Köşelerden bir demet(19)-Cavlı Çulfaz

Felsefe İnanmak İçin Değil Düşünmek İçindir – Prof. Dr. Afşar TİMUÇİN

Genç insanlar garip ve anlaşılmaz bir dille konuşan bu gezici şarlatanları bir şey sandılar. Onların bulanık karmaşık karanlık ve hiçbir gerçeği karşılamayan metinlerini anlamaya çalıştılar. Bu garip sözde filozoflar bazen üniversitelerin bile gözdesi olmayı başardılar.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/felsefe-inanmak-icin-degil-dusunmek-icindir-prof-dr-afsar-timucin-1750824

Nazım Hikmet.com Moskova Anma Etkinlikleri 2018

https://www.youtube.com/watch?v=MW2jwM7djYg&feature=emb_rel_end

Aydın Çubukçu – Herhangi bir nesne, sırrını ancak erbabının bileceğine inandırıldığımız, bizim aklımızın onu bilmeye yetmeyeceğine ikna olduğumuz zaman fetiş haline gelir. Bugün Ayasofya’nın başına gelen budur. Fatih şarap içerdi ve herkesin bildiği gibi küffarden ressam getirip portresini yaptırmıştı. Dini kasideler değil, aşk şiirleri yazıyordu. Çocuklarının anası Hıristiyan’dı ve dinini değiştirmesini asla dayatmamıştı.

https://www.evrensel.net/haber/409173/ayasofyanin-fetis-karakteri

Mehmet Ali Güller – Amerikan devletinde çözülme işaretleri – Ancak şimdilerde farklı bir durum yaşanıyor: Diplomatlar da kendi içinde bölünmüş durumda, askerler de… Hatta istihbarat örgütleri de…ABD hegemonyası zayıfladıkça, emperyalist devlet içeride de dışarıda da çözülme işaretleri vermektedir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/amerikan-devletinde-cozulme-isaretleri-1750828

Tarık Şengül – Durkheim, Adam Smith, baro başkanları!

Bu tür sorunların aşılabilmesi, devletle bireyler arasındaki ikincil kurumlar alanın güçlendirilmesine bağlıdır. Ancak Durkheim, geçmişe öykünmez; yeni dönemin yeni kurumlar doğurması gerektiğine inanır.Devletle birey arasında “ikincil kurumların” varlığı, toplumun ve devletin sağlığı açısından son derece yaşamsal.

https://www.birgun.net/haber/durkheim-adam-smith-baro-baskanlari-307887

Soner Yalçın – ABD ve Türk Hava Kuvvetleri

https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/soner-yalcin/alcalmadan-yukselenler-5922056/

Şükran Soner – 12 Mart’ın Nadir Nadi’li Cumhuriyet’e operasyonu – Hızla Cumhuriyet gazetesini doğrudan hedef alan İlhan Selçuk ile Kurtböke’nin tutuklanmaları, 10 günlük gazete kapatma yürürlüğe girer.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/12-martin-nadir-nadili-cumhuriyete-operasyonu-1750816

Mehmet Yakup Yılmaz – Bir kadınla düzgün gibi bir ilişki yaşayamayan bir erkek hiçbir zaman olgunlaşamaz.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/hadi-gir-ruhuma-sar-beni,27338

CIA Research Paper – France: Defection of the Leftist Intellectuals – Regis Debray’s book on Teachers, Writers and Celebrities: The Intellectuals of Modern France is one long diatribe against the renegade leftist intellectuals and their sometimes allies on the right.

https://www.cia.gov/library/readingroom/docs/CIA-RDP86S00588R000300380001-5.PDF

The CIA and the Intellectuals – The Congress for Cultural Freedom and its counterpart American Committee for Cultural Freedom served, Whitney usefully explains, as a master PR campaign, mainly European and class air flights, four star restaurants and five star hotels were the least of the benefits. Any writer, almost any writer, wants to attend a Manhattan cocktail party with trade publishers rushing to offer generous advances, and probable reviewers in the New York Times and other prestige venues meandering about, waiting for the handouts on the hot authors. Chicago’s Nelson Algren, a holdout who dubbed iconic critic Lionel Trilling  “Lionel Thrillingly,” was naturally viewed as a sorehead, as were others who demurred. Opponents of the Cold War, pro-Russian or not, were excluded on principle and likely to be attacked on principle–and in personal terms.

