Köşelerden Bir Demet (226)- Cavlı Çulfaz

Bu Kürt aydınları bir çıkmazın içindeler. Bir yandan devlet, diğer yandan PKK sıkıştırıyor onları. İki ateş arasında kalmış durumdalar. Bir yanda PKK ve terörü var. Öbür yanda devletin askerî gücü… PKK de devlet de demokratik bir Kürt hareketine geçit vermek istemiyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/pkk-tek-basina-silah-biraksa-kurt-halkinin-mucadelesine-hizmet-eder-cunku-karsi-tarafin-elindeki-silahi-dusurur,30075

Gelgelelim liyakat aslında göründüğü kadar masum bir kavram değil. Artık feodal, aristokratik mirastan söz edilemiyorsa da, özellikle eğitim başarısında ailenin gelir durumu, önceki kuşağın eğitim düzeyi yani kalıtsal etmenler büyük rol oynuyor. Kamusal eğitim sistemleri hemen hemen tüm dünyada piyasa mantığına yenik düşerken liyakatin sınıfsal karakteri giderek belirginleşiyor.

https://www.birgun.net/haber/bu-ulkenin-umudu-nerede-335976

 Uzun bakanlığı döneminde özellikle iki büyük atılımın mimarı oluşu, etkisinin kuşaklar boyu sürmesine neden oldu: Batı klasiklerinin (içlerinde Doğu’dan eserlerin de olduğu) Türkçeye çevrilmesi ve eşsiz bir atılım olan Köy Enstitüleri.

https://www.gazeteduvar.com.tr/hasan-ali-yucel-kimdi-makale-1514776

 Ankara’nın Perihan Teyze’sini kaybetmişiz…. Her eylemde, direnişte o’nu görebilirdiniz. İşçi öğrenci, kadın.. Mücadelede en öndeydi, daima sokaktaydı, kalbi sokakta atıyordu.  Ankara’nın Perihan Teyzesi, annesi, ablası, yoldaşı…

https://twitter.com/BetlKoca06/status/1366489744079781895/photo/1

https://twitter.com/SYKPgenelmerkez/status/1366504811278045192/photo/1

 “Kazanmak hiçbir zaman iyi bir şey değil, zira zaferin sonuçlarıyla baş etmek çok zor. Kaybetmek acı veriyor belki ama acı çektikçe büyüyorsun” Ülkenin diktatörlükle yönetildiği 1983 yılında şampiyonluk maçına Corinthians takımı “Yensen de Yenilsen de Demokrasiden Vazgeçme” pankartıyla çıkıyordu. Futbolun içinde yaşadığı ülke insanına nasıl temas etmekte olduğunu Socrates şöyle anlatıyordu: “Futbol sayesinde sözlerim çok daha geniş kitlelere ulaşıyordu. Bilgisiz, eğitimsiz insanlara da erişebiliyorduk çünkü futbol dünyası aslında işçi sınıfına aitti. 

https://t24.com.tr/yazarlar/ahmet-talimciler/futbolcu-filozof-efsane-doktor-socrates,30073

“Başbakanlığım sırasında Fukuşima felaketinin henüz gerçekleşmediği bir dönemde Türkiye’ye gittim ve bu tür büyük satış toplantılarına katıldım. Türk yetkililere, eğer Türkiye nükleer enerjiyi getirmeyi düşünüyorsa bu teknolojiyi Japonya’dan almalarını rica ettim. Şu an bundan utanç duyuyorum. Bugün olsa bunu yapmam”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/eski-japonya-basbakanindan-turkiyeye-nukleer-enerji-ihraci-itirafi-utanc-duyuyorum-1817506

 “Sabit reklam panoları insanların dikkatini çekmiyor, önünden geçip gidiyorlar. Bu panolar ise insanlar önüne bakarak yürüdüğü için direk etkileşim sağlıyor. Daha etkili oluyor. Sabit büyük ekranlara göre maliyeti ise daha uygun ve işlevsel. İşin sosyal sorumluluk tarafı da var, taşıyıcılar para kazanıyor”

https://www.milliyet.com.tr/galeri/sosyal-medyaya-yeni-rakip-istanbulda-geziyorlar-6442301/3

 https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

John Milton’un Yitirilen Cennet’i – Percy Bysshe Shelley, lirik dramı Zincirlerinden Kurtulmuş Prometheus’un (Prometheus Unbound) önsözünde, karakteri Prometheus’u oluştururken Milton’ın Şeytan’ından esinlendiğini belirtti. Mary Shelley’nin Frankenstein romanı Yitirilen Cennet’e yoğun değinmeler içerdi. Joseph Haydn’ın Yaratılış (Die Schöpfung) oratoryosunun librettosunda temel kaynaklardan biri Yitirilen Cennet’ti.

https://www.birgun.net/haber/john-milton-un-yitirilen-cennet-i-raflara-cikiyor-336073

“Çivisi çıkmış bir dünyada yaşıyoruz. Gençler bu oyunu oynamayarak düzeni gayrimeşrulaştırıyorlar. Apolitik olarak düzeni gayrimeşrulaştırdıkları için, gençler hepimizden daha politikler… Demokrasi, faşizm gibi kelimelerin yanından geçiyoruz. Sen nasıl böyle birisi olabilirsin? Utanmıyor musun?”

https://www.youtube.com/watch?v=ujfgSmFYuWM

Sabiha Sertel (Selanik 1895 – Baku 1968)

https://az.wikipedia.org/wiki/%C5%9E%C9%99kil:Grave_of_Sabiha_Sertel_in_Baku.jpg

Sabiha Sertel, The Struggle for Modern Turkey –  Justice, Activism and a Revolutionary Female Journalist. Shortly before her death in 1968, Sertel completed her autobiography Roman Gibi (Like a Novel), which was written during her forced exile in the Soviet Union.

https://www.academia.edu/43649628/Y%C4%B1ld%C4%B1z_Sertel_Annem_Sabiha_Sertel_Kimdi_Neler_Yazd%C4%B1

Attachments area

Preview YouTube video Gündüz Vassaf: Çivisi çıkmış bir dünyada yaşıyoruz – DW Türkçe

Gündüz Vassaf: Çivisi çıkmış bir dünyada yaşıyoruz – DW Türkçe

About admin

Check Also

Köşelerden Bir Demet (256)-Cavlı Çulfaz

Selahattin Demirtaş: “Neyse ki, halkın parasını çalmaktan dolayı hapiste değilim. Adaletsizlik ne kadar derin olursa olsun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com