DEMOKRASİYE DÖNÜŞ SÜRECİ YAPISAL KRİZE ÇÖZÜM GETİREBİLİR

DEMOKRASİYE DÖNÜŞ SÜRECİ YAPISAL KRİZE ÇÖZÜM GETİREBİLİR 
23 Haziran seçim sonuçları Türkiye’nin iç politikasını nasıl etkileyeceğine ilişkin iktidar ve muhalefette farklı görüşlerin oluşmasına neden oldu. Otoriter rejim yanlıları tek adam yönetimininin devamını, çalışmayan yanlarını reformlarla düzeltmeyi, tarafsız başkanlığı önerirken muhalefet geliştirdiği demokrasiye dönüş; güçlendirilmiş parlamento, yarı başkanlık ve güçler ayrılığıyla denetlenen demokratik başkanlık yer alıyor. Muhalefette ayrı bir demokrasi bloku geliştirmeye çalışan HDP demokrasi ve anayasa inisiyatifiyle kamsamlı bir alternatif inşa etmeğe çalışıyor.
Seçim sonuçları partiler içinde de tartışmaları alevlendirdiği anlaşılıyor. CHP’de İmamoğlu havasının daha da kuvvetli eserek bazı değişimleri zorlayacağı, partiyi geleneksel rotasından uzaklaştıracağı, HDP’de Kürt sorunun çözümüne ilişkin yeni görüşlerin alan bulacağı, AKP’de kopmaların olacağı, Gül, Babacan ve Davutoğlu’nun kuracağı partilerin merkezi parlamenter sisteme kaydıracağı tahmin ediliyor. 
Yorumcular hükümet modelleri üstüne kafa yorarken merkezde ya AKP-CHP’den oluşan bir koalisyon ya da CHP-İP ve kurulacak Gül Babacan partilerinin ortak hükümetine şans tanıyor. Tarafsız başkanlık veya güçlendirilmiş parlamenter başkanlık gibi alternatifler arka planda egemen sınıfın meşruiyet koşullarında krizden çıkış senaryolarının bazıları. 
Rajimin tartışma merkezinde olması doğaldır çünkü iktidar bloku krizi aşmanın yollarını arıyor. Kriz yapısaldır, ekonomiyi, siyaseti ve devleti kapsıyor. Çalışmayan bürokratik oligarşi, paralize olmuş palemento ve derin ekonomik krizin nedeni kendini dünyanın merkezi gören tek adam yönetimidir. Ne tarafsız Cumhurbaşkanlığı ne de rejimin reformu bu otoriter yönetimi efektif hale getiremez. 
Tek adam yönetimindeki reformlar demokrasiye gidişin yollarını açmıyor. Diktatörlük demokratikleşemez, sistem içi değişilik otoriter rejimi kökleştirir. 
Ülkeyi yapısal krizden kurtaracak projeler sistem dışında aranmalıdır. Partilerin seçmen blokları, politik denge hesapları dışında Otoriter rejimden demokrasiye gidişin ilkeleri belirlenerek halka demokrasiye dönüşün umudu aşılanmalı. Otoriter rejime alternatif geliştiren tek parti HDP’dir. Demokrasi ve yeni anayasa stratejisi var olan alternatiflerin arasında en gerçekçi olanıdır, ancak. ….. devamı var….

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com