https://www.counterpunch.org/2017/03/24/the-cia-and-the-intellectualsagain/

Sartre’a karşı Foucault: Fransa’da radikal solun CIA destekli tasfiyesi – Merkezi Paris’te bulunan ve kültürel Soğuk Savaş sırasında CIA’in paravan örgüt olarak kullandığı sonradan ortaya çıkan Kültürel Özgürlük Kongresi (CCF), inanılmaz geniş bir yelpazede sanatsal ve düşünsel etkinliklerin dünya tarihindeki en önemli hamilerden biriydi. Otuz beş ülkede ofisi vardı, onlarca prestijli dergi yayımladı, kitap endüstrisinde yer aldı, yüksek profilli uluslararası konferanslar ve sergiler düzenledi, performans ve konserler koordine etti, çok çeşitli kültür ödülleri ve ödeneklere –ve tabii Farfield Vakfı gibi paravan kuruluşlara- önemli miktarlarda kaynak sağladı.

https://medyascope.tv/2019/08/14/sartrea-karsi-foucault-fransada-radikal-solun-cia-destekli-tasfiyesi-yeni/

Nail Vahdeti Çakırhan – Bir Ömürden Kesitler – (Cumhuriyet gazetesi, 20-25 Mayıs 1992)

https://core.ac.uk/reader/45611266

16 Haziran 1950’de CHP’nin tasarıya red oyu vermesi beklenirken beklenmedik bir hadise oldu, CHP’nin Trabzon Milletvekili Cemal Reşit Eyüboğlu parti grubu adına söz alıp kürsüye çıktı ve söyledikleri ile herkesi şaşırttı. Eyüboğlu, kısa konuşmasında “ezanın Arapça okunmasına karşı çıkmayacağız” diyor ve CHP’nin ezan konusunda 180 derecelik mükemmel bir dönüş yaptığını söylüyordu: Türk vatanında ibadete çağırmanın da öz dilimizle olmasını bu bakımdan daima tercih ettik. Türkçe ezan-Arapça ezan mevzuu üzerinde bir politika münakaşası açmaya taraftar değiliz.

https://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/2719498-chpye-bir-basiret-onerisi-ayasofyanin-tekrar-ibadete-acilmasini-siz-teklif-edin

Hıncal Uluç – “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimse suçlu sayılamaz” der Türkiye Cumhuriyeti Anayasası. Bu madde kökeni Roma Hukuku’nda olan “Masumiyet Karinesi”ni ifade eder.

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/uluc/2020/07/09/insan-haklarinin-temel-diregi-masumiyet-karinesi

Haşmet Babaoğlu – Büyük korkular yaşam biçimlerini ve toplum düzenlerini hızla anlamsızlaştırırlar; Hans Blumenberg’in deyişiyle “madem öyle toptan yıkılsın bu dünya” diye tarif edilecek “müphem bir öfke“nin ortaya çıkışını kolaylaştırırlar.
Çok tehlikelidir bu. Bunları korkalım diye yazmadım… Yaşanan ve yaşanacakları biraz olsun, derinden anlayalım diye yazdım.

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/babaoglu/2020/07/10/korku

Dilimizi düzeltelim – Mesela “sen yalancısın, sen döneksin, sen hainsin, şerefsizsin, namussuzsun” yerine şöyle cümleler kurabiliriz: “Bu söylediğiniz doğru değil. Bu söylediğiniz, bu yaptığınız şeref ve namus kavramlarıyla bağdaşmaz…”

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/dilimizi-duzeltelim-56196yy.htm

Attachments area

Preview YouTube video Nazım Hikmet.com Anma Etkinlikleri 2018 | Genco Erkal Ödül 02

Nazım Hikmet.com Anma Etkinlikleri 2018 | Genco Erkal Ödül 02

 

About admin

Check Also

Otoriter rejim Sarsıldı Ama Yıkılmadı- M. Taş

Politik Hegemonya ve Erken seçim Türkiye’deki son belediye seçimleri, İslamcı milliyetçi Cumhur İttifakı rejimine karşı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com