Köşelerden Bir Demet (80)-Cavlı Çulfaz

Bu kez teslim olmamak kararındaydım. İstanbul’da bugün anlatılması ve anlaşılması güç ve acı koşullarda bir ay kadar saklanarak bana ait olmayan bir pasaportla ülke dışına çıkmayı denedim ve ne mutlu ki başarabildim.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ataol-behramoglu/40-yilinda-12-eylulu-ister-istemez-animsarken-1766271

Örneğin, Stalin’in İngiliz Dışişleri Sekreteri Eden ile yaptığı bir görüşmede Türkiye’nin Oniki Ada’yı alması, Suriye ve Bulgaristan sınırının da Türkiye’nin lehine değiştirilmesi gerektiğini söylemesi, Türkiye’de kesin Boğazlarla ilgili bir istek gelecek şeklinde yorumlandı. İnönü üzerinden erken cumhuriyet Türkiyesi ile hesaplaşılmaya çalışılıyor.

https://www.karar.com/dogu-akdenizde-guclu-diplomatik-iliskiler-kurmaliyiz–1585199

Ben gerek kendimde gerek başkalarında, yani genel olarak insanda bu neredeyse doğa yasası gibi katılıkla işleyen kendine buyurma, kendine yasa koyma gücüne saygı duyarım. İnsanlık fikrinin temelidir bu. Her insan, bu güce sahip olduğundan kim ya da neci olursa olsun eşittir, saygıya layıktır, haysiyetlidir.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kitap/2020/09/15/ayhan-gecgin-orhan-kemal-roman-armaganini-imamoglundan-aldi/

Atatürkçülük darbeciler için görüntüyü kurtarmak ve toplumda destek bulmak adına kullanılan bir şaldan ibaretti. Şalın altında ise gerçekte Atatürk’ün anti-emperyalist, laik ve ekonomide devletçi çizgisine hasım bir anlayış vardı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/40-yilinda-12-eylul-12-eylulden-akilda-kalanlar-iskence-zulum-olum-1766301

Girişimcilik terimi 18’inci yüzyıl âyanına anlaşılmaz, 20’inci yüzyıl Osmanlı tarihçilerine ters gelebilirdi. Geçmişi bugünün kavramlarıyla tarif eden her değerlendirme kaçınılmaz olarak anakronizm içerir. Yaycıoğlu âyanı girişimci olarak tanımlayarak bu aktörlerin sürekli riskli siyasi, mali ve askeri etkinliklerle daha fazla güç için birbirleriyle rekabet ettiklerini vurguluyor.

https://www.evrensel.net/yazi/87160/girisimci-olarak-yan

Ahmed Arif.. O dünyaca ünlü Kürt asıllı şairimiz Öncü’de düzeltmendi. Biz yazardık. Onun imzasından sonra gazeteye girerdi. “Dağlarına bahar gelmiş memleketimin” şairinin.. Öyle muhteşemdi Türkçesi..

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/uluc/2020/09/13/ne-guzel-gunlerdi-onlar-oncu-yillari

12 Eylül öncesine duyulan nostalji pek de öyle elimizin tersiyle itmek isteyeceğimiz bir şey olmayabilir. 12 Eylül, onu deneyimleyen kuşaklar açısından büyük bir kayba işaret ediyor. İki kayıp düşüncesi ve hissiyatı arasında farklar var ama.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kitap/2020/09/12/40-yildir-bitmeyen-12-eylul/

Başak Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eşi Selahattin Demirtaş’ı pandemi koşullarında ziyaret etmek zorlaştığı için öğrencilerini mağdur etmemek adına öğretmenlikten istifa ettiğini açıkladı.

https://www.birgun.net/haber/basak-demirtas-ogretmenlikten-istifa-ettigini-acikladi-315773

İlgili bölümde Murat Bardakçı ve Erhan Afyoncu, fikrini açıklamaya çalışan Pelin Batu’nun durmadan sözünü kesiyor, anlatmaya çalıştığı şeyi bilinçlice anlamazdan geliyor, savını yok sayıyor. Bir alt sınıftaki kızın yolunu kesmiş ilkokul zorbası alaycılığıyla sözünü, bilgisini, birikimini hiçleştirmeye çalışıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/09/16/arka-odalarda-degisen-bir-seyler-mi-var/

“Hedefin bir yıl ise pirinç ek, on yılsa ağaç dik, yüzyıl ise insan yetiştir” atasözüne  uygun hareket eden Çin, üreterek, dikerek özellikle de insan yetiştirerek bugünkü başat konumuna ulaştı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/oztin-akguc/ayrisan-cin-ve-turkiye-1766303

Milliyetçilerin en büyük sıkıntılarından biri de entelektüel birikimlerinin zayıf olmasıdır. Milliyetçilik siyasal olarak güçlü, yüzde 20-25’lerde, fakat entelektüel olarak son derece zayıf… Tam tersine Marksist sol entelektüel olarak çok güçlü, siyasal olarak bugün çok zayıf.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/milliyetcilik-nereye-1-vazgecilemez-ama-bicak-sirti-bir-kavram-milliyetcilik-1766292

 Türkiye’nin hem Mavi Vatan politikası izlemesi, hem de müttefiklerini arttırması mümkün müydü?

Değildi. Zaten Mavi Vatan’ı tercih etti. Amirallerin, denizcilerin doktrinine sarıldı. Diğerini, yani dostlarını arttırma stratejisine gitmedi. Militerleştirdi dış politikayı. Diplomasi açığını militarizasyona giderek kapatmaya çalıştı. Artık bu da sınırına ulaştı.

https://serbestiyet.com/haberler/politika/ilhan-uzgel-dogu-akdenizde-turkiye-kendi-kendini-sikistirmis-durumda-41104/

Bu ülkede bir zamanlar, kulağa tuhaf gelse de Marksist Leninist Atatürkçüler vardı. Zamanı geldiğinde kendisiyle şakalaşabilen ve yerini yeni ilerici devrimlere terk edebilen devrim gerçek devrimdir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/anarko-kemalist-1766268

Antroposen’de, kapitalist ekonominin büyümesinden kaynaklanan ekolojik yarılma, şimdi gezegenin biyojeokimyasal döngüleri ile rekabet eden bir ölçekte mevcut.  Bu bağlamda bakıldığında, Marx’ın çok önemli olan “ortak üreticiler topluluğu” fikri basitçe çok uzak ütopist bir düşünce ya da soyut bir ideal olarak görülmemeli, yeryüzü ile sürdürülebilir bir ilişki için ısrarlı talebi temsil eden şimdi ve gelecekteki gerekli insan savunmasının temeli olarak görülmelidir. (

https://gercegingunlugu.blogspot.com/2020/09/john-bellamy-foster-sosyalist-idealin.html

TKP’nin 100. Kuruluş Yıldönümü – Mete Tuncay – Ahmet Kardam – TKP “Atılım Dönemi” https://birikimdergisi.com/dergiler/birikim/1/sayi-377-eylul-2020/10048

About Mehmet Tas

Check Also

Köşelerden Bir Demet (253)-Cavlı Çulfaz

Fikir ve ifade özgürlüğünü sonuna kadar savunurken; haksız hukuksuz, adaletsiz uygulamalara, iktidarın sivil darbesine ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com