Köşelerden Bir Demet (219)-Cavlı Çulfaz

“Devlet görevlilerinin dahil olduğu İmralı’da yapılan görüşmeler gibi Kandil’e giderek çözüm sürecini yürütmek için çaba harcayan siyasetçilerin tüm faaliyetleri, iktidarın bilgisi ve onayı dahilinde olmuştur. Utanç duyması gereken kan akmasın diye barış görüşmelerini yürütenler değil, karanlık senaryolarla savaş naraları atanlardır.”

https://www.birgun.net/haber/hdp-den-soylu-ya-gara-ya-giden-vekil-yaniti-erdogan-in-gunah-hanesine-yaziyor-334953

– 128 milyar dolar rezerv nereye ve kimlere gitti? – Döviz rezervimiz eksi 47 milyar dolara nasıl geriledi? – Dolar 8 liranın üzerine neden çıktı? Kimler ne kazandı? Millet ne kaybetti? – Berat Albayrak neden istifa etti? – İstifası neden haber dahi yapılmadı?

https://www.birgun.net/haber/chp-den-yeni-berat-albayrak-sorulari-damadi-kimler-susturuyor-334955

İdealsiz, ideolojisiz ortaklıklar, kolektif bir bilinç sağlayamaz. Dahası bir başka engel de şu ki, bugün politika ve onun dili, gerçek hayatın sorunlarından fersah fersah uzakta; kimlik ve kültür siyaseti, politik alanın yegane hakimi… Bu durumun da en çok küresel sermayedarları memnun ettiğini bilmem söylemeye gerek var mı?

https://www.birgun.net/haber/degisim-ihtimali-olursa-umutsuzluk-dagilabilir-334912

“Bir tartışma sırasında, kızdığımız anda gerçek için uğraşmayı bırakır, kendimiz için uğraşmaya başlarız” diyor filozof Goethe. Bu sözün mevcut iktidar için tersten geçerli olduğunu söylemeliyiz. Kızdığı için gerçeklikten kopmuş değil o, gerçeklikten koptuğu için sürekli kızmakta ve hep kendisiyle uğraşmakta…

https://www.evrensel.net/yazi/88200/gar-yuzlesmeye-davettir

“Kuşlar olmadan o simit parçalarının bir anlamı kalmamıştı. O an anladığım şu oldu; kuşların bana muhtaç olduğu kadar ben de onlara muhtaçtım. Kuşlar olmadan o simidin bir anlamı yoktu!”

https://www.birgun.net/haber/gozleri-askla-gulen-dogan-cuceloglu-334927

Nitekim bugün kıymetli olduğu düşünülen çoğu sanat eseri Bach, Kafka, Monet, Poe, Vermeer, Dickens, Steinbeck ve Van Gogh gibi yoksulluk içinde yaşamış sanatçılar tarafından üretilmiştir. Şiir, kapitalizmin tam manasıyla metalaştırmayı beceremediği bir sanat formu. Şiir yazarak Rowling, King, Ümit veya Şafak kadar zengin olan bir şair aklınıza geliyor mu?

https://www.birgun.net/haber/telif-savaslari-sanat-uretiminde-motivasyon-334920

[Mülkiye’den dönem arkadaşım, bir zamanlar ODTÜ’de öğretim üyesi iktisatçı Güntaç Özler, Murat Sevinç’in dünkü yazısını, eğer gözümüzden kaçtıysa, bir kez daha okumamızı salık verdi. Güntaç’ın 1980 öncesi Yürüyüş dergisinde, ayrıca 1981 yılında da Oktay Türel ve Fikret Şenses ile Cumhuriyet gazetesinde YÖK’e karşı yazdığı yazılar aklımda kalmıştır. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] İnsan, cesaret edemeyeceğini yapıp kuramayacağı cümleleri kurana, bir ömür hiçbir beklentisi olmadan ve sahip olabileceği konforu reddederek başkalarının hakkı için mücadeleyi göze alana, saygı duymalı. Değerini bilmeli. Her ne oluyor ve değişiyorsa şu hayatta, arada bir iyiye gidiyorsa bazı şeyler, o cesaret sahipleri sayesinde. Eren Hanım, Şebnem Hoca, Ömer Faruk Bey… Hak savunuculuğuna değer veren bir insan ve yurttaş olarak, sizlere borcumu bilerek yaşıyorum. Hiç olmazsa.

http://www.diken.com.tr/eren-hanim-sebnem-hoca-omer-faruk-bey-ve-endise-uzerine/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

 Türkiye Yazarlar Sendikasının çağrısıyla yayımlanan birdiride 344 yazar, şair, sanatçı ve gazeteci, Boğaziçi öğrencilerine desteklerini ilan etti.

https://www.evrensel.net/haber/426411/344-yazar-sair-sanatci-ve-gazeteciden-bogazici-ogrencilerine-destek

Bitcoin şahlanıp, fiyatı uçarken bundan Tesla ve Bitcoin yatırımcıları büyük kazançlar sağlıyorlar. Kripto paralar henüz vergilendirilmedikleri içinse devletlerin bundan bir kazancı olmuyor. Birilerinin kazandığı bir yerde, birilerinin de kaybetmesi kapitalizmin işleyişinin bir gereği. Yani borsa ya da Bitcoin aracılığıyla birileri çok zengin olurken, toplumun diğer kesimlerinin surumu sabit kalmıyor, onlar kaybediyor, fakirleşiyorlar.

https://yeniyasamgazetesi2.com/kapitalizm-ve-spekulasyon-tesla-elon-musk-ve-bitcoin/

Bobstillik üzerine Orhan Veli, Vâ-Nû, Attila İlhan, Yurt ve Dünya dergisi ile Tan gazetesi… Peyami Safa ve Nâzım Hikmet neden plak doldurdu?

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/uluc/2021/02/21/bir-harika-kitap-ve-bobstiller

https://www.amazon.co.uk/Y%C4%B1l%C4%B1nda-Cumhuriyetin-Pop%C3%BCler-K%C3%BClt%C3%BCr-Haritas%C4%B1/dp/9750848799

“Şimdiye kadarki bütün toplumların tarihi, sınıf savaşımları tarihidir. Özgür insan ile köle, patrisyen ile pleb, bey ile serf, lonca ustası ile kalfa, tek sözcükle, ezen ile ezilen birbirleriyle sürekli karşı-karşıya gelmişler, kesintisiz, kimi zaman üstü örtülü, kimi zaman açık bir savaş, her keresinde ya toplumun tümüyle devrimci bir yeniden kuruluşuyla ya da çatışan sınıfların birlikte mahvolmalarıyla sonuçlanan bir savaş sürdürmüşlerdir.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/komunist-manifesto-173-yil-once-bugun-yayimlandi-1815382

O buluşmada anlaşıldı ki Türkan Şoray imzalı tefrika yayınlamak istiyordu Yeni İstanbul gazetesi ve bunu  yazdıracak yazar arıyordu. Gazetecilerin boy boy fotoğrafını çektiği Türkan Şoray yazar olarak, Buruk Acı’nın ilk söyleşisini veriyordu…

https://www.evrensel.net/yazi/88201/golge-yazar-buruk-aci

Why Jürgen Habermas Disappeared – The German philosopher was one of the 20th century’s most influential public intellectuals. But 21st-century politics has cut him adrift.

https://foreignpolicy.com/2021/02/07/why-jurgen-habermas-disappeared/

TÜSTAV – Mustafa Suphi ve Yoldaşları

https://www.tustav.org/2021/02/

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com