TARİH DEMİRTAŞ’I BERAAT ETTİRECEKTİR- admin

Tarih Beni Beraat Ettirecektir-Fidel Castro

Tarih Demirtaş’ı Beraat ettirecektir 

Onurlu Yaşam Davası -Demirtaş’ın Savunması, KİTAP

Demirtaş’ın mahkemelerde yaptığı savunmaların tamamını içeren kitabı elime alıp birkaç sayfa okuduktan sonra Fidel Castro’nun o ünlü “Tarih Beni Beraat Affedecektir” savunması aklıma geldi. Fidel’i tarih çoktan affetti ve inanıyor ki Demirtaş’ı da tarih beraat ettirecektir. Ama Erdoğan’ın yalaka medyası ve kukla yargısı tarihin çöplüğünde yerleri alacaklar.

İnsanlık Fidel Castro’yu ilk siyasi-askeri eylemi olan ve başarısızlıkla sonuçlanan Moncado Kışlası Baskını’nın ardından çıkarıldığı mahkemede yaptığı ve bu sözlerle bitirdiği savunmasıyla tanımıştı. Tarih Castro’yu Beraat ettirdi. Amerika’nın burnunun dibindeki bir ülkede ABD emperyalizmi tarafından desteklenen -başında Batista’nın bulunduğu- faşist diktatörlüğü deviren ve toprak reformlarıyla da tamamlanan bir antiemperyalist devrimin başında onlarca yıl Küba’yı yönetmeyi başardığına göre, beraat ettirmiş demektir.

Ancak Demirtaş, Fidel gibi ne bir silahlı ayaklanma örgütledi ne de kimsenin kılına dokundu buna rağmen tam 40 yıl ceza yedi. Kendi partisi içinden bazı kişiler dahil, sağdan ve soldan ona karşı acımasız bir kampanya yürütüldü. Demirtaş’ın Kobani ayaklanmaları sürecinde çatışmaları durdurmak amacıyla yaptığı barışçı uğraşlarının tamamı havuz medya tarafından çarptırıldı. Kurulan göstermelik mahkemeler gerçek belgeleri değil algıları, yalanı, iftiraları kanıt olarak kullanarak onu mahkum etti.

Savunmasında “Bilinmelidir ki, bu dava ve yargılama adı altında yürütülen bu faaliyetlere karşı bizim eylemimiz, sözümüz ve savunmamız sadece günümüze yapılmış bir çağrı değil, esasında geleceğe yazılmış bir mektuptur.” Gerçekten de yaptığı savunmalarla iktidarın ve yargının kararttığı gerçekler birer birer gün ışığına çıkarıyor. Savunmasını içerek ve piyasaya yeni çıkan kitap tarihi bir belge niteliğinde, herkesin okumasını öneririm
Kitabın arka kapağında şu sözler yer alıyor;“Kürt halkı mazlumdur, Türk halkı mazlumdur. Onları sömürenlerdir katil olanlar. Topraklarını işgal edenlerdir. Kültürüne, diline el koyanlardır katil olanlar, biz değiliz. Biz sadece halkımızın onurunu savunduk, haysiyetini savunduk, karnını doyurma hakkını savunduk, şu yeryüzünde özgürce yaşama hakkını savunduk, kendi topraklarında insan gibi yaşama hakkını savunduk.
Kürt ve Kürdistan gerçeğini inkar, insanı inkardır. Herhangi bir insanın dilini, vatanını inkar, insanı inkardır, insanın onuruna saldırıdır. Kürt halkının kendine ait Kürt milleti olarak bir tarihi vardır, bunu inkar insanın onurunu inkardır. Bunu kabul ettiğimiz zaman biz kendimizi onursuz gibi hissederiz. Birbirimizin yüzüne bakamayız Kürtler olarak. Sizin de yüzünüze bakamam.

Bu dava vesilesiyle bizi köleleştirmek isteyenlere biz, “Hayır, biz özgür insanlarız.” diyoruz.

Ve biz de diyoruz ki tarih her zaman özgür insanları beraat ettirmiştir. Demirtaş’a verilen ceza ne olursa olsun o her zaman demokrasi ve barış güçlerinin gönlünde bir özgürlük savaşçısı olarak kalacaktır.

About Mehmet Tas

Check Also

UKRAYNA-RUSYA BARIŞ MEKTUBU-çeviri

Şili Devlet Başkanı Sayın Gabriel Boric Font’a hitaben yazılmış mektup Sayın Gabriel Boric Font, Şili …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com