ışığında bir kez daha söylemek gerekir ki;  FUTBOL ASLA SADECE FUTBOL DEĞİLDİR.

https://www.siyasetcafe.com/akpnin-futbol-uzerinden-verdigi-sermaye-savasi-3664yy.htm

İzmirliler ve Ödemişliler olarak hemşerisi olmaktan onur duyduğumuz Muzaffer Şerif Başoğlu, doğrusu daha büyük bir sahiplenmeyi hak ediyor. Ülkemizin bilim ve akademik çevreleri de, dünya çapındaki bu büyük sosyal bilimcinin anısına sahip çıkmalı ve yeni kuşaklara tanıtmalıdır.

https://www.gozlemgazetesi.com/HaberDetay/1126723/odemisin-muzaffer-serifi.html

Mehmet Yakut yoldaşa sıcak iletisi için yürekten teşekkür ediyorum. 32 yıl öncesinin tığ gibi delikanlısına buradan selam ve sevgilerimi yolluyorum. [C.Ç.]

Abdullah Öcalan – 8 Mart ve Kadın Devrimi

https://www.youtube.com/watch?v=v9pd9qxMHc0

Aziz Nesin Belgeseli – Akıntıya Karşı

https://www.youtube.com/watch?v=ACxgKpnWIfI

Attachments area

Preview YouTube video Rêber APO – 8 Mart (8’ê Adarê)

Rêber APO – 8 Mart (8’ê Adarê)

Preview YouTube video Aziz Nesin Belgeseli – Akıntıya Karşı

Aziz Nesin Belgeseli – Akıntıya Karşı

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com