DÜNYA NÜFUSUNUN % 3.5’İ HAREKETE GEÇERSE

DÜNYA NÜFUSUNUN % 3.5’İ HAREKETE GEÇERSE

İklimsel felaket şu an insanları etkiliyor. Zengin kapitalist ülkelerde yönetime gelen ırkçı otoriter hükümetler kaosun üstünü örtüyor. Felaket ortada; Idai kasırgası Mozambik, Zimbabve ve Malavi’ye zararı çok büyük. Suriye, Libya ve Yemen’de iklim kaosunun iç savaşa katkısı oldu.  Mahsulün bozulmasının, kuraklığın ve su ürünlerinin çöküşünün yol açtığı Guatemala, Honduras ve El Salvador’da insanlar evlerini terk ediyor, umutsuzluğa sürükleniyor.

Çevre bilimcilerinin yazdıklarına göre mercan resifler ve kıral kelebekler gibi dünyanın harika canlılarının bazılarını kurtarmak için neredeyse çok geç. Ayrıca dünyanın en savunmasız yoksul insanların çoğunun evlerini kaybetmesini önlemek her geçen gün zorlaşıyor. Ancak, küresel ısınmanın ve kaynak tüketiminin her artışına karşı anti-kapitalist radikal dönüşümlerle emekçi halkı koruyan yeşil ekonomik politikalarla cevap verilirse daha büyük kayıpları önlemek mümkündür.

 Eylemsizliğimiz, öncelikle zengin dünya tüketiminin yol açtığı korkunç koşulları kabul ettiğimiz anlamına geliyor. Sessizlik, umutsuzluk yanlıştır, günahtır. İşsizliği, ekonomik krizi iklim felaketiyle birleştiremezsek, Sol ilerici iktidarları işbaşına getiremesek sadece “onları”, zenginleri, değil hepimizi ufukta büyük felaketler bekliyor.

Bugün, gençler enternasyonal bir isyanı başlattı, yeryüzünde yaşamı savunanlar sokaklarda. Cesur, yıkıcı, şiddet içermeyen eylem yoluyla, çevresel çıkmazımızı politik gündeme taşıyorlar. Bu kitlesel eylemliliğin başarısı bize bağlı. Mazeretlerin zamanı bitti. Kapitalizmin kar amacıyla yarattığı bu yaşamı inkar eden sistemimizi devirme mücadelesi başladı.

Kimse bizi kurtarmaya gelmeyecek. Dünya nüfusunun % 3.5’u harekete geçerse, siyasi bir yanıtı zorlamak için toplu sivil itaatsizlik gerçekleştirebilirlerse iklim kaosunu çözmeye yeterlidir. Daha fazla beklemeden haydi alanlara! İklim değişikliğine karşı, demokrasi için, sosyalizm ve komünizm için, çocuklarımız ve geleceğimiz için mücadele tek yoldur.

About Mehmet Tas

Check Also

Karbonsuzlaştırmanın Ötesinde: Yeni Zamanlar İçin Yeni Endüstriler-Çeviri-Admi

Tartışmaları “endüstriye evet” veya “endüstriye hayır” üzerinden sürdürmek, hedefi şaşırmaktır. Bu olmasaydı, bugün yaklaşık 8 …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com