Köşelerden Bir Demet (6)- Cavlı Çulfaz

Veysi Sarısözen – Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, kendisine “derin devletin adamı” imasında bulunan gazeteciye, “ben devletin menfaatini savunan bir örgütün başındayım” deyiverdi.

Elbette her meslekten insan gibi, avukatlar da sağcı, solcu, İslamcı vs. olabilir. Ama eğer beyin yerine kafatasının içinde karnabahar taşımıyorsa, avukatlık mesleğini “devletin menfaatini savunmak” olarak tarif edemez.

http://yeniyasamgazetesi1.com/muvekkili-devlete-satmak/

Ahmet Davutoğlu: Devrimciyim diyebilirim, tabii Maocu olmamak şartıyla

Gençlerin sorularını yanıtlayan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Devrimciyim’ diyebilirim. Kesinlikle statükocu değilim. Tabii Maocu olmamak şartıyla” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/06/27/davutoglu-devrimciyim-diyebilirim-tabii-maocu-olmamak-sartiyla/

Bir genelevde hırpalanıyorum –  ‘’Babamın, Hamdi Dayı’nın, sana tecavüz ettiğini ablam itiraf etti geçen hafta. Sonra da öldü zaten.” Uyuşturucu kullanmadım. Haplanmadım. Genelevde yaşadığım her şeyi ayık kafayla çektim ki geceleri gördüğüm rüyanın bir anlamı olsun. Şu anda dünyanın bütün uyuşturucuları damarımdan verilmiş gibi… başım dönüyor. Kelimeleri unutuyorum. Zaten, bir genelevde hırpalanıyorsanız, kullandığınız kelimeler her gün giderek azalır. “Bugün bayram, Nazan Abla,” diyor. Adımı başkasının ağzından duymayalı yıllar olmuş. “Ben af dilemeye ve bayramını kutlamaya geldim,” diyor. Kapıyı vuruyorlar. Bir genelevde hırpalanıyorsanız, zaman geçmez; zaman ezer.

https://www.birgun.net/haber/bir-genelevde-hirpalaniyorum-85098

 

Ayşenur Aslan – “Aşkolsun! ‘Küçücük yaşta, hatta 10-12 yaşında evlen-diril-in… Beş çocuk doğurun… Yani en az 10 yıl eve kapanın…. Okulda, sokakta erkeklerle yan yana gelmeyin’ dediğimiz zaman… Siz kadın haklarına karşı olduğumuzu mu düşündünüz!!”

https://www.birgun.net/haber/erdogan-in-kadinlari-306229

 

Liyakat sadece, “İşin ehline verilmesi” değildir. Çünkü liyakat görevlendiren kişiyle birlikte, görevlendirilen kişiye de sorumluluk yükler. Örneğin, biri sizi ek bir makama atamak istiyor. Siz, “Bulunduğum makam benim için yeterlidir” diyorsanız, bir liyakat örneği göstermiş olursunuz. Ya da “Ben uzun yıllar devlete bakanlık yaptım. Bu türden üyeliklere gerek yok. Teşekkür ederim” demeniz de bir liyakat göstergesidir. Sizi kim nereye atamak istiyor olursa, olsun… Ben tüm yaşananları bir yönetim krizi olarak görüyorum.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/rtukun-chp-kontenjanindan-secilen-uyesi-okan-konuralp-bunun-adi-nepotizm-bagimliligi-1747765

 

 

 

 

Neo Kosmos – Lefter Küçükandonyadis’ statue outside the Şükrü Saracoğlu Stadium in Istanbul – Fans loved the talented goal scorer. Whenever a match would start they would chant his name. They would sing themselves hoarse as he is included in the club anthem. They had many chants that ended up in hero worship.

https://neoskosmos.com/en/167995/lefter-kucukandonyadis-the-greek-giant-who-roared-for-fenerbahce-and-turkey/

 

Turgut Uyar
Herkesin bir umudu vardır.
Bir savaşı,
bir kaybedişi,
bir acısı,
bir yalnızlığı,
bir hüznü…
Çünkü herkesin bir gideni vardır,
içinden bir türlü uğurlayamadığı.

 

Mehmet Ali Güller – ABD, Çin-AB bağını kesmek istiyor

ABD, Çin’e karşı AB’yi yanında “geleneksel müttefiki” olarak tutmaya, hatta bu da yetmeyeceği için cepheye Hindistan’ı da eklemeye çalışıyor.

