Köşelerden Bir Demet (78)- Cavlı Çulfaz

Oysa 12 Eylül Darbesi’nin kırdığı kuşağa, onların ebeveynlerince aktarılan temel duygu “yapabiliriz”di galiba. Sırtını Kurtuluş Savaşı ve cumhuriyete yaslayan, devrimlerle beslenen, köy enstitülerinde biçimlenen “yapabilirsin”, “değiştirebilirsin” inancı.

https://www.birgun.net/haber/12-eylul-ruhkirimi-315465

“Faşizm yerleşmediyse bu, AKP istemediği için değil, toplumun faşizme karşı dinamikleri hâlâ işlediği içindir… İstibdat rejiminin toplumun geneline egemen olmasını engelleyen direnişler ve inatlar var. Sadece Kürtler, kadınlar, LGBTİ+’lar değil, modern yurttaşlığı talep eden cumhuriyetçi kesimler de bu inadın bir parçası.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/09/14/hdpsiz-olmaz-ama-sadece-hdpyle-de-olmaz/

Ve 12 Eylül’ün düğmesine Nisan 1979’da TÜSİAD basmıştır. TÜSİAD’ın Ecevit hükümetini hedef alan dört ilanı, bu hükümetin devrilmesine ve 12 Kasım 1979’da Süleyman Demirel hükümetinin kurulmasına yol açmıştır. Ve Süleyman Demirel’e de iki ay sonra 24 Ocak 1980 Kararları aldırılmıştır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/12-eylul-akpnin-ideolojik-dogum-gunu-1765800

Dr. Canan Kaftancıoğlu, 189. Taksim Toplantıları’nın onur konuğu olarak “Türk Siyasetinde Örgütün Yeri ve Seçim Güvenliği” başlığıyla bir konuşma gerçekleştiriyor.

https://twitter.com/CHP_istanbulil/status/1303756117365764101

Berduş bir adam başa geçmiş, medeniyet dünyasını aleyhimize çevirmek için Anadolu’da akıl almaz cinayetler işliyor. Ey Müslüman kardeşlerimiz, inanmayın siz Bolşevik kafası taşıyan bu serserilere. Bunlar başları ezilesi yılanlardır. Düşmanlar onlardan bin kere daha iyidir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/varsin-bana-berdus-erkek-desinler-1765779

Uzun yıllar Aydınlık hareketi içerisinde yer alan Hikmet Çiçek Vatan Partisi’nden ihraç edildi. Çiçek’le ilgili olarak 7 Eylül tarihinde alınan ve bugün açıklanan ihraç kararında, 28 Eylül 2018 tarihinde alınan MYK kararındaki “Tayyip Erdoğan hükümeti ile aynı gemideyiz” tutumuna uygun hareket etmemesi gerekçe olarak gösterildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/09/13/vatan-partisinde-erdoganla-ayni-gemideyiz-ihraci/

Eski TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan’ın, Kaftancıoğlu’na “Atatürk adını kullanmamak tercihiniz mi?” diye sorması üzerine Kaftancıoğlu’nun da, “Kişilerin isimlerinden söz ederken, belirli alışkanlıklarla bunların özel atıflarla kategorize edilmesine karşıyım. Yıllardır kullandığım gibi bu şekilde ifade etmek, kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum” yanıtını verdiğini aktardı.

https://www.birgun.net/amp/haber/chp-de-ataturk-tartismasi-kaftancioglu-ndan-sozcu-deki-yaziya-sert-tepki-315437

Peki dış politikada iktidarın yanında durmak mı millilik, vatanseverlik, yoksa karşısında durarak ülkenin daha fazla tahrip olmasını engellemek mi?

http://www.diken.com.tr/dis-politikada-erdoganin-yaninda-mi-durmaliyiz/

Dilin kalıplaşmasından, donup kalmasından değil değişip gelişmesinden yanayım. Diller yeni sözcüklerle, yeni deyişlerle gelişir. Jargonlarla hatta argoyla da zenginleşir. Her şeyin çürümekte, gerilemekte, mekanikleşmekte olduğu günümüz ortamında bari dilimize sıkı sıkıya yapışalım.

