Köşelerden Bir Demet (20)- Cavlı Çulfaz

Nuray Sancar – Kendi sadık ve çelik çekirdek kitlesine sığınmaktan ve ancak oradan sıçrama umudunu beslemekten başka çaresi olmayan iktidarın bir vuslat belgesidir Ayasofya.

https://www.evrensel.net/haber/409157/yeni-normale-cumle-kapisi-ayasofya

Levent Gültekin – Her üç gençten birinin işsiz olduğu, 45 milyon insanın yoksulluk sınırının altında yaşadığı, toplumsal barışın ağır yara aldığı, eğitimin, ekonominin can çekiştiği, demokrasinin, adaletin bütünüyle rafa kaldırıldığı, denetimsizlik sonucu her ay 150-200 işçinin can verdiği bir ülkede milletin gündeminin Ayasofya olduğunu düşünmek ve bu saçmalık üzerinden iktidarın peşine takılmak akıl karı değil.

http://www.diken.com.tr/ayasofya-islamcilar-icin-neden-onemli-ve-muhalefetin-vahim-yanilgisi-ne/

Güray Öz – Sanki hiçbir şey değişmemiş gibi dünün köhne mirası, bugünün sakat yaklaşımları ile siyaset yapılamaz artık; o nedenle kaldığımız yer değil, geldiğimiz yer önemlidir. Marksist tarihçi Eric Hobsbawm Kısa 20. Yüzyıl Tarihi adlı eserini şu cümlelerle bitirmişti: “Açıkça görülen bir şey var. İnsanlığın anlaşılabilir bir geleceği olacaksa bu gelecek geçmişin ya da şimdiki zamanın sürdürülmesiyle olamaz. Üçüncü bin yılı bu temelde kurmaya çalışırsak başarısızlığa uğrarız. Ve başarısızlığın bedeli, yani değişmiş bir toplumun alternatifi karanlıktır.”

https://www.birgun.net/haber/korona-gunlerinde-bir-utanc-hikayesi-307962

Ayşenur Arslan – “Adam” Kazanıyor! – Söylemedi demeyin; Ayasofya’daki ilk namazda, Muharrem İnce başta, kimi CHP’lileri Erdoğan’la aynı safta göreceksiniz.

https://www.birgun.net/haber/adam-kazaniyor-307954

Merdan Yanardağ – Özellikle, sol liberallerin ideolojik bir hile yaparak, cumhuriyete yönelik devrimci itiraz ile gerici eleştiriyi eşitlemesinin, solun zihinsel dünyasını kirlettiğini unutmamak gerekiyor. İslamcıların aydınlanma düşmanlığını “demokratik bir tutum” gibi sunan liberal sahtekârlık tuzağından kurtulmak geç kalınmış bir zorunluluk oluyor. Bunun için cumhuriyete yönelik eleştirilerimizi geri çekmek de gerekmiyor.

https://www.birgun.net/haber/ayasofya-kararinin-tarihsel-anlami-307957

Ümit Alan – Bu dijital panoptikonu erken fark eden Çin devletinin yarattığı alternatiflerden de bahsetmiştim. Bu yüzden dünyadaki her devlet gibi Türkiye de sosyal medyadan kolay kolay vazgeçemez. Ancak basit kullanıcılar olarak bizler, bu şeffaflık toplumu üzerine biraz daha düşünsek iyi ederiz.

https://www.birgun.net/haber/iktidarlar-sosyal-medyadan-neden-vazgecemez-307955

Geçmişte “Bu zihniyet değişmez” dediği CHP’ye dönük sert sözleri, Kabataş yalanı ve AKP’ye olan yandaşlığıyla bilinen Elif Çakır, bugünkü köşe yazısında iktidarın koronavirüs sürecinde muhalefetle olan mücadelesini eleştirdi

https://www.birgun.net/haber/eski-yandas-gecmiste-fasizan-dedigi-chp-ye-bugun-sahip-cikti-297691

V.I.Lenin – “Left-Wing” Communism: an Infantile Disorder – Victory cannot be won with a vanguard alone. To throw only the vanguard into the decisive battle, before the entire class, the broad masses, have taken up a position either of direct support for the vanguard, or at least of sympathetic neutrality towards it and of precluded support for the enemy, would be, not merely foolish but criminal. https://www.marxists.org/archive/lenin/works/1920/lwc/ch10.htm

Aziz Nesin’den Hazret-i Dangalak / Genco Erkal

https://www.youtube.com/watch?v=wOYSaBuTYxc

Yaşar Kemal Röportajı | Tamamı | 1997 | 32. Gün Arşivi

https://www.youtube.com/watch?v=3YLCG0VJXIM

Attachments area

Preview YouTube video Aziz Nesin’den Hazret-i Dangalak / Genco Erkal

Aziz Nesin’den Hazret-i Dangalak / Genco Erkal

Preview YouTube video Yaşar Kemal Röportajı | Tamamı | 1997 | 32. Gün Arşivi

Yaşar Kemal Röportajı | Tamamı | 1997 | 32. Gün Arşivi

 

About admin

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (1)- Admin

Engels’in Bilinmeyen beş özelliği Sanata karşı derin bir ilgisi vardı Engels gençliğinde bir dansçıydı, şarkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com