AB ülkeleri ise -özellikle Almanya- üretimin ve ticaretin merkezinin Atlantik’ten Pasifik’e kaydığı son 20 yılda, Pekin’le daha yakın olmaya çalışıyor. ABD ise Çin’i Avrupa ve Afrika’ya bağlayan modern kara ve deniz ipek yollarının geçtiği Kuşak ve Yol inisiyatifini hedef almış durumda. Özetle önümüzdeki yıllar ABD ile AB arasındaki bağların biraz daha zayıfladığı ve AB’nin Çin ve Rusya’yla ilişkileri geliştirdiği yıllar olacak… Amerikancı bir iktidara rağmen Türkiye’nin belli konularda Avrasyacı düzlemde siyaset yapabilmesi bile bu nedenledir. Beş merkezli (G-5: ABD, Çin, AB, Rusya, Hindistan) dünya şekilleniyor…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/sinatra-doktrini-1747780

 

 

Biz kim miyiz? Biz Cumhuriyet Halk Partilileriz. Biz vatanseverleriz. Biz ‘dostun bir gülü bana yeter’ diyen Pir Sultan Abdal’ız. Biz Serez’in esnaf çarşısındaki Şeyh Bedrettin’iz. Torlak Kemal’iz. Biz Ege dağlarında zulme direnen Yörük Ali’leriz. Biz sürgündeki Nâzım Hikmet’iz, Yılmaz Güney’iz, Ahmet Kaya’yız. Biz sopalarla dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ız. Sivas’ta, Maraş’ta katledilen canlarız. Biz Uğur Mumcu’yuz, Bahriye Üçok’uz. Kızıldere’de öldürülen Mahir’iz. Biz Diyarbakır Cezaevi’nde ser verip sır vermeyen İbrahim’iz. Altındaki sehpayı kendisi itekleyip şehit düşen Deniz Gezmiş’iz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/chpli-baskan-aksoya-teror-iddianamesi-1747760

 

 

Cami Bey’in mahpusluğu

Türkiye’nin ilk İçişleri Bakanı ve belki de ilk sosyalisti diyebileceğimiz Cami Baykut, Robert Kolej’de sosyoloji öğretmenliği yaptığı dönemde aynı zamanda Tan ve Yeni Dünya dergisinde sosyalizm üzerine makaleler yazardı. Sanırım “Yeni Dünya”da yazdığı dönemlerde “Komünizm” propagandası yapmak suçundan tutuklanır. Aralarında Bülent Ecevit’in de bulunduğu Robert Kolej’deki öğrencileri kendisine “Geçmiş olsun” ziyaretine giderler. Öğrencilerinin teselli sözcükleri üzerine Cami Baykut, “Üzülmeyin çocuklar avludaydık, içeri aldılar” der. Şimdi biz avludakiler güya özgürmüşüz gibi önceki gün Cami Bey’in deyimiyle “avluya” çıkmasına izin verilen, salınan arkadaşımız Barış Terkoğlu’na “geçmiş olsun” ziyaretleri yapıyor, içeride olan arkadaşlarımızın da avluya çıkacağı günü sabırsızlıkla bekliyoruz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/miyase-ilknur/avludakiler-%E2%80%93-iceridekiler-1747761

 

Dr. Kıvılcımlı’nın çalışma arkadaşı Latife Fegan ile konuştuk. 1990’ların başında Amsterdam’da Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü’ne teslim edildi. 1990’ların başında orda çalışan Türkiye sorumlusu bir arkadaş aracılığı ile Enstitü ile ilişki kurdum, Kıvılcımlı’nın arşivini oraya teslim ettim.

http://yeniyasamgazetesi1.com/stockholmde-bir-enternasyonalist/

 

12 Mart ve 12 Eylül dönemlerinin yiğit hukukçuları

Tek kişilik ordu Muammer Aksoy, ak saçlı Bahri Savcı, anayasanın anlamını öğreten Mümtaz Soysal, Münci Kapani, Tarık Zafer Tunaya, Bülent Nuri Esen hukukun efsane hocalarıydıÇetin Özek, Murat Sarıca, Bülent Tanör, İlhan Arsel, Çetin Yetkin yazdıklarıyla hukukun onurunu savunuyordu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/oner-yagci/hukuka-saldiri-yasama-saldiridir-1747774

 

 

The Economist – What Vladimir Lenin called the journal that “speaks for British millionaires”  in many ways embodies the dominant strand of liberalism.

https://jacobinmag.com/2020/06/liberalism-economist-james-wilson-laissez-faire

 

TÜSTAV

https://ms-my.facebook.com/TUSTAV/posts/957811077981562/

 

Zeki Baştımar

https://www.youtube.com/watch?v=rn-ddpE589U

Attachments area

Preview YouTube video ZEKİ BAŞTIMAR (YAKUP DEMİR)

ZEKİ BAŞTIMAR (YAKUP DEMİR)

 

About admin

Check Also

Köşelerden Bir Demet (256)-Cavlı Çulfaz

Selahattin Demirtaş: “Neyse ki, halkın parasını çalmaktan dolayı hapiste değilim. Adaletsizlik ne kadar derin olursa olsun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com