Köşelerden Bir Demet (238)-Cavlı Çulfaz

27 yıllık uzman doktor hayatımda sırf Kürt meselesinde barışı önerdiğim, çatışma dışında barış çözümünün olması gerektiğini söylediğim için ihraç edildim ve her türlü haksız muameleye uğradım.  İş bulamadım çünkü kimse iş vermedi. Kocaeli’den Batman’a giderek çalışmak zorunda kaldım. Ne insan hakları konusunda ne Kürt meselisindeki görüşlerimden bir milim geri adım atmadım. Sonunda bu millet bize Kocaeli’den milletvekilliğini tevdi etti. Bu benim için büyük onurdu, milletvekilliğinin hakkını vermeye çalıştık. Bizi uzman doktorluktan ihraç edip soykırım muamelelerine uğrattıktan sonra bu millet bizi milletin meclisine yolladı. Çok onurlu bir görevle görevlendirdi. Şu anda da devlet ve iktidarın kararıyla anayasayı çiğneyen yargı kararıyla bunun manivelası olmuş Meclis Başkanlığı kararıyla milletvekilliğim düşürüldü. Tekrar hakkı hukuku söylediğimiz için elimizden ehliyetlerimiz,  milletin verdiği irade alınmaya çalışıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/omer-faruk-gergerlioglunun-milletvekilligi-dusuruldu-haber-1516379

Öcalan’ın can güvenliği yalnız Kürt halkı için değil, tüm Türkiye’nin geleceği için hayati önemdedir. Onun canına yönelik her hangi bir teşebbüs Türkiye’yi yangın yerine çevirir. Ve bu yangından zaten “yakılmış” Kürt coğrafyasından da fazla demokrasi bekleyen Türk halkı zarar görür.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-imrali-haberi-yalansacinayet-hazirligidir-11396

Bu iklimde doğal olarak her gazeteci kendi şahsi tasarruflarını kullanarak etik değerlerini kendi ölçüsünde belirler. Çalıştığı kurumun kiminle nasıl ilişkilere gireceğine müdahale edemez. Ama kendisinin hangi ticari kurumlarla ya da belediyelerle hatta siyasi partilerle, küçük ya da büyük, maddi anlaşmalar yapacağına ya da asla yapmayacağına kendisi karar verebilir. O yüzden; 80 sonrası yeniden şekillenen basının heveslerine, niyetlerine ve ilişkilerine öncelikle çalışanlarının hiç itiraz etmediği bu ülkede; bir gazetecinin ya da köşe yazarının herhangi bir ticari ilişki içinde olmasının zerre kadar haber değeri yoktur. Sadece gazetecilerin değil, televizyonda izledikleri deprem haberlerinin arasına araba reklamı girmesini çay demlemek için fırsat olarak kollayan bir halkın genel şuursuzluğunda da neyin haber değeri taşıdığını neyin taşımadığını düşünecek erdem bazlı bir ahlak yoktur.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/manseti-gunahsiz-olan-atsin-1821140

Edebiyatla Ahmaklaştırma, Felsefeyle Çökertme – Felsefe, kelimeler üzerinde sınıf mücadelesidir. Artık sosyal veya mesleki hak ve emek ekseninde örgütlenen “demokratik kitle örgütleri” yoktur, yerine mikrokimlikler eksenli “sivil toplum kuruluşları” vardır.Artık karşı çıkılan şey “kapitalizm” ya da “sermaye” değil, ilgili ilgisiz her yerde rahatça kullanılan “patriyarka”dır. Artık bireyleri “sermaye” değil “heteronormativite” ezmektedir. Uzun süreçte muhalefetin dili dönüşmüş, dönüştürülmüştür. Bu ülkede ahmaklaşma, kitlelerin en büyük “özgürlüğü”dür.” “Yeni Orta Çağ”da topluma enjekte edilen edebiyat ve felsefe akıl değil, akılsızlık üretmektedir. Sanat, edebiyat ve felsefe, tarihin hiçbir döneminde bu kadar ideolojik olmamış ve bugünkü kadar silah olarak kullanılmamıştır. “Yeni Orta Çağ”da edebiyat ve felsefe namluya sürülmüştür ve namlular topluma çevrilmiştir. Parçalı bilinç, bütünü kavrayamaz.

https://www.youtube.com/watch?v=z3XwsTPB9RY

https://www.youtube.com/watch?v=UGWy6gKnubs

https://www.youtube.com/watch?v=m2pzoMkSBYg

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

 Halit Çelenk ile DİSK Davası

https://www.hukukpolitik.com.tr/2019/04/08/halit-celenk-ile-birgun-15-16-haziran-olaylari-disk-davasi-commer-davasi/

Dinleyin, size bir şey söylüyorum. Şu güneşin altında söylenmedik söz kalmadı derler ya, aslında söz tükenmez. Hayat vurduğu kırdığı, zulmü sevinciyle, savaşı barışıyla her gün kendini yeniliyor. Biz de sorumlusu olduğumuz hayatın ve doğanın kahramanları ya da kurbanları olarak yazıp çiziyoruz. Bu nedenle söz bitmez. Sözü en iyi süzmenin, aklı duygunun süzgeciyle daha can yakan ya da cana dokunan hale getirmenin yolu şiirdir. Zirvesi ise sözü de gereksiz kılan müziktir.

https://ilerihaber.org/icerik/vitrin-yeni-cikanlar-124025.html

Alper Akçam – Edebiyat üzerine…

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Attachments area

Preview YouTube video Edebiyatla Direnmek, TAYLAN KARA

Edebiyatla Direnmek, TAYLAN KARA

Preview YouTube video Taylan Kara, Bir ahmaklaştırma düzeneği olarak edebiyat ve felsefe, TARTIŞMALAR

Taylan Kara, Bir ahmaklaştırma düzeneği olarak edebiyat ve felsefe, TARTIŞMALAR

Preview YouTube video Yakın Tarihte Aklın İmhası 2: Ahmaklaştırma Mekanizmaları

Yakın Tarihte Aklın İmhası 2: Ahmaklaştırma Mekanizmaları

Preview YouTube video Halit Çelenk ile Bir Gün / Disk Davası

Halit Çelenk ile Bir Gün / Disk Davası

About Mehmet Tas

Check Also

Köşelerden Bir Demet (256)-Cavlı Çulfaz

Selahattin Demirtaş: “Neyse ki, halkın parasını çalmaktan dolayı hapiste değilim. Adaletsizlik ne kadar derin olursa olsun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com