https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/murat-belge-nin-biraktigi-yerden,28006

Sessiz harflerin seslendirilmesi konusunda bana kendi deneyimlerini aktaran birkaç okur da “Bize okulda /k/yi /ka/ diye öğrettiler” diyor. Yani Levent Bey bu konuda yalnız değil.

https://www.birgun.net/haber/sessiz-harflerin-okunusu-315463

İtidal, şefkat ve zarafet: Aynur Aksüyek / Yazılarımda sıklıkla Türkiye’de buz pateni tarihini sporcu velilerinin yazdığını anlattım. Elveda Aynur Teyze. İtidal, şefkat ve zarafet.

https://www.birgun.net/haber/itidal-sefkat-ve-zarafet-aynur-aksuyek-315469

Hükümetimin kuvvetle ümidvar olduğunu onun namına zatıâlilerine bildirmeme izin veriniz. Yaşasın Şark’ın emperyalizme karşı eriştiği zafer!..  Rusya Şûralar Cumhuriyeti Yetkili Temsilcisi Aralof

https://talatulusoy.com/2020/09/13/13-eylul-1922-izmir-yanarken/

1961 Anayasası ile demokratikleşme ve sosyal hukuk devleti yörüngesine girmeye başlayan Türkiye, 12 Eylül ile tam tersi yönde hareket etmeye başladı.

https://www.birgun.net/haber/12-eylul-40-yildir-suruyor-sermayenin-emrine-amade-bir-darbe-315467

Doğu Berlin’de kurulan Türk Komünist Partisi, memleketi dışarıdan ve içeriden yıkmak için son yıllarda çok şeyler yapmıştır ve hala da yapmaya devam etmektedir. 

https://aynahaber.org/yazarlar/abdullah-kokturk/vehbi-koc-un-mektubu/183/

Bizim devrimci fare yağ topağına tutunarak küpün ağzına gelmiş ve kurtulmuş. Kıssadan hisse: Merak etmeyin, gün gelecek, devran dönecek.

https://www.birgun.net/haber/gunun-manasizligina-ve-ehemmiyetsizligine-dair-bir-yazi-315466

Bir arkadaşımız çıkmış “TKP buharlaştı göğe çıktı ve şimdi yağmur olarak her yere yağıyor” misali bir benzetme ile önce “buharlaşma” ile partinin likide olduğunu ama buna tezat olarak da bugün yağmur olarak yağdığını ve TKP’nin her yerde olduğunu iddia edebiliyor. Toplumun bütün kılcal damarlarında oldukları ifade edilen bu TKP’liler, hangi nitelik ve amaçla buralarda yer alıyorlar.

http://www.tkp-online.org/?q=content/tkp%E2%80%99nin-100-kurulu%C5%9F-y%C4%B1ld%C3%B6n%C3%BCm%C3%BC-%C3%BCzerine-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCnceler

[1961 Mülkiye (Siyasal Bilgiler Fakültesi) girişli sınıf arkadaşım Ümit Pamir alttaki  şu bağlantıyı gönderdi. – C. Ç.- ] The United States has stirred a very wide range of feelings in the rest of the world: love and hatred, fear and hope, envy and contempt, awe and anger. But there is one emotion that has never been directed towards the U.S. until now: pity.” https://www.rollingstone.com/politics/political-commentary/covid-19-end-of-american-era-wade-davis-1038206/

Canan Kaftancıoğlu – Tele1

https://m.facebook.com/chpistanbulilbaskanlik/videos/1181852652183287/

About admin

Check Also

Köşelerden Bir Demet (195)- Cavlı Çulfaz

Evet, kendimi bir güvercinin ruh tedirginliği içinde görebilirim ama biliyorum ki bu ülkede insanlar güvercinlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com